Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 25

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu od lat cieszy się sporą popularnością wśród czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

W dzisiejszym odcinku znowu przeniesiemy  się w lata osiemdziesiąte XX-wieku. Zobaczymy, dzięki uprzejmości Małgorzaty Suknarowskiej, na zdjęciach zrobionych przez jej tatę Jana Białowąsa (zasłużonego działacza Ogniska TKKF Leskowiec) wydarzenia zorganizowane przez ognisko.

Przeniesiemy się do 16 czerwca, niestety nie wiemy dokładnie do któego roku, wiemy tylko, że była to połowa lat osiemdziesiątych. Zobaczymy rajd rowerowy "Niezapominajek". Obejrzymy uczestników podczas startu przy siedzibie TKKF Leskowiec. Zobaczymy bloki Osiedla Kopernika i budowaną Szkołę Podstawową nr 5.

Są też zdjęcia z trasy: ulica Góralska (w tle Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Parkowej), jar łączący ulicę Zegadłowicza z Aleją Wolności (dziś burmistrz Klinowski chce nam teraz w tym miejscu wybudować drogę, przedłużenie ulicy Bałysa).

Przeniesiemy się też nad Skawę, w okolice mostu w Jaroszowicach. Stara, jeszcze drewniana konstrukcja już nie istnieje, zastąpiła ją współcześnie istniejąca przeprawa. Zobaczymy, na czym wtedy się jeździło (poczciwe "Wigry i "Pelikany". Zaglądniemy też na cmentarz wojskowy...

Ognisko TKKF Leskowiec organizowało również biwaki, na których wypoczywano w czasie weekendów i wakacji. Zobaczymy taki biwak nad Skawą, w okolicach istniejącej do dziś restauracji "Czartak". Skawa była wtedy o wiele czystsza, kapanie się w niej było sporą przyjemnością w lenie upały...

Zobaczymy też grę w siatkę na stadionie Skawy w Wadowicach a także przeniesiemy się w zimowe czasy, kiedy przy siedzibie ogniska organizowano lodowisko...

Na zdjęciach jest sporo ludzi, może ktoś siebie lub znajomych rozpozna? Zobaczcie!

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, część 24
Wadowice na starej fotografii, cześć 23
Wadowice na starej fotografii, część 22
Wadowice na starej fotografii, część 21
Wadowice na starej fotografii, część 20
Wadowice na starej fotografii, część 19
Wadowice na starej fotografii, część 18
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Jan Białowąs z archiwum Małgorzaty Suknarowskiej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 dert 2017-11-19 22:49
Fajne i wspomnienia miłe i misiek jest :)
Cytować
+3 #2 K 2017-11-20 00:32
Na 15 zdjęciu widzę gołego faceta. Teraz tyłek tego pana, jest sławny na całe Wadowice.
Cytować
+2 #3 Goga 2017-11-20 13:14
czy dzisiaj młodzi potrafią tak spędzać wolny czas?
Cytować
+1 #4 K 2017-11-21 00:32
Cytuję Goga:
czy dzisiaj młodzi potrafią tak spędzać wolny czas?

Niestety nie :(
Cytować
0 #5 Wadowiczanin od lat 2017-11-21 23:29
(dziś burmistrz Klinowski chce nam teraz w tym miejscu wybudować drogę, przedłużenie ulicy Bałysa) - I co w tym złego? Dawno powinna tam być droga, a przynajmniej przyzwoity chodnik. Przed laty było lepiej, a teraz to jakaś śmieciarnia
Cytować
0 #6 Zbywaczówka 2017-11-22 22:32
Zdjęcia 13-18 zrobione są na Zbywaczówce.
Cytować
+1 #7 mamma mia 2017-11-22 23:27
Jan Białowąs, człowiek z pasją, entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem. Jest szansa, żeby ten klimat wrócił. Ja w to wierzę, mimo wszystko.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.