Blisko 1,7 mln zł zostało w budżetach samorządów powiatu wadowickiego dzięki wspólnej dwuletniej u
Dzięki tej inicjatywie samorządy zaoszczędzą na prądzie

Blisko 1,7 mln zł zostało w budżetach samorządów powiatu wadowickiego dzięki wspólnej dwuletniej umowie na zakup prądu z Polską Grupą Energetyczną Obrót S. A. Inicjatorem założenia takiej grupy jest starosta wadowicki Bartosz Kaliński.

Podsumowanie dotychczasowej współpracy samorządów z  Polską Grupą Energetyczną Obrót S. A. było jednym z głównych tematów IX Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego, który odbył się w środę (31.05) w Starostwie Powiatowym w Wadowicach. Przypomnijmy, że dwuletnią umowę z PGE (na lata 2016-2017), która wygrała przetarg, podpisało 91 jednostek administracji samorządowej z trzech powiatów oraz osiemnastu gmin Małopolski Zachodniej, które założyły tzw. „grupę zakupową”.

Z inicjatywy starosty Bartosza Kalińskiego do grupy weszło 36 jednostek administracji samorządowej z powiatu wadowickiego, tj. Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, ZZOZ oraz osiem gmin: Wadowice, Andrychów, Kalwaria Zebrzydowska, Mucharz, Brzeźnica, Spytkowice, Stryszów i Tomice – wraz z jednostkami organizacyjnymi — przypominał podczas Konwentu Leszek Rojczyk (na zdjęciu z mikrofonem), prezes firmy Energia Optimum sp.z o.o, która jest pełnomocnikiem założonej grupy i pośrednikiem pomiędzy samorządami a PGE.

Wspólna umowa na zakup prądu przynosi ogromne profity. W latach 2016-2017 samorządy z naszego powiatu, które weszły do grupy, zapłacą za prąd o blisko 1,7 mln zł mniej, niż w roku 2015.

Oszczędności jednostek samorządowych z powiatu wadowickiego wyniosły od 8% do 45%. Powiat Wadowicki (wraz z jednostkami) w ciągu dwóch lat zaoszczędził ok. 65 tys. zł, a ZZOZ w Wadowicach – 130 tys. zł. Najwięcej zyskały jednak gminy, które w skali roku płacą o wiele więcej za prąd niż Starostwa, m.in. z powodu oświetlenia ulicznego — mówi Leszek Rojczyk

Gmina Andrychów zaoszczędziła ok. 440 tys. zł, Kalwaria – ok. 240 tys. zł, Wadowice – ok. 220 tys. zł, Stryszów  - ok. 170 tys. zł, Spytkowice – ok. 104 tys. zł, Brzeźnica – ok. 88 tys. zł, Tomice – ok. 52 tys. zł i  Mucharz – ok. 51 tys. zł (podane kwoto wraz z m.in. gminnymi jednostkami, spółkami wodociągowymi, ośrodkami zdrowia i OSP).

Od początku mojej pracy jako starosta staram się mądrze gospodarować majątkiem Powiatu Wadowickiego, a jednocześnie w miarę możliwości – pomagać także gminom. Cieszę się, że dzięki naszej inicjatywie udało się zaoszczędzić spore pieniądze nie tylko w budżecie Powiatu i ZZOZ-u, ale również w budżetach ośmiu naszych gmin oraz ich jednostek i spółek — podkreśla starosta wadowicki Bartosz Kaliński.

Dotychczasowa umowa z PGE wygasa 31 grudnia tego roku. Podczas środowego konwentu dyskutowano o jej przedłużeniu. Nowe porozumienie może przynieść jeszcze większe oszczędności, niż do tej pory. 

(AS)
(zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Wadowicach)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.