W nocy z soboty na niedzielę Księżyc będzie świecił najjaśniej w tym roku. To będzie wyjątkowa p
Wyjątkowa pełnia Księżyca. Będzie co oglądać

W nocy z soboty na niedzielę Księżyc będzie świecił najjaśniej w tym roku. To będzie wyjątkowa pełnia a oglądanie Księżyca przyniesie na pewno sporo wrażeń.

Dziś w nocy z będziemy świadkami niezwykłej pełni: Księżyc znajdzie się w minimalnej odległości od Ziemi, przez co nasz naturalny satelita będzie wydawał się ogromny i będzie jaśniejszy o około 30%. Będzie na co popatrzeć. 

"Najbliższa pełnia Księżyca pokrywa się z minimalną odległością naszego satelity od Ziemi, przez co będzie najbliższą Ziemi pełnią w roku 2012" - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi, w tzw. perygeum. Księżyc porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem, lecz elipsą o mimośrodzie 0.0554. To powoduje, że odległość Srebrnego Globu od Ziemi zmienia się od 363 104 kilometrów w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405 696 kilometrów w apogeum (najdalszy punkt orbity). O godz. 5.30 w niedzielę (6.05) Księżyc wejdzie w fazę pełni.

Pełnia występuje, kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dzięki takiemu ustawieniu Ziemi, Słońca i Księżyca, półkula satelity skierowana w stronę naszej planety, jest praktycznie w całości dobrze oświetlona.

Przy okazji mała ciekawostka: patrząc na Księżyc, możemy ocenić, w której fazie się znajduje. Jeżeli ma kształt litery D, to znaczy, że nadchodzi pełnia. Jeżeli natomiast ma kształt litery C, oznacza to, że zbliża się nów.

Data pełni Księżyca bardzo rzadko pokrywa się z perygeum, a dzisiejsza prawie idealnie się z nią zgrywa, tym bardziej zachęcamy więc do obserwacji naszego naturalnego satelity i do robienia zdjęć. Jeśli ktoś ma ochotę podzielić się nimi z czytelnikami portalu WadowiceOnline.pl, można je wysyłać na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pogoda do obserwacji zapowiada się doskonała.

(MG)
(zdjęcie: Wikipedia)

Zobacz również:
Ciekawe miejsca: Stacja Skawce
Rynek mamy piękny, a lewica jest zła?
Są wolne miejsca w Domu Pomocy Społecznej
Ciekawe miejsca: Goryczkowiec "Dzwonek"
Wywiad z Agatą Załęcką, nową członkinią Kabaretu Moralnego Niepokoju
Strażacy zapraszają nad morze
Ciekawe miejsca: "Boża Męka"
Śpimy krócej

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 Janusz M. 2012-05-05 16:01
Przy obserwacji pełni polecam słuchanie Dark Side Of The Moon Floydów. Przy zaćmieniu kilka lat temu wywoływała u mnie ciary na plecach.

Polecam!
Cytować
+1 #2 Flojd 2012-05-07 01:26
Zgadzam się z przedmówcą. Księżyc w pełni, a za kilka dni 11 maja w Bielsku można posłuchać kawałków Floydów z płyty Dark Side of the Moon LIVE!
www.youtube.com/watch?v=xBBqu9BRvwE
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.