W weekend  odbył się XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem "Silni Niepodległą". B
Blisko 350 harcerzy świętowało w weekend. Furorę zrobił przemarsz z flagą

W weekend  odbył się XXI Zlot Drużyn Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP pod hasłem "Silni Niepodległą". Blisko 350 zuchów, harcerzy i instruktorów świętowało 100-lecie odzyskania niepodległości, ale także Rok Harcerstwa w Polsce.

Przez trzy dni uczestnicy brali udział w wielu aktywnościach. Zlot rozpoczęły piątkowe (8.06) apele powitalne, jeden w Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej, drugi w Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach. W tych szkołach zakwaterowani byli uczestnicy zlotu. Wieczorem, tego samego dnia, odbyło się  ognisko hufcowe przy Klasztorze Karmelitów na Karmelu. Na ognisku prezentowane były piosenki, pląsy i gawędy nawiązujące do hasła zlotowego.

Kolejny dzień rozpoczął się grami terenowymi, ale także warsztatami hobbystycznymi prowadzonymi przez pasjonatów rękodzieła, tańca i innych dziedzin. Podczas programu dziennego harcerze poznawali słynnych Polaków i ich dokonania, przypominali sobie ważne wydarzenia z historii i zapoznawali się z ciekawostkami dotyczącymi naszego kraju. W planie były również odwiedziny Muzeum Miejskiego i niezwykłe spotkania z kombatantami. Harcerze przeprowadzili także sondę miejską wśród przechodniów na temat współczesnego patriotyzmu i postrzegania niepodległości przez mieszkańców Wadowic. Odpowiedzi na zadawane pytania można było przeczytać na wystawie prezentowanej przy Placu Solidarności. Tam wisiały plakaty przygotowane przez każdą z gromad i drużyn, a było ich na zlocie ponad trzydzieści. W pobliżu Pomnika Katyńskiego działał także okolicznościowy fotopunkt, gdzie dzieci i młodzież wykonywali zdjęcia portretowe z atrybutami żołnierskimi, stylizowane na starą fotografię.

Kulminacyjnym punktem zlotu był happening na Placu Jana Pawła II. O 19:30 zlotowicze ubrani w białe i czerwone koszulki odtańczyli poloneza, tradycyjny polski taniec, a potem rozwinęli ponad stumetrową flagę Polski z którą przemaszerowali ulicami Wadowic na Plac Solidarności. Dzień zamknął Festiwal Piosenki Polskiej połączony z patriotycznym karaoke. Zostały przygotowane specjalne śpiewniki, a każda drużyna zaprezentowała wcześniej wylosowaną piosenkę patriotyczną. Wspólne śpiewanie trwało do późnego wieczora.

W niedziele (10.06) uczestnicy zlotu wzięli udział w mszy świętej w kościele św. Piotra, a po niej odbył się apel podsumowujący trzy harcerskie dni w Wadowicach. Kolejny Zlot Drużyn Hufca przeszedł do historii, ale mieszkańcy na pewno długo będą wspominali biało-czerowny rynek wypełniony zuchami i harcerzami celebrującymi odzyskanie niepodległości z uśmiechem i radością. W zlocie udział wzięły drużyny m.in. z Wadowic, Suchej Beskidzkiej, Zatora, Kalwarii Zebrzydowskiej, Mucharza, Brzeźnicy, Stanisławia Dolnego, Podolszy, Frydrychowic.

(Sonia Knapczyk)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Lokalny 2018-06-13 18:16
Ale super! Brawo harcerze!
Cytować
+5 #2 spitfier 2018-06-14 10:17
Czuwaj Wiara!Ta młodzież potrafi manifestować swój patriotyzm i przywiązanie do tradycji.No ale to są Polscy Harcerze,spadko biercy Szarych Szeregów ,nasza przyszłość.
Cytować
+5 #3 Maria Krystyna 2018-06-14 10:53
Super patriotyczna impreza! Gratulacje dla Hufca Ziemi Wadowickiej, ogromny wkład pracy i zaangażowanie Kadry, to widać w efektach. Spotkałam Harcerzy przy ILO w sobotę 9 czerwca wystawiali swoją sztukę o rodzinie, byli przebrani w zgromadzone rekwizyty. Chętnie rozmawiali, zaprosili mnie wieczorem na wspólne wykonanie Poloneza i przemarsz z Flagą. Radość i Młodość wypełniły wadowicki Rynek, to było piękne!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.