O ile oczywiście warunki pozwolą, już wkrótce będziemy mogli obserwować najdłuższe zaćmienie Ksi
Drukuj
To będzie najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku

O ile oczywiście warunki pozwolą, już wkrótce będziemy mogli obserwować najdłuższe zaćmienie Ksieżyca w tym wieku: faza całkowitego zaćmienia potrwa prawie 1 h 43 min.

Zaćmienie Księżyca ma miejsce wtedy, gdy oświetlające go światło słoneczne jest zablokowane przez Ziemię. W piątek (27.07) o ile oczywiście warunki pozwolą, będziemy mogli obserwować najdłuższe w XXI wieku takie zaćmienie tego naturalnego satelity Ziemi.

Podczas zaćmienia wyróżniamy kilka faz, które przebiegają w następującej kolejności (w nawiasach podajemy godziny ich trwania dla nadchodzącego zaćmienia):

1. faza półcieniowa (19:14-20:24)
2. faza częściowa (20.24-21:30)
3. faza całkowita (21:30-23:13)
4. faza częściowa (23:13-00:19)
5. faza półcieniowa (00:19-1:28)

Dla obserwatorów na terenie powiatu wadowickiego, wschód Księżyca nastąpi o godzinie 20:22 nad południowo-wschodnim horyzontem, a więc już w końcówce fazy półcieniowej, która nie objawia się w jakiś spektakularny sposób. Warto udać się wtedy w rejon pozbawiony sztucznego oświetlenia, by móc lepiej dostrzec zjawisko. Dodatkową atrakcją będzie Mars w opozycji (naprzeciw ziemi względem Słońca) doskonale widoczny nieco pod zacienioną tarczą Księżyca.

 

Faza całkowitego zaćmienia potrwa aż 1 h 42 min 56 sek. i w tym czasie, schowana w cieniu tarcza naszego satelity, powinna zabarwić się na czerwono, choć początkowo cień będzie czarny. Spowodowane jest to tym, że światło słoneczne, na drodze którego stanie Ziemia, przechodząc przez atmosferę "zgubi" część swojego widma. Podobnie jak podczas zachodu Słońca obserwowanego na Ziemi niebo rozświetlane jest pomarańczowo-czerwonymi promieniami, tak do Księżyca dotrze niewielka ilość światła o takiej właśnie barwie.

Udając się na obszar położony z dala od miast, pozbawiony sztucznego oświetlenia i powodowanego nim tzw. zanieczyszczenia światłem, będziemy mieć szansę na obserwację rosnącej ilości widocznych gwiazd na niebie wraz z chowaniem się Księżyca w cieniu naszego globu. Będzie to widok zupełnie nienaturalny dla pełni Księżyca.

Oczywiście otwarte pozostaje pytanie, czy warunki atmosferyczne i pogodowe pozwolą na obserwację zaćmienia. Tu z pomocą przychodzą mapy zachmurzenia z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, które zamieszczamy na samym końcu dla godziny 20:00 w piątek (27.07), ponieważ  w tej chwili model sięga najdalej właśnie na tę godzinę. Obie mapy dla modelu UM w siatce 4 km oraz siatce 1,5 km dają niestety szanse chmurom, ale nie zrażajmy się i w piątkowy (27.07) wieczór i noc spójrzmy w niebo w poszukiwaniu Księżyca.

W najgorszym wypadku zawsze możemy skorzystać z transmisji na żywo, które będą organizowane w Internecie, jak na przykład tutaj: https://bit.ly/2KRCMZh

 

 

dane: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office).
dane astronomiczne: Jens Koßmagk Twilight Calculator

 

(Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Na majówkę na wadowickim rynku żarciowozy

Ważna informacja dla rolników i hodowców. Będa opryski torów i ich okolic

Mieszkaniec Andrychowa zwyciężył odcinek teleturnieju Va banque

Wielkie strażackie ćwiczenia w Andrychowie

Kooperatywa spożywcza w Campusie Bemke. Co to takiego?