Policjanci i pracownicy policji z powiatu wadowickiego podzielili się swoją krwią w ramach akcji „95
Oddali krew na 95-lecie policji kobiecej

Policjanci i pracownicy policji z powiatu wadowickiego podzielili się swoją krwią w ramach akcji „95 litrów krwi na 95-lecie Policji kobiecej”.

W środę (1.07) policjanci i pracownicy policji z Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach  oraz podległych jej komisariatów w powiecie wadowickim, kolejny raz włączyli się w organizację zbiórki krwi. Wszystko w ramach akcji „95 litrów krwi na 95-lecie Policji kobiecej” zainicjowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.  

Tuż po godzinie 7:00, zaangażowani w akcję, stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddział terenowy w Wadowicach, gdzie oddali najcenniejszy dar ratujący ludzkie życie.

Osoby, które chciałyby również włączyć się w to wyjątkowe przedsięwzięcie informujemy, że oddając krew indywidualnie, przy rejestracji wystarczy zgłosić, że krew oddajemy w ramach akcji „95 litrów krwi na 95-lecie Policji kobiecej" lub podać jej numer „M095”. Przypominamy, że akcja trwa do końca lipca 2020 roku – poinformowała nas Agnieszka Petek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie. Mundurowi mają nadzieję, że zaangażowanie krwiodawców będzie przykładem i zachętą dla innych, by w ten sposób nieść pomoc potrzebującym.

 

Przypomnijmy. że policję kobiecą powołano w 1925 roku. Pojawienie się kobiet w tej formacji to efekt rozkazu podpisanego przez Komendanta Głównego Policji Państwowej w 1925 roku i jednocześnie efekt starań polskiego komitetu walki z handlem żywym towarem.

Na pierwszy kurs dla kobiet w policji państwowej zapisało się 30 pań. Aby przyodziać policyjny mundur, kandydatki musiały spełniać szereg wymogów: policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Oprócz spełniania wymogów fizycznych (dobre zdrowie, krótkie włosy, min. 164 cm wzrostu), kandydatka musiała legitymować się nienaganną opinią i zobowiązać się, że przez najbliższe 10 lat nie wyjdzie za mąż. Konieczne było również dostarczenie świadectwa moralności oraz opinii jednej z organizacji kobiecych. Atutem był staż pracy w harcerstwie lub organizacji paramilitarnej.

Funkcjonariuszki zostały przeszkolone pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem i handlem żywym towarem. Na czele policji kobiecej stanęła Stanisława Paleolog, która kierowała brygadą sanitarno-obyczajową, działającą w Urzędzie Śledczym w Warszawie. Ponieważ po I wojnie światowej pojawiły się nowe przestępstwa, takie jak problemy z młodzieżą, problemy wychowawcze, rodzinne, przestępstwa wobec kobiet, sutenerstwo i nierząd – zadanie przeciwdziałaniu tego typu zjawiskom przypisano właśnie policji kobiecej.

Jednak dopiero w 1935 roku stworzone zostały prawdziwe struktury tej kobiecej służby i przeszkolono 50 funkcjonariuszek. Bardzo szybko polska policja kobieca stała się wzorem do naśladowania i była wysoko oceniana za granicą.
(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 Miejski 2020-07-02 17:57
To nie jest policja tylko pisowskie zomo
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.