W niedzielę (6.09) siostra Adamina ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Wadowicach obchodziła 106 lat
Siostra Adamina skończyła 106 lat! jest najstarszą mieszkanką gminy Wadowice!

W niedzielę (6.09) siostra Adamina ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Wadowicach obchodziła 106 lat życia. Najstarszą mieszkankę gminy Wadowice odwiedził z tej okazji burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Nie zabrakło życzeń oraz liczącego 106 centymetrów długości tortu.

W niedzielę (6.09) siostra Adamina skończyła 106 lat! Tym razem okazja do świętowania jest podwójna, ponieważ w tym roku siostra Adamina obchodzi nie tylko 106 lat życia, ale również 80 lat profesji zakonnej w Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługującym Ubogim. W poniedziałek (7.09) najstarszą mieszkankę gminy Wadowice odwiedził burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, który wręczył jubilatce kwiaty oraz ogromny kosz pełen prezentów. Był też czas na krótką rozmowę i wspólne zdjęcia. Siostra Adamina podziękowała burmistrzowi za pamięć, a na koniec spotkania tradycyjnie zaprosiła go za rok, na 107-urodziny.

Obchody tych niezwykłych urodzin rozpoczęły się już w  sobotę (5.09) od mszy świętej dziękczynnej. Na to wyjątkowe świętowanie przybyli m.in.: ks. infułat Jakub Gil, ks. prałat Stanisław Czernik (proboszcz z Andrychowa z rodzinnej parafii jubilatki), ks. proboszcz Jarosław Żmija proboszcz z wadowickiej bazyliki, oraz ojcowie Karmelici: ojciec Leszek Stanczewski przeor Ojców Karmelitów oraz O. Jacek Pawlikowski.  Obecne były Wyższe Przełożone Sióstr Albertynek Siostra Starsza Teresa Maciuszek, i  S. Prowincjalna Kamilia Laskowska, a także kilkanaście osób z rodziny.

Życie siostry Adaminy można porównać do kłosa, które przyniosło plon stokrotny. Jej wierność Bogu, modlitwa i pełne zaangażowanie w służbę najbardziej potrzebującym może stać się dla nas receptą na pełnię szczęścia i spełnienie w naszym życiu – podkreśla siostra Urszula, przełożona Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Wadowicach.

Siostra Adamina – Maria Koczur na świat przyszła 6 września 1914 roku w Andrychowie, w katolickiej i patriotycznej rodzinie, jako jedno z ośmiorga dzieci Karoliny i Franciszka Koczur. Z domu rodzinnego wyniosła staranne wychowanie i wszystkie najlepsze wartości, przekazywane pietyzmem od pokoleń. Po śmierci ojca pomagała mamie w wychowywaniu i opiece nad młodszym rodzeństwem. W roku 1937 jako dwudziestotrzyletnia dziewczyna wstąpiła do Zgromadzenia Św. Brata Alberta, by za przykładem Ojca Ubogich, służyć najbardziej opuszczonym, wzgardzonym i cierpiącym.

Po początkowej formacji zakonnej rozpoczęła posługę wśród ubogich, dzieci, osób starszych i chorych… W trudnym okresie okupacji niemieckiej odważnie podejmowała starania, aby zapewnić zaopatrzenie na prowadzonych przez siostry placówkach: w opał, artykuły żywnościowe i niezbędne przedmioty, aby stworzyć możliwie najlepsze warunki dla podopiecznych. Największe i nieocenione zasługi oddała siostrze Adamina w okresie budowy wadowickiego domu w latach 80-ch ubiegłego wieku. Prowadzenie budowy w tamtych czasach było bardzo trudne. Uzyskanie pozwolenia na lokalizację, zdobycie materiałów budowlanych, transport i same prace przy budowie wymagały niezwykłego hartu ducha i graniczyły z heroizmem. Dzięki odwadze i determinacji siostrze Adaminy udało się pokonać trudności i doprowadzić do ukończenia budowę domu.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 Olo 2020-09-07 20:18
Ciul z Łączan przyszedł podziękować siostrze za głosy niepełnosprawny ch!
Cytować
+11 #2 rufio 2020-09-07 20:38
Plurimos annos, Czcigodna Siostro Adamino, plurimos annos!
Cytować
-2 #3 Ech 2020-09-07 20:38
no przyszedł zniszczyć jej urodziny ech co za ciul
Cytować
-1 #4 kurcze 2020-09-07 20:40
Prośba do redaktora następnym razem wycinajcie szkodnika ze zdj
Człowiek w ogóle nie reprezentatywny i bez prezencji Wstyd
Cytować
+3 #5 savik 2020-09-07 21:47
bez urazy ale mogles sie chociarz ogolic na taka uroczystosc wstyd albo przyciaz zeby to wygladalo estetycznie
Cytować
0 #6 Ręce opadają 2020-09-07 22:33
Absolutnie szacun dla siostry Adaminy, zdrowia, serdeczności i wszystkiego dobrego ale ludzie gdzie my żyjemy, czy to naprawdę burmistrz jest osobą, która powinna bieżyć tam z życzeniami ? Gościu, ty nie masz dość własnych obowiązków? No, chyba nie ma... Ja rozumiem pełnienie funkcji reprezentacyjne j, ale niech to wszystko dzieje się z głową. Żenujący ten nasz burmistrz, niestety.
Cytować
-1 #7 Stefan 2020-09-07 23:08
Cytuję kurcze:
Prośba do redaktora następnym razem wycinajcie szkodnika ze zdj
Człowiek w ogóle nie reprezentatywny i bez prezencji Wstyd

No właśnie! Co on na głowę założył? Ubrać się nie potrafi. "Zmień piec" czy co?;)
Cytować
+3 #8 lolek 2020-09-07 23:14
A maseczki nie ma :sad:
Cytować
+14 #9 PoPO 2020-09-08 12:53
Powinni wysłać tam radnego Mlaka ! Jest młody, przystojny ma parcie na szkło i nie jest z PIS!
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.