Dziewczyny z OSP Roczyny osiągnęły co chciały. Dzięki rozchodzącemu się jak ciepłe bułeczki kale
Druhny dzięki swojemu kalendarzowi zrobiły w swojej remizie spory remont

Dziewczyny z OSP Roczyny osiągnęły co chciały. Dzięki rozchodzącemu się jak ciepłe bułeczki kalendarzowi strażackiemu ze zdjęciami, na których pokazały trudy tego zawodu, udało im się wyremontować i wzbogacić swoją remizę!

Pamiętacie dziewczyny z OSP Roczyny, o których pisaliśmy kilka miesięcy temu, a które postanowiły sprzeciwić się stereotypowi postrzegania kobiet jako atrakcyjnego "wizualnego" dodatku w kalendarzach? Zrobiły swój strażacki kalendarz, gdzie na 12 kartach można prześledzić strażacki trud miesiąc po miesiącu. Strażaczki z Roczyn pokazały w nim jak na co dzień wygląda praca w straży, szkolenia, działania w terenie. To przecież nie tylko uśmiech na twarzy, ale też pot, łzy, wysiłek fizyczny, zmęczenie i ogromna odpowiedzialność. Kilkaset wydrukowanych dzięki sponsorom egzemplarzy kalendarza rozeszło się jak świeże bułeczki!

Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarza był przeznaczony na remont sali szkoleniowej OSP Roczyny. Dzięki współpracy wielu wspaniałych osób i firm udało się!  Profesjonalna sala szkoleniowa powstała w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się świetlica OSP, w której przeprowadzano również szkolenia w warunkach, można powiedzieć „partyzanckich”, za pomocą niewielkiego monitora TV i laptopa. Teraz informacje przedstawiane są za pomocą rzutnika multimedialnego i dużego ekranu ufundowanych przez firmę Tech Sterowniki. Salę wyremontowali i wymalowali sami strażacy, montując w niej również specjalne rolety, zapobiegające przegrzewaniu się pomieszczenia w dni słoneczne oraz tablice z procedurami postępowania w stanach zagrożenia życia.

Ze środków pozyskanych poprzez rozprowadzenie kalendarza zakupiono płytę na stół konferencyjny, materiały do przeprowadzenia remontu, rolety, uchwyt do zamocowania rzutnika, 3 fantomy do treningu resuscytacji krążeniowo oddechowej - niemowlęcia, dziecka i osoby dorosłej, oraz trenażer Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED). Wszystko zamknęło się w kwocie kilku tysięcy złotych. Wydruk kalendarza ufundowała również firma Tech Sterowniki.

Jak będzie wykorzystany zakupiony sprzęt? Mamy wiele planów! Chcemy przede wszystkim przeprowadzać cykliczne szkolenia dla mieszkańców naszego sołectwa - przekazując im podstawowe wiadomości i umiejętności, które powinien posiadać każdy, aby odważnie i w bezpieczny dla siebie sposób przystępował do udzielania pierwszej pomocy. Na fantomach można bez obaw spróbować jaka potrzebna jest siła, częstotliwość do wykonania prawidłowych ucisków i oddechu zastępczego, a także rękoczynu stosowanego w przypadku zadławienia. Oprócz nauki resuscytacji z wykorzystaniem urządzenia AED chcemy także przekazywać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadku krwawień, omdleń, złamań, oparzeń, zawału, udaru - czegoś co jest najbardziej powszechne, co może się zdarzyć nawet u nas w domu. Chcemy czynnie włączyć się w doskonalenie umiejętności w zakresie I pomocy wśród uczniów ZSS w Roczynach – poinformowały druhny w rozmowie z Nowinami Andrychowskimi.

 

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.