Od lat trwają prace archeologiczne i konserwatorskie na zamku w Lanckoronie. Historyczna budowla ciągle
Lanckoroński zamek odkrywa swoje historyczne tajemnice

Od lat trwają prace archeologiczne i konserwatorskie na zamku w Lanckoronie. Historyczna budowla ciągle zaskakuje swoimi tajemnicami.

Ruiny zamku w Lanckoronie zostały objęte badaniami archeologiczno-architektonicznymi pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych XX-wieku oraz w latach 2010-2011. Obecne zaś prace obejmują zinwentaryzowanie ruin wraz z ich otoczeniem, wykonanie prac konserwatorskich ruin, wykonanie przekrojów przez ruiny, fosy i wał do zakresu odgruzowania, wykonanie wykopów sondażowych, wykonanie niezbędnej dokumentacji, wykonanie wykopów archeologicznych w miejscu lokalizacji zachodniego odcinka fortyfikacji bastionowych oraz wykonanie wykopów w celu odczytania murów przedbramia. Zamek ciągle zaskakuje swoimi tajemnicami.

Obecnie można zobaczyć odkryty bruk na dziedzińcu zamkowym, był on pokryty warstwą ziemi, która została ściągnięta. Odsłaniane są również z gruzu i ziemi fragmentu murów na dziedzińcu zamkowym. Trwają prace przy zachodnim odcinku murów. W trakcie prac odnaleziono fragmenty ceramiki glinianej, fragmenty posadzek, fragmenty portali drzwiowych i obramień okiennych. Całość prac potrwa do połowy grudnia – informuje Urząd Gminy w Lanckoronie.

Lanckoroński zamek, który jest obecnie niestety malowniczą ruiną, został zbudowany w połowie XIV wieku, ale jak pokazały wcześniejsze badania archeologiczne, że już we wczesnym średniowieczu był tutaj gródek drewniano-ziemny, który umożliwiał obserwację znacznego terenu w kierunku północnym, wschodnim i zachodnim. Bez wątpienia te walory lanckorońskiego wzgórza sprawiły, że Kazimierz Wielki zdecydował, aby powstał tu obiekt obronny. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1366 roku. Najbardziej znaną postacią kojarzoną z zamkiem jest Mikołaj Zebrzydowski, fundator pobliskiej Kalwarii Zebrzydowskiej, zaś najbardziej znana karta w dziejach zamku przypada na okres konfederacji barskiej. W okresie rozbiorowym zamek został zaadaptowany na więzienie dla przestępców kryminalnych, a następnie po przeniesieniu więzienia do Wadowic spalono go i wysadzono w powietrze. Ruiny częściowo zostało rozebrane na materiał budowlany, to co zostało można obecnie oglądać na wzgórzu zamkowym.

Celem gminy Lanckorona jest nie tylko zabezpieczenie ruin, ale także dążenie do odpowiedniego zaaranżowania zamku dla celów turystycznych – mówi wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.

Prawdopodobnie będzie to dość żmudna i trudna robota, ponieważ w ruinach mamy do czynienia z pełnym spektrum problemów archeologicznych: duża część murów jest zniszczona przez korzenie rosnących drzew, mamy do czynienia z porastaniem mchów, traw i drobnych krzewów, następuje wykruszenie zaprawy pomiędzy kamieniami, których struktura jest osłabiona również przez czynniki biologiczne i atmosferyczne. Całość prac pokrywana jest z budżetu gminy.

W najbliższym czasie będzie składany wniosek w sprawie aplikacji o środki zewnętrzne na rewitalizację wzgórza zamkowego w Lanckoronie.

(AS)
(zdjęcia: Urząd Gminy Lanckorona)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

0 #1 Monia Szzzzzz 2017-11-09 14:44
Piękna budowla, mimo, że ruina to ma mega klimat. Fajnie, jakby zrobili takie coś jak w tym zamku z basztą jak się jedzie do Chrzanowa.
Cytować
-2 #2 zajc 2017-11-10 12:26
to już nie ma gdzie kasiory wydawać?
Cytować
+3 #3 Lui 2017-11-12 20:14
Jeszcze dwa lata temu wójt stolarzyna mówił, że prace przy zamku nie interesują go. Podobnie jak turyści. Zaprzepaścił środki na ten cel. Teraz nagle dostał olśnienia? Łopata - kończ waść, wstydu sobie i nam oszczędź!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.