Tegoroczne święta wielkanocne, w związku z epidemią koronawirusa, na pewno będą inne, niż w poprze
Drukuj
Święta wielkanocne w czasie epidemii. Jak to będzie wyglądało?

Tegoroczne święta wielkanocne, w związku z epidemią koronawirusa, na pewno będą inne, niż w poprzednich latach. Jak to będzie wyglądało według wytycznych Stolicy Apostolskiej i ograniczeń wprowadzonych przez rząd?

W związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadził niedawno kolejne ograniczenia. Nie można swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Zakaz nie dotyczy osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym, ale i tak we mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć obecnie jednocześnie więcej niż 5 osób - wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. O ile w najbliższym czasie przepisy nie ulegną zmianie - od 12 kwietnia te zasady mogą ulec rozluźnieniu: we mszy będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób. Stąd możliwość ich większej ilości, aby wszyscy chętni mogli w nich uczestniczyć. O ile oczywiście rząd wprowadzi takie rozwiązanie.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że rząd jednoznacznie rekomenduje powstrzymanie się od podróży i pozostanie w domach podczas nadchodzącej Wielkanocy. Nie jest to zakaz, ale apele o maksymalne ograniczenie przemieszczania się po kraju i ograniczenie liczby spotykanych w tym czasie osób.

Jak będzie to wszystko wyglądało, zastanawiają się niektórzy. Stolica Apostolska wydała wytyczne  odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego w czasie epidemii.

9 kwietnia wypada Wielki Czwartek, tego dnia, podczas mszy Wieczerzy Pańskiej, zwyczajowo księża obmywają stopy grupie wiernych. Zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej, w tym roku ten gest zostanie pominięty. To nie koniec zaleceń. „Wyrazy pobożności ludowej i  procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września” - wskazuje kongregacja do spraw kultu bożego i dyscypliny sakramentów w Kurii Rzymskiej. Nie będzie więc rozpalania ognia podczas Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnych wokół kościołów.

Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona msza święta krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy.

Odnośnie Wielkiego Tygodnia, Kongregacja zaleca, aby w kościołach katedralnych i parafialnych, nawet bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego, zawiadamiając wiernych o czasie ich rozpoczęcia, aby mogli włączyć się w modlitwę w swoich domach. W tym przypadku pomocne są relacje na żywo za pomocą komunikacji teleinformatycznej.

W Wielki Czwartek księża w parafii mogą koncelebrować mszę świętą Wieczerzy Pańskiej, ale wyjątkowo bez ludzi. Jak czytamy w dekrecie, gest umycia nóg  powinien być pominięty. Na zakończenie mszy powinno się pominąć procesję, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum.

W Wielki Piątek biskup lub proboszcz mogą celebrować Mękę Pańską. Według dekretu, w modlitwie powszechnej biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia.

W czasie Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, a tylko zapalić świecę i, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsultet).

Jak będą sobie radzić parafie w powiecie wadowickim w tym trudnym czasie? Większość katolików będzie uczestniczyć w nabożeństwach i mszach świętych za pośrednictwem transmisji w internecie czy telewizji.

Nie będzie też procesji rezurekcyjnej i święconki. Ale i tu znalazło się bezpieczne rozwiązanie. Np. ks. Janusz Żmuda, proboszcz Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Świnnej Porębie zapowiada święconkę w taki sposób, że przejdzie przez swoją miejscowość święcąc pokarmy, które mieszkańcy jego parafii wystawią przed swoje domy z zachowaniem zasady nie kontaktowania się. Wieczorem po odprawionej mszy świętej Wigilii Paschalnej, proboszcz wyruszy tą samą trasą z procesję rezurekcyjną. Podobne rozwiązania planują również inne parafie.



(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Wiosenne porządki na ścieżkach rowerowych

W weekend zmiana czasu. Od lat obiecują, że ostatnia...

Ponad 900 młodych ludzi stawiło się w powiecie na kwalifikacji wojskowej

Walczą o to, aby osoby niesłyszące nie były wykluczone z życia społecznego

Plakat z grzybiarzem w parku. O co chodzi?