Betlejemskie Światło Pokoju trafiło już do naszego kraju. Jak co roku przed świętami zostanie ono p
Betlejemskie Światło Pokoju po raz kolejny trafi do mieszkańców

Betlejemskie Światło Pokoju trafiło już do naszego kraju. Jak co roku przed świętami zostanie ono przekazane mieszkańcom podczas mszy świętej kościele św. Piotra przez Harcerze Hufca Ziemi Wadowickiej. Potowarzyszy im przy wigilijnym stole.

Tak jak co roku wadowiccy harcerze dopilnują, by Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do mieszkańców Wadowic i okolic. W niedzielę (23.12) o godzinie 18:00 światło zostanie uroczyście przekazane podczas mszy świętej w kościele św. Piotra w Wadowicach.

Jak mówi tradycja Ogień z Betlejem powinien płonąć na stołach podczas wieczerzy wigilijnej. Zachęcamy wszystkich do zabrania go do swoich domów by, towarzyszył wszystkim w ten świąteczny czas – informuje nas Sonia Knapczyk z Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

Światełko Pokoju to piękna tradycja: w 1986 roku w Australii rozpoczęła się akcja skautów i harcerzy roznoszenie światełka będącego symbolem pokoju, miłości, braterstwa i nadziei pochodzącego z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest  przekazywane do kościołów, szkół, urzędów, szpitali i instytucji i mieszkańców.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Tradycyjnie przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich. Potem światło sztafetą wędruje dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 piekne to 2018-12-21 08:23
Cudowny gest i symbol niezapomnianej tradycji.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.