Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywo
Wadowice na starej fotografii, część 24

Są niemym świadkiem historii. Często leżą gdzieś zapomniane, od czasu do czasu wyciągnięte przywołują wspomnienia. Stare fotografie. Dzięki nim możemy m.in. przypomnieć sobie jak wyglądały kiedyś Wadowice. Zapraszamy na kolejną część cyklu "Wadowice na starej fotografii".

Seria artykułów "Wadowice na starej fotografii" na naszym portalu od lat cieszy się sporą popularnością wśród czytelników. Ludzie przeglądają swoje archiwa w garażach, strychach, piwnicach czy szafach i pragną je pokazać szerszej publiczności. Bo stare zdjęcia mają swój urok. Dzięki nim możemy zobaczyć rzeczy, których już nie ma, bądź zmieniły się tak, że z trudem potrafimy je rozpoznać. Dzięki nim potrafimy odtworzyć historię oraz zaspokoić ciekawość: jak wyglądało kiedyś miasto w którym mieszkam?

W dzisiejszym odcinku przeniesiemy się w lata osiemdziesiąte XX-wieku. Wtedy nie było smartfonów, Internetu, komputery domowe typu Atari, Commodore czy ZX Spectrum dopiero raczkowały a dzieci i młodzież chętnie wychodziły na pole (czy też, w zależności, gdzie czytacie ten tekst, na dwór) spędzając czas z rówieśnikami.

Niezawodne Ognisko TKKF Leskowiec organizowało wtedy sporo atrakcyjnych zajęć. Dzięki uprzejmości Małgorzaty Suknarowskiej, na zdjęciach zrobionych przez jej tatę Jana Białowąsa (zasłużonego działacza tego ogniska) zobaczymy organizowany przez TKKF rajd rowerowy (połowa lat osiemdziesiątych XX-wieku) a konkretnie drogę w Zawadce i Księży Las. Nie było na niej, jak teraz, asfaltu. Wśród sprzętów przeważają Jubilaty, Wigry 3 czy Pelikany a także różnego rodzaju bezimienne składaki i wytwory ówczesnego ZSRR. Zobaczymy też skrzyżowanie z trasą na Łysą Górę, dziś znajduje się tutaj potężny krzyż i przystanek.

Przeniesiemy się też do lata 1980 roku na plac za siedzibą TKKF Leskowiec. Zobaczymy imprezę Laur 80. Jak widać, cieszyła się ona sporym powodzeniem. Na zdjęciach oprócz młodzieży możemy zobaczyć młodą Halinę Kulbacką.

Skoczymy także w okolice mostu drogowego na Skawie: zobaczymy tutaj festyn, sam most, istniejącą do dziś Restaurację "Wenecja", występy zespołów, młodego Zbigniewa Jurczaka a także kapelę "Wadowickie Chłopaki" z nieżyjącym już Adamem Decem na czele.

Na zdjęciach jest sporo ludzi, może ktoś siebie lub znajomych rozpozna? Zobaczcie!

Jeśli posiadają Państwo zdjęcia starych Wadowic i pragną Państwo podzielić się nimi, prosimy o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz:
Wadowice na starej fotografii, cześć 23
Wadowice na starej fotografii, część 22
Wadowice na starej fotografii, część 21
Wadowice na starej fotografii, część 20
Wadowice na starej fotografii, część 19
Wadowice na starej fotografii, część 18
Wadowice na starej fotografii, cześć 17
Wadowice na starej fotografii, część 16
Wadowice na starej fotografii, część 15
Wadowice na starej fotografii, cześć 14
Wadowice na starej fotografii, cześć 13
Wadowice na starej fotografii, cześć 12
Wadowice na starej fotografii, cześć 11
Wadowice na starej fotografii, cześć 10
Wadowice na starej fotografii, cześć 9
Wadowice na starej fotografii, cześć 8
Wadowice na starej fotografii, cześć 7
Wadowice na starej fotografii, cześć 6
Wadowice na starej fotografii, cześć 5
Wadowice na starej fotografii, część 4
Wadowice na starej fotografii, część 3
Wadowice na starej fotografii, część 2
Wadowice na starej fotografii

(Marcin Guzik)
(zdjęcia: Jan Białowąs z archiwum Małgorzaty Suknarowskiej)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 Huhu 2017-11-05 13:41
Jurczak dobry przystojniak, o Kulbackiej nie wspomnę ;)
Cytować
+13 #2 Stanisław 2017-11-05 14:26
Zdjęcia z drogi w Księżym lesie to już po wybudowaniu bitej. Wcześniej w tym miejscu była prosta i wąwóz na szerokość wozu.
Miłej Niedzieli tyż Staszek.
Cytować
0 #3 gościu 2017-11-05 21:42
Redaktorze, a ja na twoim miejscu bym się obawiał o swoje bezpieczeństwo. Te trole mogą ci postawić zarzut o propagowanie komunizmu,te zdjęcia są z okresu PRL-u.Nazwy ulic z datami każą usuwać a co dopiero zdjęcia z czerwonymi flagami(zdjęcia są czarnobiałe ale wiadomo o co chodzi).
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.