55-letni EN57-001, który 2 lutego 1962 jako pierwszy elektryczny zespół trakcyjny tej serii wyjechał
Zabytkowy pociąg, który jeździł też w naszym powiecie, uratowany przed złomowaniem

55-letni EN57-001, który 2 lutego 1962 jako pierwszy elektryczny zespół trakcyjny tej serii wyjechał na tory i jeździł też po powiecie wadowickim został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Najprawdopodobniej uratowało go to przed złomowaniem.

Dobra wiadomość dla miłośników kolei i historii. Jak informuje Kolejowe Podkarpacie na swoim Facebooku55-letni EN57-001, który 2 lutego 1962 jako pierwszy elektryczny zespół trakcyjny tej serii wyjechał na tory, został uratowany.

"Z dniem 25 października EN57-001 został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Oznacza to ni mniej ni więcej że teraz Przewozy Regionalne będą musiały każdą decyzję odnośnie EN57-001 podejmować z panią konserwator. Z 99.99% pewnością można stwierdzić że EN57-001 na pewno nie zostanie zezłomowany – cieszą się miłośnicy kolei z Kolejowe Podkarpacia.

Przypomnijmy, że skład, który przez 55 lat służył u różnych przewoźników, ostatni raz wyjechała na tory w 2010 roku. Od kilku lat, nieco "upiększony" przez grafficiarzy, stacjonuje w Podkarpackim Zakładzie Przewozów Regionalnych w Przeworsku pod Rzeszowem. Wymaga naprawy i nie wiadomo, czy kiedykolwiek jeszcze wyjedzie na tory.

Po elektryfikacji na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, elektryczne zespoły trakcyjne do dziś jeżdżą po torach powiatu wadowickiego. Co ciekawe, pierwsza, historyczna jednostka, właśnie EN57-001 również kursowała po przebiegających przez nasz powiat liniach nr 94, 97, 103 oraz 117. Jeździła z Wadowic do Trzebini (póki w 2002 roku nie zawieszono ruchu pasażerskiego na niej...), z Krakowa przez Kalwarię, Wadowice i Andrychów do Bielska, a także z Krakowa przez Spytkowice do Oświęcimia.

(Marcin Guzik)
(zdjęcie: Kuba Sobolewski)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.