Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski otrzymał absolutorium z wykonania budżetu gminy za 2016 rok.  Na t
Burmistrz Klinowski z absolutorium. Radni zgodzili się też na budowę woonerfu

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski otrzymał absolutorium z wykonania budżetu gminy za 2016 rok.  Na ten samej sesji radni zgodzili się nowelizację tegorocznego budżetu i finansowanie kwotą 12,5 mln zł woonferu na ulicy Lwowskiej.

Na środowej (21.06) sesji Rady Miejskiej w Wadowicach radni głosowali nad udzieleniem burmistrzowi Mateuszowi Klinowskiego absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy Wadowice w 2016 roku. To najważniejsza po budżetowej uchwała jaką radni podejmują każdego roku. W głosowaniu "za" było 13 spośród 21 radnych. 4 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Na tej samej sesji radni zgodzili się na wniosek burmistrza na przyjęcie nowelizacji tegorocznego budżetu i sfinansowanie rewitalizacji ulicy Lwowskiej. Ma ona  zyskać nowe walory estetyczne, z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Docelowo będzie połączeniem ulicy, deptaku, parkingu i miejscem spotkań mieszkańców, tzw. woonerfu. Jak poinformowała skarbnik gminy Wadowice Bożena Flasz, miasto w ciągu dwóch lat ma wydać na inwestycję 12,5 mln. zł. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Tak wygląda wizualizacja woonerfu na ulicy Lwowskiej:

Woonerf to rodzaj ulicy w strefie zurbanizowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne przy zachowaniu miejsc parkingowych i funkcji komunikacyjnej z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Woonerf jest w założeniu przestrzenią publiczną, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Podstawą jest tutaj rezygnacja z tradycyjnego podziału przestrzeni między jezdnię i chodniki oraz zastosowanie elementów małej architektury, co zniechęca kierowców do ruchu tranzytowego, ale nie wyklucza możliwości wprowadzenia komunikacji miejskiej. Tego typu rozwiązanie pojawiło się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Holandii, jako reakcja na wzrost liczby samochodów w strefach szkół i strefach zamieszkania. Woonerfy  popularne są w Amsterdamie, Berlinie, czy Kopenhadze. Jeden z pierwszych w naszym kraju woonerfów powstał w 2014 roku w Łodzi na ulicy 6 sierpnia.

Jak poinformował kilka miesięcy temu portal WadowiceOnline.pl burmistrz Mateusz Klinowski, w ramach projekty ulica Lwowska ma zostać wyremontowana na całej długości, od placu Jana Pawła II do mostu na Skawie. Woonerf zaś będzie obejmował odcinek od rynku do skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza. Przypomnijmy, że w planach  Klinowski ma wyprowadzenie ruchu samochodowego z centrum Wadowic. Stąd m.in. pomysł uporządkowania komunikacji zbiorowej w gminie i likwidacja przystanków na placu Kościuszki i ulicy Szpitalnej, przeniesienie ich funkcji na dworzec autobusowy przy wadowickiej obwodnicy a także wprowadzenie od 1 marca ubiegłego roku darmowej linii komunikacji miejskiej.
(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+22 #1 M-D 2017-06-22 19:14
W Amsterdamie, Kopenhadze czy Berlinie mieszkańcy również o wiele wiecej zarabiają, to ja bym jeszcze poprosił o podwyżkę zarobków skoro wzorujemy się na lepszych :-)
Cytować
+30 #2 lala 2017-06-22 20:28
W Amsterdamie, Berlinie, czy Kopenhadze nie ma takich drog jak Fabryczna,Zator ska, ciagu pieszo-rowerowe go jak Jaroszowice itp.., itd...no i Radni sa Spoleczni !!
Cytować
+17 #3 tigerwpaski 2017-06-22 21:55
Woonerf... i łapie mnie dziwny nerw. Bo tak na poważnie . Komu to potrzebne? My w Kleczy potrzebujemy chodnika od Kopca przez wiadukt do szkoły. Nie dla przyjemności tylko dla naszego bezpieczeństwa. Woonerf już istnieje - wystarczy popatrzeć jak swobodnie przechodzą ludzie przez skrzyżowanie koło Galicjanki ... nie trzeba pasów ani nic . Jak auta wjeżdżają na Zatorską która przecież jest deptakiem. A już woonerf z krwi i kości to Getta . Auta , piesi , pogaduchy i od kwiatków tak zielono :)Podobają mi się tylko te ławeczki zielone ale na to też mam pomysł - derewitalizacja rynku. Wyrwać kilka płyt postawić takie ładne kosze i cień się zrobi i zielono będzie ...
Cytować
+19 #4 karat 2017-06-22 22:16
nie jestem jego wrogiem ALE ja bym te ogromne pieniądze przeznaczył na remonty ulic i chodników które od wielu wielu lat były nie remontowane. Ludzie byliby o wiele bardziej zadowoleni niż zamieniać Lwowska w coś dziwnego co nam mieszkańcom nie jest niezbędne !
Cytować
+17 #5 Obcy 2017-06-22 22:33
Radnym odbiło, chyba przed głosowaniem dostali coś od narcyza
Cytować
+2 #6 twardy 2017-06-23 07:00
co ten osiol wymyslił to jego ostatnia kadencja a do wszystkich radnych tez ,stopa pajaCU PAKUJ MANATKI JUZ MY W KLECZY CIE DOCENIMY
Cytować
+5 #7 Emeryt 2017-06-23 07:28
Precz z tą Radą Miejską w następnych wyborach
Cytować
+2 #8 Marerek 2017-06-23 07:59
To czy w Herbapolu powstanie wreszcie ta galeria? Mógłby to być taki centralny punkt? Jakieś dwa, trzy fajne puby po drodze i może rzeczywiście by miasto żyło?
Cytować
-3 #9 LOCA 2017-06-23 10:31
Cytuję Marerek:
To czy w Herbapolu powstanie wreszcie ta galeria? Mógłby to być taki centralny punkt? Jakieś dwa, trzy fajne puby po drodze i może rzeczywiście by miasto żyło?

Po co Ci galeria? Mało masz sklepów?
Cytować
+8 #10 Fruit 2017-06-23 10:57
Cytuję LOCA:
Cytuję Marerek:
To czy w Herbapolu powstanie wreszcie ta galeria? Mógłby to być taki centralny punkt? Jakieś dwa, trzy fajne puby po drodze i może rzeczywiście by miasto żyło?

Po co Ci galeria? Mało masz sklepów?


Sklepy, jeszcze wadowickie to jest żenada. Brudno, drogo, pracownicy niemili...
Cytować
+1 #11 oblatywacz 2017-06-23 11:10
Jak to mówią,jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził,ale ten nasz magistrat,radni bezradni i kanapka ze swoją świtą, urządzają rzeczywistość jakby tylko pod siebie .Realizują projekty rodem z "koziej bani" ,chyba że te realizacje mają jakieś podwójne dno,ale o tym przekonamy się jak już utopią bezpowrotnie miejskie grube miliony.!
Cytować
-3 #12 Lusia 2017-06-23 12:46
Ożesz tam.
Dzieje się i to z ramienia m.in. wadowickich mediów. Wyraźnie ktoś się śmieje z samego siebie, ze swojej ignorancji. Tak, tak.
Ten portal walił w poprzednią burmistrz i radnych jak w bęben, a kiedy nastało "nowe", nagle zamilkł - ku chwale Wadowic.
Czymże jest taki portal informacyjny, który nie informuje ludzi o tym, że gmina się zwija.
Burmistrz nie wykonał ubiegłorocznego budżetu ale 13 radnych chętnie zagłosowało za absolutorium. Ci sami radni zgodzili się na zmianę planów i optują za zaklinowaniem centrum miasta. W związku z tym jako pierwsi powinni przesiąść się na rowery lub też agitować mieszkańców gminy i powiatu do spacerów i pieszych wędrówek dla zdrowia.
Jest jeszcze jeden pomysł - utworzenie ogromnego komisu samochodowego, bo po co wadowiczanom samochody? Sprzedać trzeba, byle szybko :lol:
Cytować
-5 #13 Lusia 2017-06-23 12:57
O tym, że Lwowska ma być deptakiem mówi się od wakacji 2016. Urzędniczki w eko-budkach na rynku informowały o tym każdego mieszkańca, który się tam pojawił.
Nie było was w Wadowicach, że nagle obwieszczacie całemu światu o woonerfie?
O czym to świadczy?
Cytować
-2 #14 pexsi 2017-06-23 13:52
lepiej za te pieniadze wyremontować lokalne drogi a jest tego sporo. Nie powiem bo Klinowski wiele dróg i chodników wyremontował które od lat były zaniedbane ale czy jest nam w tej chwili potrzebny taki woonref????
Cytować
+1 #15 @pexsi 2017-06-23 13:59
Klinowski wyremontował tyle samo dróg i chodników co Filipiak. Są na to dokumenty wystawione przez Pawła Polaka (zestawienie wydatków na remonty dróg za lata 2010-2016), tego samego który pracował dla Filipiak i który pracuje dla Klinowskiego.
Kłamać to my, nie nas. :-)
Cytować
0 #16 kaki 2017-06-23 15:02
ło-nerw jest ściśle powiązany z dwukierunkową poprzeczną. Wiecie?
Cytować
0 #17 Franciszek 2017-06-24 16:19
Klimowski niech pomyśli o kanalizacji na ulicy Karmelickiej, a nie foldery jakieś tam.
Cytować
0 #18 Franciszek 2017-06-24 16:24
Cytuję Franciszek:
Klimowski niech pomyśli o kanalizacji na ulicy Karmelickiej, a nie "Woonerfy" jakieś tam.
.
Cytować
0 #19 meme 2017-06-24 17:12
Wystarczy wprowadzic znaki strefa i nie trzeba nic remontowac ludzie beda mieli pierwszenstwo od aut
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.