Przed nami święta Wielkanocne a co za tym idzie, post. Jeden ze sposobów oczekiwania na zmartwychwstan
Na tegoroczną Ekstremalną Drogę Krzyżową przygotowano w regionie sporo tras

Przed nami święta Wielkanocne a co za tym idzie, post. Jeden ze sposobów oczekiwania na zmartwychwstanie jest udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. W naszym regionie, jak co roku, przygotowano kilkanaście tras o różnym stopniu trudności. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Wielki Post to w Kościele katolickim czas przygotowania do świąt wielkanocnych. Duchowni zachęcają, by podczas 40-dniowego oczekiwania na zmartwychwstanie, podjąć postanowienia, które pomogą wiernym zbliżyć się do Boga. Oprócz uczestnictwa w rekolekcjach, Gorzkich Żalach, czy porannych laudesach, można wybrać wyzwanie zupełnie niecodzienne i wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nawet 100 tysięcy pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w EDK. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany.

Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do sanktuarium.

W naszym rejonie największym centrum EDK jest oczywiście Andrychów, który przygotował aż 11 tras (3 do Kalwarii Zebrzydowskiej, 2 do Rychwałdu, 3 trasy do Wadowic i 2 kończące się także w Andrychowie). Na Drogę (Pięknego) Życia można także wyruszyć z Witanowic, Łękawicy i z wadowickiego Karmelu – wszystkie trasy z tych miejscowości prowadzą do Kalwarii Zebrzydowskiej, ale różnią się długością i trudnością.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbywa się zawsze w piątek przed niedzielą palmową. W tym roku msze święte na rozpoczęcie EDK zostaną odprawione 12 kwietnia o godzinie 20:00. Wcześniej pątnicy powinni się zarejestrować na www.edk.org.pl.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 greg0 2019-03-20 19:17
I nieprawda, bo trasa niebieska z Karmelu to zamknięta (wracająca do Wadowic) pętla przez Jaroszowską - Leskowiec - Łysą
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.