Już wkrótce rusza kolejna edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku. Dla producentów żywności to świetn
Drukuj
W zeszłym roku wygrał kabanos, co wygra teraz?

Już wkrótce rusza kolejna edycja Małopolskiego Festiwalu Smaku. Dla producentów żywności to świetna okazja, by zaprezentować swoje smakołyki, więc rywalizacja o uznanie jury i smakoszy na pewno będzie zacięta. W 2011 r. wadowicki półfinał 7. Małopolskiego Festiwalu Smaku wygrał Kabanos Chłopski Zakładów Mięsnych Wadowice Sp. z o.o. Co podbije serca smakoszy w tym roku?

Małopolski Festiwal Smaku to doroczne święto tradycyjnej kuchni. Podczas kiermaszów w czerwcu i lipcu (lokalne półfinały) oraz sierpniu (wielki finał w Krakowie) odbywają się konkursy dla najlepszych producentów żywności, których wybiera jury i publiczność, głosująca na najsmaczniejsze potrawy w czterech kategoriach: "Ekologiczne przysmaki", "Tradycyjne specjały", "Smakołyki z legendą" oraz "Jak u mamy". Małopolski Festiwal Smaku jest cyklicznym przedsięwzięciem, realizowanym od 2005 roku. Jest największym wydarzeniem kulinarnym w regionie, ale też w Polsce. Stanowi zasadniczy elementem promocji małopolskich wyrobów i potraw regionalnych i ma na celu uhonorowanie najlepszych producentów żywności tego regionu.

Zobacz: "Kabanos Chłopski" wygrał półfinał VII Małopolskiego Festiwalu Smaku

W 2005 r. opierając się na doświadczeniu z organizacji "Święta Chleba", podjęto decyzję o organizacji pierwszej edycji Małopolskiego Festiwalu Smaku. Pierwszej i jedynej w Polsce imprezy w tamtym czasie, o charakterze targów żywności połączonych z konkursem i plebiscytem na najlepsze wyroby. Pierwsza edycja Festiwalu w 2005 roku składała się z 2 kiermaszów półfinałowych w Zakopanem i Tarnowie oraz finału krakowskiego. 

Od 2006 r. w ramach Festiwalu organizowanych było już 6 kiermaszów, w tym 5 półfinałów w Krakowie (Święto Chleba), Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem lub Nowym Targu oraz Tarnowie oraz finał. Od 2009 r. wprowadzony został półfinał w Miechowie, a w 2011 r. w Wadowicach. Całość zwieńczy Wielki Finał w Krakowie 25 i 26 sierpnia.

Półfinał 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku odbędzie się w Wadowicach w niedzielę 24 czerwca. Podczas niedzielnego półfinału w Wadowicach swoje produkty i potrawy zaprezentują wystawcy z powiatów wadowickiego i suskiego. Wszystkie smakołyki można będzie oceniać w czterech kategoriach.

„Ekologiczne przysmaki” reprezentować będą: masło ekologiczne i miód nawłościowo-wielokwiatowy. W kategorii „Tradycyjne specjały” pojawi się miód spadziowy wraz z suską odmianą z drzew iglastych i pulpety z karpia zatorskiego. „Smakołyki z legendą” to w Wadowicach szynka z kością i trochę słodkości – prawdziwe lody truskawkowe i kompot z papierówek. Odwiedzający w niedzielę rynek sprawdzą również czy andrychowska zupa ziemniaczana z rondla „Jadło andrychowskie” i wodzianka smakują „Jak u mamy”. Tradycyjnie już publiczność wybierze najlepszych w tych kategoriach, a swoje wyróżnienia przyzna również profesjonalne jury.

Na scenie wadowickiego rynku będzie też sporo tańca. Przed publicznością wystąpią grupa taneczna VIS-A-VIS, ADHDance, Zygzak I i II oraz Wadowicka Scena Tańca z Wadowickiego Centrum Kultury. Zaprezentują się też grupa FANTANGO i Ognisko Pracy Pozaszkolnej – Złote Nutki. Dla smakoszy, którzy w niedzielę odwiedzą półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku zaśpiewają: zespół wokalny ATTACCA, „Wiolinki” oraz „Radoczanki”. Tuż przed zakończeniem plebiscytu „Małopolski Smak” wystąpi Chór z Frydrychowic oraz zespoły Czarna Trzynastka i Takt. Na zakończenie półfinału zagra Big Band Małopolski, a gwiazdą wieczoru będzie zespół SERVOOS.

Organizatorami półfinału 8. Małopolskiego Festiwalu Smaku w Wadowicach są Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Urząd Miejski w Wadowicach oraz Wadowickie Centrum Kultury.

W ubiegłym roku Grand Prix VII półfinału Małopolskiego Festiwalu Smaku zdobył "Kabanos Chłopski" Zakładów Mięsnych Wadowice Sp. z o.o., Bar "Pod Jemiołą" z Barwałdu Dolnego nagrodę główną w konkursie "Najlepsze Wadowickie Flaki 2011" a pokaz gotowania wygrała Restauracja Arkadia z Kleczy Górnej.

(MG)

Zobacz również:
Uwaga przymrozki!
Podziel się posiłkiem ze stowarzyszeniem
Wyjątkowa pełnia Księżyca. Będzie co oglądać
Ciekawe miejsca: Stacja Skawce
Rynek mamy piękny, a lewica jest zła?
Są wolne miejsca w Domu Pomocy Społecznej
Ciekawe miejsca: Goryczkowiec "Dzwonek"
Wywiad z Agatą Załęcką, nową członkinią Kabaretu Moralnego Niepokoju

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Półmetek akcji “Andrychów dla Schronisk” za nami. Nadal trwa zbiórka karmy dla czworonogów

Porzucone kocury szukają nowego domu. Pomożecie?

Ciekawski lis zagląda na osiedla

Owczarek niemiecki znaleziony w Wadowicach potrzebuje pomocy

Zawyją syreny, z jakiego powodu?