W ramach kampanii społecznej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" wadowiccy strażacy pomogą prz
Strażacy pomogą przy montażu czujników dymu i tlenku węgla

W ramach kampanii społecznej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" wadowiccy strażacy pomogą przy montażu czujników dymu i tlenku węgla.

Co roku zatruciem tlenkiem węgla w powiecie wadowickim ulega kilkadziesiąt osób. Są również niestety przypadki śmiertelne. Niestety W sezonie grzewczym nasilają się przypadki zatrucia tym gazem, który ze względu na sposób działania na organizm ludzki,  zwany jest również podstępnym, cichym zabójcą. Czad jest bowiem gazem bezwonnym i niewidocznym dla ludzkiego oka. Nieco lżejszy od powietrza gromadząc się w pomieszczeniu jest pozbawiony jakiegokolwiek zapachu. Ma on zdolność do wyjątkowo łatwego łączenia się z hemoglobiną ludzkiej krwi, a przez to stanowi zagrożenie, ponieważ powoduje niedotlenienie.

Najczęstsze typowe objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, mdłości, wymioty, apatia, utrata przytomności. W celu uniknięcia sytuacji stwarzającej zagrożenie zatruciem nie należy ogrzewać pomieszczeń za pomocą kuchni gazowych, w pomieszczeniach w których występuje spalanie paliwa należy zapewnić skuteczną wentylację. Nie należy zatykać kratek wentylacyjnych w drzwiach do łazienki oraz od przewodów wentylacyjnych.

W przypadku podejrzeń zatrucia tlenkiem węgla należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub strażą pożarną dzwoniąc na numery alarmowe: 998, 112.

Łazienki, oraz pomieszczenia w których występuje piecyk gazowy należy wyposażyć w czujnik czadu. To niedrogie urządzenie może uratować życie. W ramach kampanii społecznej "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" strażacy Państwowej Straży Pożarnej mogą udzielać pomocy przy montażu czujników dymu i tlenku węgla.

Pomoc w zakresie instalowania czujników będzie udzielana osobom powyżej 75 roku życia lub wskazanym przez lokalne ośrodki pomocy społecznej oraz osobom samotnym z dysfunkcją ruchu.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 33 873 43 86 (st. kpt. Łukasz Drylski lub mł. bryg Krzysztof Cieciak).

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.