Druhowie z OSP Kalwaria Zebrzydowska zaliczyli największą ilość wyjazdów w powiecie wadowickim w 201
OSP Kalwaria Zebrzydowska z największą ilością wyjazdów w powiecie

Druhowie z OSP Kalwaria Zebrzydowska zaliczyli największą ilość wyjazdów w powiecie wadowickim w 2017 roku (298). Daje im to trzecie miejsce w województwie Małopolskim po OSP Kęty i OSP Niepołomice.

Portal ratowniczy 112malopolska.pl opublikował statystyki wyjazdów w 2017 roku jednostek OSP z województwa małopolskiego. W podsumowanie wyjazdów uwzględniono wyjazdy do pożarów (P), miejscowych zagrożeń (MZ), alarmów fałszywych (AF), ćwiczeń (ĆW), wyjazdów gospodarczych (WG) oraz zabezpieczeń rejonu (ZR). W statystykach uwzględniono 1251 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jak się okazuje najbardziej aktywną pod względem wyjazdów jednostką OSP z powiatu wadowickiego okazała się OSP Kalwaria Zebrzydowska, która odnotowała 298 takich wyjazdów (58 do pożarów, 100 do miejscowych zagrożeń, 4 do ćwiczeń, 15 do fałszywych alarmów, 100 do wyjazdów gospodarczych, 1 do zabezpieczeń rejonu. Zajęła tym sposobem trzecie miejsce po OSP Kęty i OSP Niepołomice.

Drugą jednostką OSP z największą ilością wyjazdów w powiecie wadowickim okazała się OSP Wieprz (188 wyjazdów) zaś trzecią OSP Chocznia (163).

OSP Kalwaria Zebrzydowska istnieje od 1880 roku. Jej założycielami byli burmistrz miasta oraz mieszkańcy cieszący się dużym autorytetem (Antoni Kosowski były burmistrz, Krauze – aptekarz, Grodnicki – notariusz). W 1925 roku OSP miała pierwszą pompę na podwoziu kołowym ciągniętym przez konie. W 1964 roku otrzymuje nowoczesny jak na ten okres samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem marki STAR-25, który służył aż do 1990 roku, do oddaniu do użytku obecnego Domu Strażaka. Jednostka brała bardzo czynny udział w bardzo dużych akcjach ratowniczo-gaśniczych takich jak pożar rafinerii Czechowice-Dziedzice, pożar Lasów Olkuskich, pożar lasów w Kuźni Raciborskiej, akcje ratownicze podczas powodzi w 1997 roku jak również w 1999 roku pożar zakładu „Mebloform”, powódź Andrychów-Targanice, usuwanie skutków powodzi w 2010 roku na terenie Brzeszcz i okolic Nowego Sącza. W 1995 roku  została włączona do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, w którym jest do chwili obecnej.

Przypomnijmy, że w powiecie wadowickim mamy dwie jednostki zawodowe Państwowej Straży Pożarnej: JRG Wadowice oraz JRG Andrychów. W wadowickiej jednostce etatowo służbę pełni 59 strażaków - dwóch funkcjonariuszy w codziennym rozkładzie czasu służby (dowódca JRG i zastępca dowódcy JRG) oraz 57 funkcjonariuszy w zmianowym rozkładzie czasu służby 24/28 (trzy zmiany służbowe po 19 strażaków). Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej posiadamy 69, z tego 25 w Krajowym Systemie Ratowniczo–Gaśniczym. Daje to  około 1 000 osób w powiecie, które stale są gotowe do niesienia pomocy.


(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 Misiu 2018-02-06 14:46
Szkoda, że wyjazdy gospodarcze są liczone do liczone do całości.
Cytować
+3 #2 bob 2018-02-06 16:02
To teraz już wiemy. Wyjazdami gospodarczymi podniesiemy statystykę. :-)
Cytować
0 #3 rajmund 2018-02-06 19:45
1. Nie "Mebloform" tylko "Mebloforn"!!!
2. Faktycznie, wliczanie wyjazdów gospodarczych (zaopatrzenie, tankowanie, itp.) do aktywności (wyjazdowości) to kompletna bzdura wymyślona przez jakiegoś mecenasa zza biurka!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.