Piątek trzynastego napawa sporo osób niepokojem. Uważany jest za pechowy w wielu krajach. Strach przed
Piątek trzynastego. Wierzycie, że jest pechowy?

Piątek trzynastego napawa sporo osób niepokojem. Uważany jest za pechowy w wielu krajach. Strach przed takim dniem jest nazywany paraskewidekatriafobią. 13 października to drugi taki piątek w 2017 roku...

Dziś, 13 października przypada piątek trzynastego: dzień uznawany za pechowy w wielu krajach. Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Skąd wziął się zabobonny lęk przed piątkiem trzynastego? Jak informuje Wikipedia, istnieje pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo, a tak naprawdę był u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli. Według tej hipotezy ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło: to właśnie dzień śmierci Jezusa. Na ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników - Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii a to nadaje trzynastce właśnie wymiar demoniczny. Piątek trzynastego to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.

12 to liczba święta, kompletna. Jest dwanaście miesięcy, dwanaście znaków zodiaku, doba składa się z 24 godziny - dwóch dwunastek. Starożytni Egipcjanie wierzyli, ze życie człowieka dzieli się na dwanaście etapów, trzynastym jest śmierć. Liczba dwanaście symbolizuje ład i harmonię świata. Dodanie do niej jedynki powoduje zaburzenie tej harmonii, chaos, zamęt i zniszczenie. W tarocie trzynastą kartą Arkanów Wielkich jest Śmierć.

Z piątkiem trzynastego związanych jest wiele przesądów: nie zakłada się w ten dzień firmy, nie robi większych zakupów, nie podejmuje ważnych decyzji. W ten dzień przesądni noszą to samo ubranie, co dzień wcześniej. Nie kuszą też losu: nie przechodzą pod drabiną, unikają czarnych kotów przechodzących drogę z prawej na lewą stronę.

Co ciekawe, jak się okazuje, ta data przekłada się realnie na straty ekonomiczne: ludzie mniej latają samolotami, mniej kupują i nie zawierają umów.

Data piątek trzynastego może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej jeden raz i maksymalnie trzy razy. W 2017 roku piątek trzynastego wypadł pierwszy raz w styczniu, drugi i ostatni raz, właśnie w październiku.


 

(Marcin Guzik)
(źródło: Wikipedia)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 zajc 2017-10-13 12:04
świetny dzień wygrałem w keno 4 zł
Cytować
+1 #2 Gość 2017-10-13 12:12
Wiara w zabobony przeczy naszej wierze - albo jesteśmy miastem Jana Pawła II i ufamy Bogu albo staczamy sie w zabobony, okultyzm, magie, wróżby itp.

W Starym Testamencie Bóg mówi:

"...Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień2 swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych3. 12 Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza. 13 Dochowasz pełnej wierności Panu, Bogu swemu. 14 Te narody bowiem, które ty wydziedziczysz, słuchały wróżbitów i wywołujących umarłych. Lecz tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój..."

Księga Powtórzonego Prawa >> kulty potępione !!!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.