32-lata temu, 28 maja 1988 roku, na wadowicką stację linią kolejową nr 103 przyjechał ostatni planow
32-lata temu do Wadowic linią 103 przyjechał ze Suchej ostatni pociąg pasażerski

32-lata temu, 28 maja 1988 roku, na wadowicką stację linią kolejową nr 103 przyjechał ostatni planowy pociąg pasażerski z Suchej Beskidzkiej. Z tej okazji prezentujemy prawdziwe perełki dla lokalnych miłośników kolei...

Równo 32 lata temu, 28 maja 1988, parę minut przed godziną 20:00 na stację w Wadowicach wjechał ostatni planowy pociąg pasażerski relacji Sucha Beskidzka – Wadowice. Do dnia 10 sierpnia 1988 kiedy to definitywnie zamknięto szlak Skawce – Wadowice poruszały się na nim nieregularnie już jedynie pociągi towarowe. 6 września 1988 zaczęto rozbiórkę linii, ostatni jej odcinek rozebrano 15 kwietnia 1992 roku. Do dziś pozostało jedynie trochę nasypu w niektórych miejscach gdzie biegł tor, resztki mostku przy drodze na Wadowicki stadion w okolicach dworku Mikołaja czy resztki fundamentów przystanku Czartak.

Tuż przed definitywnym zamknięciem linii, 23 kwietnia 1988 roku  Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych zorganizował pociąg specjalny Kraków - Kalwaria Lanckorona - Wadowice - Mucharz - Skawce - Sucha Beskidzka. Do Wadowic jechała lokomotywa TKt48-139 a trasą linii 103 Ty2-953. Pisaliśmy już kiedyś o tym, publikując z tego wydarzenia prawdziwą perełkę: zdjęcie pociągu na nieistniejącym już moście kolejowym w Mucharzu.

Zobacz: Mamy zdjęcie pociągu na moście kolejowym w Mucharzu!

Jak się okazuje, to nie jedyne pamiątki, jakie pozostały z tego okolicznościowego wyjazdu. Dzięki uprzejmości Witolda Niedzielskiego, którego ojciec był miłośnikiem kolei, prezentujemy poniżej prawdziwą perełkę: relację z tego wydarzenia, którą jeszcze jako mały chłopiec zapisał w swoim zeszycie-pamiętniku. Przeczytajcie:

 

Nie zabrakło też kilku cudnych zdjęć z tego pamiętnego 23 kwietnia 1988 roku, które lokalnych miłośników kolei na pewno przyprawią o szybsze bicie serca a które dzięki uprzejmości Witolda Niedzielskiego również prezentujemy:

Przypomnijmy, że rozebrany 30 lat temu odcinek  był częścią linii 103 łączącej Skawce z Trzebinią. Ruch pasażerski  Wadowice-Spytkowice-Trzebinia został zawieszony 7 października 2002 roku. Od tego czasu rozpoczęła się powolna degradacja tego malowniczego szlaku. Z powodu kradzieży torów nieprzejezdny jest odcinek Wadowice - Spytkowice, a także Trzebinia - Okleśna). Odbywa się na niej sporadycznie jedynie ruch towarowy pociągów zdawczych między Spytkowicami a Zakładami Chemicznymi w Alwernii). W Okleśnej pociągi kierowane są na bocznicę tych zakładów własnym torem. PKP PLK twierdzą, że nie mają żadnych środków na przywrócenie torowiska i infrastruktury do stanu przejezdności. Podobnie twierdzą również lokalne samorządy, które planują po śladzie tej linii kolejowej utworzenie trasy rowerowej w projekcie Velo Skawa. Co ciekawe, niedawno znalazł się prywatny przewoźnik, który chciał świadczyć połączenia pasażerskie na odcinku Wadowice - Spytkowice, był gotów na remont tego odcinka z własnych funduszy, napotkał jednak spore trudności natury biurokracyjnej. 

 

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Radek 2020-05-28 12:04
I pomyśleć, że 30 lat temu po naszych torach jeździły lokomotywy wyprodukowane przez III Rzeszę.
Cytować
+22 #2 Marcin 2020-05-28 13:03
Regularnie, często i punktualnie jeżdżąca kolej mogłaby się stać alternatywą transportową dla osób które nie mają samochodu, nie mogą prowadzić, nie chcą prowadzić oraz dla osób niepełnosprawny ch, które z przyczyn zdrowotnych są pozbawione możliwości prowadzenia auta.
Cytować
+5 #3 Mariusz 2020-05-28 13:07
Super
Cytować
+6 #4 Gosia 2020-05-28 15:04
Obecnie na 103 kursuje Lokalna Kolej Drezynowa
Cytować
+3 #5 pilgrim 2020-06-01 11:17
Cytuję Marcin:
Regularnie, często i punktualnie jeżdżąca kolej mogłaby się stać alternatywą transportową dla osób które nie mają samochodu, nie mogą prowadzić, nie chcą prowadzić oraz dla osób niepełnosprawnych, które z przyczyn zdrowotnych są pozbawione możliwości prowadzenia auta.

Zapewniam ze ci którzy maja samochód też woleliby nie stać w korkach ale dojechać bez nerwów w zapewnionym, podobnym czasie choćby do pracy. Niestety nie chodzi tylko o pieniądze na kolej, trzeba czegoś wiecej - zmiany myślenia.
Cytować
+1 #6 Kazek 2021-01-05 13:21
Pociąg do Trzebini - NIE, pociąg Papieski w ruchu osobowym -NIE, galeria w druciarni- NIE, kto tam w tych Wadowicach rządzi???
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.