Wadowiczanie nie wyobrażają sobie już chyba rynku bez stojącego od 13 lat pomnika św. Jana Pawła II
A taki pomnik papieski pamiętacie na rynku?

Wadowiczanie nie wyobrażają sobie już chyba rynku bez stojącego od 13 lat pomnika św. Jana Pawła II dłuta Maksymiliana Biskupskiego. A czy wiecie, że swego czasu stał tutaj zupełnie inny pomnik?

Wadowiczanie, turyści i pielgrzymi nie wyobrażają sobie już chyba centralnego placu miasta bez pomnika św. Jana Pawła II, stojącego przed bazyliką w miejscu, gdzie papież spotykał się z mieszkańcami podczas wizyt w swoim rodzinnym mieście w 1979 i 1999 roku.

Dwu i półmetrowy pomnik, wykonany z brązu przez rzeźbiarza Maksymiliana Biskupskiego i ufundowany przez wadowicki samorząd, przedstawia uśmiechniętego papieża w stroju pontyfikalnym stojącego na granitowej skale, w lewej dłoni trzymającego pastorał, zaś prawą rękę ma wyciągniętą w geście błogosławieństwa. Pomnik został odsłonięty 30 sierpnia 2006 przez metropolitę krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza oraz burmistrz Wadowic Ewę Filipiak. Biorąc pod uwagę inne pomniki papieża stojące w Polce, ten jest całkiem zresztą udany, w przeciwieństwie do stojącego drugiego papieskiego pomnika, tego przed kościołem św. Piotra...

Nie wszyscy wiedzą, ale w Wadowicach na rynku w tym samym miejscu stał przez jakiś czas inny papieski pomnik. Było to w 2005 roku, tuż po śmierci św. Jana Pawła II. Przedstawiał on papieża na tronie, były też napisy "Umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II", "Tutaj się wszystko zaczęło", "Odszedł do Domu Ojca" oraz data rozpoczęcia pontyfikatu.

Odlany z brązu pomnik możemy do dziś oglądać z zamku w Wiśniczu, który w trzech potężnych salach przechowuje pomniki papieskie z gipsu i brązu z całego świata. Część z nich niestety nie prezentuje sobą zbyt wiele, ocierając się mocno i kicz a nawet nieco o karykaturę...

Tak jak wyglądał stojący w Wadowicach pomnik. Który wam się bardziej podoba? Ten czy aktualny?

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+9 #1 Andzia 2019-01-08 12:01
Paskudny....
Cytować
+9 #2 dezinformacja? 2019-01-08 14:05
Ale to tylko niewielka makieta gipsowa, a nie prawdziwy pomnik.
Jeszcz ktoś pomyśli że rzeczywiście stał taki pomnik
Cytować
+15 #3 Nieprawda 2019-01-08 14:17
W 2005 roku dokładnie 3 kwietnia rano dwaj radni przynieśli popiersie Jana Pawła II i postawili na specjalnym cokole obok bazyliki gdzie stoi obecny pomnik od 2006 roku.
Ten ze zdjęcia nigdy tam nie stał, a poza tym jest makietą 50 cm wysokości
Cytować
-1 #4 Papaj 2019-01-08 18:47
Ale bydle
Cytować
+1 #5 QWERTY 2019-01-10 12:28
Ale paździerz ,zupełnie tak samo jak ten pomnik JP II przed kościołem Św Piotra w którym JP II wygląda jak zombiak :-)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.