Ekstremalna Droga Krzyżowa z Andrychowa w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie odbyła się tak j
Ekstremalna Droga Krzyżowa z Andrychowa tym razem na jesień

Ekstremalna Droga Krzyżowa z Andrychowa w tym roku z powodu epidemii koronawirusa nie odbyła się tak jak w poprzednich latach, czyli tydzień przed Wielkim Piątkiem. Organizatorzy przygotowali jednak jesienną wędrówkę.

Wielki Post to w Kościele katolickim czas przygotowania do świąt wielkanocnych. Duchowni zachęcają, by podczas 40-dniowego oczekiwania na zmartwychwstanie, podjąć postanowienia, które pomogą wiernym zbliżyć się do Boga. Oprócz uczestnictwa w rekolekcjach, Gorzkich Żalach, czy porannych laudesach, można wybrać wyzwanie zupełnie niecodzienne i wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do sanktuarium.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się zawsze w piątek przed niedzielą palmową. Niestety w tym roku z powodu epidemii koronawirusa, największa w naszym regionie EDK z Andrychowa nie odbyła się w zaplanowanym terminie, jednak organizatorzy przełożyli ją na jesień

Odbędzie się ona 18 września. Uczestnicy spotkają się o godzinie 18:00 na mszy święte w parafii Św. Macieja w Andrychowie, a po nabożeństwie wyruszą na 11 różnorodnych tras, Najkrótsza z nich ma 31 kilometrów i kończy się w Wadowicach, zaś w trakcie najdłuższej piesi pokonają aż 82 kilometry i dotrą do Krakowa.

Zapisać się do udziału można pod adresem: www.edk.org.pl/andrychow.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.