Mocny argument dla zwolenników nazwy Jezioro Mucharskie dla Zbiornika Świnna Poręba. Już ponad 30 lat
Już w 1987 roku zbiornik nazywano "Morzem Mucharskim"

Mocny argument dla zwolenników nazwy Jezioro Mucharskie dla Zbiornika Świnna Poręba. Już ponad 30 lat temu dziennikarze nazywali je "Morzem Mucharskim".

26 lipca ubiegłego roku była już premier rządu Beata Szydło hucznie i z pompą otwarła budowany od 1986 roku lat Zbiornik Świnna Poręba.  Mimo, że "otwarty" to na razie wciąż nie wolno się w nim legalnie kąpać czy pływać kajakami, pontonami i żaglówkami, bo na brzegach ciągle stoją tabliczki "TEREN BUDOWY. WSTĘP WZBRONIONY". Brak również jakichkolwiek przystani czy miejsc wypoczynku a samo jezioro ma do dziś niewyczyszczone dno, zwłaszcza na odcinku od Zembrzyc do Dąbrówki, gdzie z wody wciąż wystają korony drzew. Nie działa również elektrownia. No cóż, ale zbiornik, przynajmniej z daleka, robi imponujące wrażenie...

Dalej nie wiadomo jak będzie nazywało się powstałe jezioro. Używana przez budowlańców  nazwa Zbiornik Świnna Poręba figuruje w dokumentacjach czy na mapach.  Mieszkańcy gmin, na których położony jest zbiornik raczej nie mają złudzeń i od lat promują nazwę Jezioro Mucharskie. Z kolei niektórzy uważają, że taka nazwa nic nikomu w Polsce czy na świecie nie mówi, za to Wadowice i św. Jan Paweł II są powszechnie znani. Nazwa Jezioro Wadowickie wydaje się więc oczywista.

Jest jednak mocny argument dla mieszkańców tych terenów i zwolenników pierwszego z wariantów. Jak przypomnieli sympatycy prowadzący na Facebooku profil Zdjęcia Historyczne Zembrzyc, już ponad 30 lat temu, bo w 1987 roku dziennikarz Dziennika Zachodniego w swoim artykule, w którym pisał o rozpoczęciu tej inwestycji, nazwał przyszłe jezioro "Morzem Mucharskim". Całkiem logiczne, bo najwięcej ucierpiała przy budowie zbiornika właśnie gmina Mucharz: rozebrano przebiegające tutaj tory linii kolejowej nr 103 Wadowice - Skawce, zlikwidowano drogi, domy, zakłady pracy. Pod wodą znalazły się także pola uprawne i lasy.

Decyzja o nazwie wydaje się więc oczywista, ale teraz wszystko zależy od wojewody małopolskiego...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 Eh 2018-02-19 20:47
Jasne, że Jezioro Mucharskie. Cóż do niego mają Wadowice?!
Cytować
+7 #2 bagi 2018-02-19 20:51
O Solinie też nikt przed laty nie słyszał. Dzisiaj więcej ludzi wskaże na mapie Solinę, niż pobliski Sanok czy Lesko... Co więcej, Jezioro Mucharskie nie zajmuje nawet metra kwadratowego wadowickiej gminy.
Cytować
-7 #3 Kasia 2018-02-19 21:17
Wadowickie albo Beskidzkie
Cytować
+7 #4 Obserwator 2018-02-19 21:18
Tylko Jezioro Mucharskie...Wa dowickie to są bardzo modne ławki z palet ha ha ha...
Cytować
-1 #5 adolf 2018-02-20 11:01
dla mnie nazwa powinna brzmiec ,,,jezioro geniusza dr klinowskiego,,, czlowieka wszech czasow np ławki z palet ,kto by potrafil to wymyslic jak nie geniusz przyszly noblista dr.mgr.prof,tec hnik
Cytować
-2 #6 Gość 2018-02-20 19:11
A nie lepiej przeprowadzić w Polsce ankietę zadając pytanie:

Nad które jezioro byś pojechał/pojech ała z rodziną lub znajomymi i dlaczego:

1. Wadowickie
2. Mucharskie
Jak na spokojnie rozważy się wszystkie za i przeciw to sytuacja wygląda tak:

Wybierając nazwę Mucharskie zyskujemy tylko satysfakcję mieszkańców i nic więcej. Satysfakcja szybko minie i ...... będzie jak w Żywcu że ledwo zipią bo pomysłu na marketing nie było i gdyby nie browary to byłoby już pozamiatane.

Przykładowa reklama noclegu oferowanego przez lokalną ludność:

Noclegi i wypoczynek nad Jeziorem Mucharskim - osoba czytająca niema bladego pojęcia gdzie to (jak nie słyszała o tym w tv, radio, internet itd. to raczej miejsce za ciekawe)Wybierając nazwę Wadowickie promujemy cały region (zyskują wszyscy) + nazwa jest już znana w całej Polsce i rozpoznawana zagranicą. Zyskuje cały region.

Przykładowa reklama noclegu oferowanego przez lokalną ludność:

Noclegi i wypoczynek nad Jeziorem Wadowickim - od razu nawiązanie do regionu: papież, kremówki, muzeum, energylandia w okolicy (tam się dużo dzieje wiele atrakcji jedziemy).

Biznes rządzi się swoimi prawami, a dobry marketing to podstawa. Na przykładzie innych Jezior w Polsce widzimy jak to wygląda gdy tego brakuje....Nazw a Wadowickie da poczucie większego standardu dla turysty który będzie skory więcej zapłacić za nocleg i inne usługi niż za Mucharskie (dla zagranicznego turysty wymowa też sprawi truność) to jakby porównywać Zakopane i Nowy Targ.
Cytować
-1 #7 dert 2018-02-20 19:46
Wadowice rozciągnąć waz po Zebrzyce i mamy Wadowickie.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.