Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 27

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu od lat cieszy się sporą popularnością wśród czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

W dzisiejszym odcinku przeniesiemy się do wyjątkowego dnia, do 16 czerwca 1999 roku. W tym dniu Wadowice odwiedził podczas swej VII pielgrzymki do Polski (5 - 17 czerwca) papież Jan Paweł II. Była to jego przedostatnia wizyta w ojczyźnie.

W godzinach przedpołudniowych zabrałem aparat fotograficzny i poszedłem na spacer po Wadowicach. Moim celem było uwiecznienie na zdjęciach atmosfery wadowickich ulic, na kilka godzin przed wizytą Jana Pawła II – mówi nam Marcel Gałuszka, który podesłał nam te fotografie.

Papież odwiedził po raz trzeci swoje rodzinne miasto. To właśnie wtedy podczas homilii padły słynne słowa "Tu, w tym mieście wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, i studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło" a także te, po których kremówki sprzedawane w naszym mieście stały się słynne i popularne na cały świat...

Mimo, że minęło zaledwie 20 lat, na zdjęciach widać, że Wadowice bardzo się zmieniły przez ten czas. Możemy zobaczyć wadowickie ulice takie jak Krakowską, Lwowską, Spadzistą, Mickiewicza, Trybunalską, Fabryczną czy Plac Kościuszki. Wszędzie ustawione są barierki, jest pełno policji i służb zapewniających porządek w czasie tak ważnej wizyty. W służbie są jeszcze poczciwe policyjne polonezy i volkswageny. Widać też banery i plakaty witające Ojca Świętego.

Ulice mają dziurawe nawierzchnię, część elewacji również prezentuje się nie najlepiej. Zobaczyć można sporo nieistniejących już sklepów. 

Na zdjęciach jest sporo ludzi, może ktoś siebie lub znajomych rozpozna? Zobaczcie!

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 26
Wadowice na starej fotografii, część 25
Wadowice na starej fotografii, część 24
Wadowice na starej fotografii, cześć 23
Wadowice na starej fotografii, część 22
Wadowice na starej fotografii, część 21
Wadowice na starej fotografii, część 20
Wadowice na starej fotografii, część 19
Wadowice na starej fotografii, część 18
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Marcel Gałuszka)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 !!! 2019-06-11 22:50
Rany te zdjęcia wyglądają, jakby były wieki temu robione. :o
Trudno mi uwierzyć, że żyłam w tamtym momencie miałam 14 lat.
Cytować
+4 #2 ja 2019-06-13 13:17
!!! nie bądż taka przerażona ja miałem 31 lat...
Pamiętam jeszcze Wadowice jak nie było Os. Kopernika , Pod Skarpą . Niestety Wadowice wtedy a dziś to przepaść coraz bardziej schodzą do nic nie znaczącej mieściny . Brak pracy (ile zakładów było za nieboszczki komuny - duży PKS ,Zakład Rezystorów i wiele innych) a teraz w centrum dziesiątki lokali użytkowych do wynajęcia i pozostałości zakładów pracy.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.