Jak mówi archeolog Eligiusz Dworaczyński, ruiny zamku w Lanckoronie zarastają roślinnością a korzen
Drukuj
Drzewa niszczą ruiny zamku w Lanckoronie

Jak mówi archeolog Eligiusz Dworaczyński, ruiny zamku w Lanckoronie zarastają roślinnością a korzenie drzew niszczą resztki murów. W tym tempie za 5-10 lat nic z nich już nie zostanie.

Jak już informowaliśmy, w ostatnim czasie w ruinach w zamku w Lanckoronie prowadzone są badania i prace archeologiczne. Obejmują zinwentaryzowanie ruin wraz z ich otoczeniem, wykonanie prac konserwatorskich ruin, wykonanie przekrojów murów, fosy i wału do zakresu odgruzowania, wykonanie wykopów sondażowych, wykonanie niezbędnej dokumentacji, wykonanie wykopów archeologicznych w miejscu lokalizacji zachodniego odcinka fortyfikacji bastionowych oraz wykonanie wykopów w celu odczytania murów przedbramia. Zamek ciągle zaskakuje swoimi tajemnicami,  a badania ujawniają poważny problem, na jaki natrafili konserwatorzy.

Rok po roku ruiny zamku w Lanckoronie i podobne ruiny niszczeją, zarastają roślinnością, a korzenie drzew rozsadzają resztki murów, wiec jeśli by tak miało pozostać to myślę, że za 5-10 lat nie byłoby już co oglądać – mówi w wywiadzie da Urzędu Gminy w Lanckoronie Eligiusz Dworaczyński, archeologa kierującego pracami na zamku

Pozostaje pytanie, co jest ważniejsze: niepowtarzalny, mający 700 lat czy drzewa, które wyrosły niedawno. W przygotowywanych koncepcjach aranżacji myśli się o podniesieniu murów wieży i o odbudowie narożników. Temat był już w opracowaniu przed kilku laty, ale potem sprawa ucichła. Dopiero w trakcie kadencji wójta Tadeusza Łopaty władze gminy do tematu powróciły.

Trzeba nadmienić, że obecnie, jak nigdy dotąd, istnieje koniunktura dla prac konserwatorskich, wskazująca na konieczność podejmowania prac zabezpieczających, budowlano – konserwatorskich na ruinach obiektów zabytkowych, bo to jest najbardziej skuteczny sposób, aby je ratować – dodaje archeolog.

W obecnym sezonie najważniejsze jest  przeprowadzenie prac w dwóch aspektach, badawczym i konserwatorskim, jako niezbędnych dla sprecyzowania programu konserwatorskiego, pomocnego projektantom przyszłej aranżacji ruin zamku. Trzeba oczyścić teren zamku z hałd, które tam zalegają, ponieważ dopóki nie wiadomo, jak przebiegają mury i w jakim są stanie, archeolodzy są bez szans na podjęcie zadania tzw. rewitalizacji wzgórza zamkowego.

Co ciekawe, podczas prac odnaleziono kolejne ciekawe znaleziska. Pojawiły się fragmenty muru okalającego dziedziniec a także mury działowe budynku mieszkalnego. Na dziedzińcu odkryto także dobrze zachowany bruk kamienny a także garnki, szkło, posadzki, ceramikę czy dachówki. Wszystkie te skarby zostały zebrane metodycznie i zametrykowane.  Materiały są na razie w pracowni w Tarnowie, tylko niewielka część jest eksponowana na wystawie w muzeum w Lanckoronie. mają tutaj trafić wszystkie.

Archeolodzy w planach mają wykonanie dokumentacji fotograficznej zamku z lotu ptaka za pomocą drona. Dokumentacja obejmie też  inwentaryzację całego wzgórza zamkowego.

Wszystko zatem wskazuje, że ruiny jeszcze nie raz nas zaskoczą...

(MG)
(zdjęcia: Urząd Gminy w Lanckoronie)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Kooperatywa spożywcza w Campusie Bemke. Co to takiego?

Kolejny wrak odjechał lawetą z andrychowskiego osiedla

Kolejne integracyjne spotkanie Kolping. Tym razem świąteczne

Wadowicki magistrat ogłosił czwartą edycję konkursu "Serce Roku"

Fontanna na wadowickim rynku po zimowej przerwie już tryska