To już taka tradycja tutaj. W Izdebniku przeszedł orszak zapustników Koła Gospodyń Wiejskich z tamte
Orszak zapustników znowu przeszedł przez Izdebnik

To już taka tradycja tutaj. W Izdebniku przeszedł orszak zapustników Koła Gospodyń Wiejskich z tamtejszej miejscowości. Co to takiego te Zapusty?

Zapusty to okres balów, maskarad , pochodów i zabaw, który rozpoczyna się już od Święta Trzech Króli i trwa aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Zabawy  noszą nazwę karnawałowe a pochody – zapustami. Zapustnicy, bo tak owo się ich nazywa, najczęściej przebierają się i chodzą w ostatnie dni przed postem, czyli w ostatki.  Orszak przebiera się za różne postacie. Dawniej przebierano się za zwierzęta, Cyganów i Żydów, tworzono również kukły.

W Izdebniku w miniony piątek (9.02) i sobotę (10.02) barwny orszak przeszedł przez całą miejscowość ze śpiewem, tańcem i muzyką akordeonu. Orszak zorganizowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Izdebniku cieszył się dużym powodzeniem, aprobatą i gościnnością wśród mieszkańców wsi.  

To już czwarty nasz korowód. Rozpoczęłyśmy chodzenie w 2015 roku. Jest to stara tradycja na naszych terenach, a my postanowiłyśmy ją przywrócić i nadać jej nowoczesne brzmienie! Przebrane za cyganki, chłopków, zwierzęta czy nawet meksykanina przeszłyśmy cały Izdebnik, śpiewając i tańcząc! Miłym, piątkowym akcentem była wizyta w Domu Pomocy Społecznej im. Brata Alberta w Izdebniku, gdzie zostałyśmy radośnie przyjęte. Zabawy było co nie miara! – relacjonują nam członkinie KGW Izdebnik.

Gospodynie zapraszają do włączenia się w orszak zapustny za rok i do kultywowania tradycji i wznawiania orszaków w swoich małych ojczyznach.

(MG)
(KGW Izdebnik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-4 #1 janusz 2018-02-12 13:46
"Dawniej przebierano się za zwierzęta, Cyganów i Żydów, tworzono również kukły"

ufff to całe szczęście że zaprzestano bo przyszliby koledzy z Młodzieży Weszpolskiej z zapałkami...
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.