Policja chyba powoli traci cierpliwość do grzybiarzy i apeluje do nich, aby zachowywali rozwagę i wyob
Policja apeluje do grzybiarzy, aby... nie gubili się w lesie

Policja chyba powoli traci cierpliwość do grzybiarzy i apeluje do nich, aby zachowywali rozwagę i wyobraźnie, zwłaszcza, kiedy nie znają terenu. W ostatnim czasie w naszym województwie mundurowi odnotowali sporo takich interwencji, którym łatwo było jednak zapobiec.

Jak przyznaje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, w ostatnim czasie w naszym województwie niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.

Mundurowi podkreślają, że grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

Policja apeluje, aby nie wybierać się do lasu w pojedynkę, a jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu. Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tych osób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;

Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy.

Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemy wykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację oraz możemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizację rodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym. Warto też nosić odblaski.  

Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu. Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie;
   
Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Jeśli sami zabłądzimy w lesie nie zwlekając  również zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.

Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy mundurowych, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Gliniarze 2019-10-02 21:25
Cytuję pfff:
ojej taka biedna policja za grzybiarzem do lasu nie wejdzie.
Ale po krzakach żeby szukać zielonych liści im się chce.
Nie mówiąc już o gnębieniu ludzi

"WSTYD"

"Jak sie wie gdzie sie posieje to sie znajdzie." :D
Cytować
+4 #2 Jan 2019-10-03 08:42
Heeee pewnie uslyszeli, ze grzybow pelno wiec chodzenie na grzyby teraz w modzie, w zyciu w lesie nie byli ale wszyscy chodza to trzeba isc... Zal PL i tylko PL!
Cytować
0 #3 1234 2019-10-03 13:29
....komentarze dno...żarty mają swoje grgranice....l
Cytować
0 #4 grzybcia 2019-10-03 20:55
Piszcie więcej o wilkach, dzikach, niedźwiedziach, żmijach i pumach.Las zawsze groźny!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.