Fontanna na Placu Jana Pawła II w Wadowicach po zimowej przerwie znowu działa. Cieszą się mieszkańcy
Fontanna na wadowickim rynku już tryska wodą

Fontanna na Placu Jana Pawła II w Wadowicach po zimowej przerwie znowu działa. Cieszą się mieszkańcy turyści i pielgrzymi.

Pogoda dopisuje, więc przed weekendem po zimowej przerwie magistrat uruchomił fontannę na wadowickim rynku. Będzie dawała ochłodę w słoneczne dni. Cieszą się dorośli, dzieci oraz... gołębie.

Przypomnijmy, że "Fontanna przyjaźni" (bo tak nazwali ją urzędnicy jeszcze za czasów Ewy Filipiak) składa się z 14 granitowych bloków ozdobionych wykutymi napisami z nazwami miast partnerskich Wadowic. Najlżejszy z nich waży około 3, najcięższy prawie 9 ton. W sumie cała góra fontanny waży około 50 ton. Cała konstrukcja umieszczona jest na 130 tonowym, betonowym fundamencie.

Na górze fontanny są 4 dysze (tłoczą 66 m3 wody na godzinę) oraz oświetlenie w postaci 16 ledów (diody w kolorze czerwonym, żółtym, niebieskim i białym), które wytwarza kolorowe projekcje i tworzy w nocy grę świateł z białym i żółtym oświetleniem placu. Pod fontanną znajduje się specjalny pokój technologiczny, w którym znajduje się cała armatura. Obieg wody jest zamknięty i stale filtrowany. Pojemność zbiornika z wodą to 8 000 litrów.

Projekt fontanny opracowało biuro projektowe Traffic - System, które wykonało dla Wadowic plan zagospodarowania przestrzeni centralnego placu o małą architekturę. Pracę wykonała firma kamieniarska "Road Memory", której właścicielem jest Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba z Grabowca niedaleko Zamościa (woj. lubelskie). Ta firma,która również wykonała i zamontowała 161 granitowych płyt na których znajdują się nazwy polskich miast i krajów, które podczas swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II.

Fontannę uruchomiono w kwietniu 2013. Była jednym z ostatnich wykonywanych element trwającej od września 2010 roku rewitalizacji placu Jana Pawła II.

Tak budowano fontannę na wadowickim rynku:

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.