W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dost
W nocy zmieniamy czas na zimowy. Pośpimy dłużej

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dostanie godzinę gratis. Niestety zmiana czasu spowoduje, że jeszcze wcześniej zacznie robić się ciemno...

Dobra wiadomość dla śpiochów: dziś w nocy z soboty (28.10) na niedzielę (29.10) zmieniamy czas z letniego na zimowy: nad ranem cofamy (a raczej zrobią to w większości przypadków za nas nasze smartfony i laptopy...) zegarki z godziny 3:00 na 2:00, dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać od 25 marca 2018 roku.

Zmiana czasu którą dokonujemy dwa razy do roku ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii. Jednak niektórzy zauważają, że w XXI wieku to trochę bez sensu, bo i tak większość wolnych chwil w jesiennie i zimowe wieczory spędzamy w domach a zmiany czasu wiążą się głównie z chaosem komunikacyjnym w rozkładach jazdy samolotów, pociągów i autobusów.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku: "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października".

W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Zmiana czasu w naszym kraju została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku. Podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

W październiku tego roku  sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Według propozycji PSL czas letni miałby obowiązywać cały rok, ale dopiero od 1 października 2018 roku. Dlatego, nawet gdyby projekt zyskał poparcie Sejmu, Senatu i prezydenta, to czas zmienialibyśmy jeszcze w marcu przyszłęgo roku.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Zygcio 2017-10-28 11:51
Jak to pośpimy dłużej? Przecież doba nie wydłuża się do 25 godzin.
Cytować
-2 #2 Absurdy 2017-10-28 12:53
nienawidzę zmiany czasu, a spać uwielbiam - kosmiczny absurd z czasów PRL-u
Cytować
-4 #3 Gog 2017-10-28 15:44
Cytuję Zygcio:
Jak to pośpimy dłużej? Przecież doba nie wydłuża się do 25 godzin.


Ale jak miałeś wstać o 7 a cofniesz wskazówki na 6 to masz godzinę snu dłużej ni?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.