Kilka dni temu wezbrana Wisła i płynące nią kłody drewna i gałęzie mogły doprowadzić do jego usz
Tak wygląda prom "Drogowiec" na Wiśle w Spytkowicach z lotu ptaka!

Kilka dni temu wezbrana Wisła i płynące nią kłody drewna i gałęzie mogły doprowadzić do jego uszkodzenia. Pomogli strażacy zawodowi i druhowie ochotnicy. Zobaczcie na filmie i zdjęciach, jak wygląda prom "Drogowiec" w Spytkowicach!

W piątek (26.06) spore niebezpieczeństwo groziło promowi "Drogowiec" na Wiśle w Spytkowicach. Po burzach i deszczach wysoka woda naniosła sporo kłód drewna i gałęzi, które mogły zaszkodzić przeprawie: zerwać liny nośne albo uszkodzić samą jednostkę. Interweniowały tutaj zastępy strażaków zawodowych z JRG Wadowice oraz druhowie ochotnicy z OSP Spytkowice.

Przy pomocy bosaków usunięto zagrożenie. Jednostce nic się nie stało: nie doszło do żadnych uszkodzeń – poinformował nas Krzysztof Cieciak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach.

Przypomnijmy, że prom "Drogowiec" w Spytkowicach o numerach KR-03-0104 umożliwia przeprawę przez Wisłę na drodze powiatowej 1774K Spytkowice – Poręba – Żegoty. Został wyprodukowany w 1986 roku. Mierzy 14,99 metrów długości, 6,55 metra szerokości, jego nośność wynosi 17 ton i jest przystosowany do przewozu maksimum 12 pasażerów. Prom jest własnością powiatu wadowickiego (to jego jedyna jednostka pływająca...) a jego obsługę zapewnia firma wyłoniona w przetargu.

Jednostka pływająca ma burzliwą historię. Podczas majowych powodzi w 2010 prom zatonął w jej odmętach. Przywracanie jego sprawności trwało 14 miesięcy i kosztowało to powiat 190 tysięcy złotych. W 2013 roku przeszedł niewielki remont. W 2017  roku wrócił na wodę po ponad 10 miesięcznej, kolejnej przerwie: Państwowy Rejestr Statków nie dopuścił go do pływania: okazało po wyciągnięciu, że jest w dużo gorszym stanie, niż podejrzewano: zardzewiały, jej blachy zgniły w wielu miejscach. Starostwo Powiatowe ogłosiło kilka przetargów i w końcu udało się go naprawić za kwotę 180 tysięcy.

Mieszkańcy zarówno powiatu wadowickiego jak i chrzanowskiego lubią przeprawę, cieszy się ona sporą popularnością zarówno wśród kierowców, pieszych jak i rowerzystów i jest niewątpliwą atrakcją naszego regionu.

Zobaczcie prom "Drogowiec" z lotu ptaka:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.