W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Prawdopodobnie zrobimy to już po raz
Zmieniamy czas z letniego na zimowy. Po raz ostatni?

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Prawdopodobnie zrobimy to już po raz ostatni. Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dostanie godzinę gratis. Niestety zmiana czasu spowoduje, że jeszcze wcześniej zacznie robić się ciemno...

Dobra wiadomość dla śpiochów: dziś w nocy z soboty (27.10) na niedzielę (28.10) zmieniamy czas z letniego na zimowy: nad ranem cofamy (a raczej zrobią to w większości przypadków za nas nasze smartfony i laptopy...) zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej.

Zmiana czasu którą dokonujemy dwa razy do roku ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii. Jednak niektórzy zauważają, że w XXI wieku to trochę bez sensu, bo i tak większość wolnych chwil w jesiennie i zimowe wieczory spędzamy w domach a zmiany czasu wiążą się głównie z chaosem komunikacyjnym w rozkładach jazdy samolotów, pociągów i autobusów.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Zmiana czasu w naszym kraju została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku. Podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Przeprowadzono konsultacje w których zebrano ponad 4,6 mln odpowiedzi.  84% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.  Na przyjęcie przepisów muszą się zgodzić kraje Unii i Parlament Europejski.  Według projektu ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, mogłyby ostatni raz wprowadzić czas zimowy w niedzielę 27 października 2019 roku. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe.





(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Pati 2018-10-27 13:30
Same zmiany .. Rządzą jak nie wiem . Zaraz nie będziemy my Polscy mieć swojego zdania
+11 #2 gonzo 2018-10-27 13:45
i jak to wytłumaczyć psu że będzie jadł o innej godzinie
0 #3 Luki 2018-10-28 22:43
Cytuję Pati:
Same zmiany .. Rządzą jak nie wiem . Zaraz nie będziemy my Polscy mieć swojego zdania

Nie wiem czy wiesz, ale w konsultacjach mogl wziasc udzial kazdy obywatel UE. Jako obywatel UE byla okazja żeby wyrazić swoje stanowisko w tej kwestii, skoro tego nie zrobiles to pretensje miej tylko do siebie a nie "rzadzacych".

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.