W nocy z soboty (24.03) na niedzielę (25.03) wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 z po
Pośpimy krócej, zmieniamy czas na letni. To już ostatni raz?

W nocy z soboty (24.03) na niedzielę (25.03) wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 z powodu zmiany czasu z zimowego na letni. Będziemy spać krócej.

Zła wiadomość dla śpiochów. W nocy z soboty (24.03) na niedzielę (25.03) o godzinie 2:00 przestawiamy wskazówki zegarków na 3:00 z powodu zmiany czasu z zimowego na letni. Nasze komputery czy smartfony zrobią to automatycznie.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku. W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego.

O potrzebie stosowania zmiany czasu pisał już Benjamin Franklin. Jednakże humorystyczna wymowa jego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej).

Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu letniego i zimowego byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 o godzinę w tył. Wkrótce potem i Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946 - 1949, 1957 - 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku.

Dziś podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Zmiany, które dokonujemy dwa razy do roku, mają podobno przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii, chociaż coraz częściej podnoszą się głosy o ich sensowności w dzisiejszych czasach.

W październiku 2017 roku sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakładał brak zmiany czasu na zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 roku. Na początku lutego 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu, dokonywanej dwa razy do roku i jeśli to konieczne, do zmiany przepisów.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 lump 2018-03-24 13:53
jak to wytłumaczyć zwierzakom że o innej porze dostaną jeść
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.