W ramach wadowickich obchodów 100-lecia niepodległości Polski, Urząd Miejski w Wadowicach zaprosił R
Drukuj
Robert Makłowicz gotował dla wadowiczan zupę ziemniaczaną i paprykarz

W ramach wadowickich obchodów 100-lecia niepodległości Polski, Urząd Miejski w Wadowicach zaprosił Roberta Makłowicza. Znany dziennikarz, pisarz publicysta, krytyk kulinarny i podróżnik ugotował na rynku dla wadowiczan Wiedeńską zupę ziemniaczaną oraz paprykarz. Publiczność była zachwycona.

W niedzielę (11.11) Wadowice hucznie z całą Polską obchodzą setną rocznicę odzyskania niepodległości. Nie zabrakło więc delegacji i pocztów sztandarowych, złożenia kwiatów pod pomnikiem 12. Pułku Piechoty, śpiewania hymnu, pokazów musztry paradnej i sztuk wali, czy zamknięcie kapsuły czasu.

Jedną z atrakcji pikniku patriotycznego, zorganizowanego przez Urząd Miejski w Wadowicach na rynku, było zaproszenie na obchody Roberta Makłowicza. Przypomnijmy, że krakowianin Robert Makłowicz jest dziennikarzem, pisarzem publicystą, krytykiem kulinarnym i podróżnikiem. Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracował z Gazetą Wyborczą, tygodnikami Wprost, Newsweek Polska i Przekrój. Autor felietonów i książek, które pisze zazwyczaj wspólnie z Piotrem Bikontem. W 2010 wydał książkę  Cafe Museum, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej. W latach 1998–2008 w TVP był  gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży Podróże kulinarne Roberta Makłowicza. Od marca 2008 do marca 2017 prowadził w TVP2 program telewizyjny Makłowicz w podróży. Był też przewodnikiem po świecie kulinarnym w I i II edycji programu Bake Off – Ale ciacho! 16 marca 2017 roku TVP zerwała współpracę z Makłowiczm. W listopadzie 2017 na kanale Food Network wyemitowano odcinki jego nowego programu.

Makłowicz w Wadowicach ugotował dla zgromadzonej licznie publiczności dwie potrawy. Pierwsza z nich to Wiedeńska Zupa Ziemniaczana, druga to paprykarz. Obie bardzo proste, każdy będzie potrafił je ugotować we własnym domu z opisu, który szczegółowo podano .Gotowanie ubarwiły, jak to już u lubianego kucharza bywa, liczne anegdoty czy historyczne ciekawostki. I tak wadowiczanie dowiedzieli się co nieco o swoich galicyjskich korzeniach czy historii napoleonki czyli poczciwej, lubianej przez papieża kremówki.

Zabawnym akcentem było grane z wieży wadowickiej bazyliki "Moje miasto Wadowice", które nieco zaskoczyły zaproszonego gościa...

Zobacz: Jaka to melodia, czyli co gra z wadowickiej wieży

Oba przysmaki ugotowane przez sympatycznego gościa bardzo smakowały kilkuset osobowej publiczności, która błyskawicznie opróżniła degustacyjne kubki z pyszną zawartością. Makłowicz nie stronił od uśmiechów, autografów a także wspólnych zdjęć.

Zobaczcie, jak Robert Makłowicz gotował Wiedeńską Zupę Ziemniaczaną:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Drugie życie banerów wyborczych. Zrobią z nich torby i plecaki

Spod papieskiego pastorału znowu leje się woda

Psiak znaleziony na Polnej w Wadowicach szuka właściciela. Pomożecie?

Mistrzowie Parkowania 64

Nowy plac rekreacyjny w Tomicach odebrany