Stacja w Mucharzu, kładka na Skawie, "Zielona", drogi, domy, zakłady pracy i wiele innych, nieistnieją
Powstał genialny film prezentujący tereny Jeziora Mucharskiego przed zalaniem

Stacja w Mucharzu, kładka na Skawie, "Zielona", drogi, domy, zakłady pracy i wiele innych, nieistniejących już od dawna rzeczy, które zniknęły po zalaniu Jeziora Mucharskiego. To wszystko widać na filmie Gabriela Warchała, który zebrał stare kasety VHS od znajomych i złożył tą perełkę.

Od kilku lat mamy niedaleko Wadowic Jezioro Mucharskie. Z dużym trudem i przestojami zbiornik powstawał ponad 30 lat na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Sztuczne jezioro ma pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu.

Aby powstało trzeba było zbudować mająca ponad 600 metrów długości, 8 metrów szerokości i wysoką na 50 metrów zaporę a także wyrównać teren. Zlikwidowano drogi, mosty, odcinek linii kolejowej nr 103 łączący Wadowice z Suchą Beskidzką, szkoły, leśniczówki, zakłady pracy a także dziesiątki prywatnych domów. O tym jak wyglądały tereny Mucharza, Skawiec czy Świnnej Poręby przed tym, jak zalały je wody zbiornika, pamięta już coraz mniej osób, głównie starszych mieszkańców okolic, który z nostalgią i nieraz łezką w oku wspominają, jak tutaj się żyło.

Gabriel Warchał, obecnie 26-letni mieszkaniec Świnnej Poręby, zainspirowany głośnym filmem wadowiczan "Z nurtem życia" zebrał od znajomych, mieszkańców zalanych terenów stare prywatne kasety VHS i złożył  wideo, które zaprezentował na YouTube.

Urodziłem się na Wodniakówce, pochodzę z tych terenów, miałem 2,5 roku kiedy przeprowadziliśmy się do Świnnej. Pomysł na złożenie tego filmu powstał w 2017 roku, dopiero teraz udało mi się go dokończyć – mówi nam Gabriel Warchał.

Ponad 20-minutowy film jest absolutną perełką,  bo raczej starych zdjęć z Mucharza czy Świnnej nie ma za wiele, tym bardziej cieszą ruchome obrazy. Na filmie możemy zobaczyć unikatowe obrazy przejazdu kolejowego w Mucharzu i stacji kolejowej Mucharz na rozebranym w latach 1988-1992 odcinku linii kolejowej nr 103, czy filię andrychowskich zakładów znajdujących się niedaleko niej. Widać też kładkę na Skawie na Wodniakówce za stacją, drogę krajową łącząca Wadowice ze Skawcami i Suchą Beskidzką, słynną knajpę "Zielona"  a przede wszystkim domy i ich mieszkańców w codziennym życiu. To wszystko bezpowrotnie zniknęło pod wodami sztucznego jeziora.

Możliwe, że kiedyś jeszcze zmontuje druga część ale muszę znaleźć resztę kaset – dodaje nam Gabriel.

Zobaczcie ten absolutnie genialny materiał wideo:

Zobacz: Mamy zdjęcie pociągu na moście kolejowym w Mucharzu!
Zobacz: Z Wadowic do Suchej na filmie sprzed 21 lat
Zobacz: Tak wyglądały Wadowice w 1989 roku (WIDEO)
Zobacz: Wadowice z 1990 roku na starym filmie

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+16 #1 Bogdan Szpila 2019-04-17 08:44
Panie Mariuszu - ma Pan u mnie wielkie piwo:) Gratuluję!!!
Cytować
+13 #2 Mieszkaniec Mucharza 2019-04-17 09:17
Świetne! Czekamy na drugą cześć!
Cytować
+22 #3 Mieszkaniec Gminy 2019-04-17 09:34
Smutno oglądać film, który uzmysławia, że w miejscu, w którym kiedyś kwitło życie dziś znajduje się zamknięta dla ludzi i wykorzystywana głównie politycznie przed wyborami fuszerka budowlana.
Cytować
+11 #4 Mariusz 2019-04-17 10:05
Wspomnienia wracają. Super!!!
Cytować
+12 #5 Olo 2019-04-17 10:06
Cytuję Mieszkaniec Gminy:
Smutno oglądać film, który uzmysławia, że w miejscu, w którym kiedyś kwitło życie dziś znajduje się zamknięta dla ludzi i wykorzystywana głównie politycznie przed wyborami fuszerka budowlana.


Dokładnie: uj nam z jeziora, wokół którego nie ma żadnych obiektów do wypoczynku, przystani, punktów widokowych, lokali gastronomicznyc h, a w połowie jak zejdzie woda wystają niewycięte drzewa ;)
Cytować
+12 #6 Macio 2019-04-17 11:39
Film rewelacja,powró t do przeszłości,obr azy z dzieciństwa powróciły :)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.