Po kilku latach awarii, w końcu działa zegar na budynku dworca kolejowego w Wadowicach.
Po kilku latach w końcu działa dworcowy zegar

Po kilku latach awarii, w końcu działa zegar na budynku dworca kolejowego w Wadowicach.

Taka ciekawostka, ale chyba warta odnotowania zarówno dla pasażerów jak i miłośników kolei, których nie brakuje w naszej okolicy. Jak informuje administrator profilu Facebook Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna, po kilku latach postoju, zegar na budynku dworca kolejowego od strony wadowickiej obwodnicy w końcu jest "na chodzie" i pokazuje prawidłową godzinę cały czas a nie tylko dwa razy na dobę.

Wiele osób zwracało uwagę na ten zegar, ponieważ jest on dobrze widoczny także z okolic przejścia podziemnego oraz z dworca autobusowego. Cieszy to, że chronometr w końcu działa już nie "straszy" przechodniów.

Przypomnijmy, że wadowicka stacja kolejowa oraz sam budynek dworca to miejsce dosyć atrakcyjne geograficznie, architektonicznie i biznesowo. W latach 80-tych ubiegłego wieku był to spory węzeł kolejowy, z którego można było wyjechać w czterech kierunkach. W 1988 roku zaczęto likwidacje torów w kierunku południowym (Skawiec i Suchej Beskidzkiej). W 2002 zawieszono ruch w kierunku Spytkowic i Trzebini. W 2007 roku dokonano tu gruntownej przebudowy i remontu w związku z rewitalizacją linii kolejowej nr 117 i tzw. Szlaku Papieskiego, po którym kursował Pociąg Papieski. W 2011 zlikwidowano kasy biletowe. Obecnie jeżdżą tu wyłącznie pociągi w kierunku Bielska i Krakowa: linia nr 103 na północ jest zdewastowana, bez trakcji elektrycznej i z powodu kradzieży torów nieprzejezdna. Sam budynek dworca jak i stacja wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów w Małopolsce. W 2016, a czasów burmistrza Mateusza Klinowskiego, budynek dworca przejęła od kolei gmina Wadowice. Do dziś nie jest przez nią wykorzystywany.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 oskar 2019-07-10 21:19
Za Klinowskiego nie działał. Nowy burmistrz i już działa ;)
Cytować
0 #2 Pamięć absolutna 2019-07-11 02:59
Cytuję oskar:
Za Klinowskiego nie działał. Nowy burmistrz i już działa ;)

Tyle minusów, przypadek? Nie sądzę ;)
Cytować
+1 #3 róża 2019-07-11 10:50
Szkoda ze toalety.... dalej nie działają....
Cytować
0 #4 znaffza 2019-07-13 17:47
A tam zegar, grunt ze bar działa. Dziewczyny ładne.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.