Radni Rady Miejskiej w Wadowicach praktycznie jednogłośnie przyjęli zmiany w sieci szkół gminy do re
Radni dostosowali szkoły do reformy oświatowej

Radni Rady Miejskiej w Wadowicach praktycznie jednogłośnie przyjęli zmiany w sieci szkół gminy do reformy oświatowej przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

W czwartek (9.02) podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, radni poprzez trzy uchwały przyjęli  nową sieć szkół, która ma być dostosowana do wprowadzanej przez PiS reformy edukacji polegającej na likwidacji od nowego roku szkolnego 2019 gimnazjów i przywrócenia systemu ośmiu klas podstawówki. Jak przyjęli radni, gimnazja zostaną wchłonięte przez funkcjonujące w tych samych budynkach podstawówki, tak jak to obwiązywało przed zmianami, kiedy 18 lat temu wprowadzono 6-letnie szkoły podstawowe i 3-letnie gimnazja.

Rada Miejska niemal jednogłośnie (jeden głos wstrzymujący radnego Pawła Stopy) zadecydowała o przekształcenie Szkoły Podstawowej im. Karola i Emilii Wojtyłów w Kleczy Dolnej Zarąbkach w filię szkoły w Kleczy Dolnej. Po zmianie na Zarąbkach pozostanie oddział przedszkolny i klasy od I do IV szkoły podstawowej. Pozostanie też świetlica i obiady dla dzieci. Jak mówiła na sesji wiceburmistrz Ewa Całus, takie rozwiązanie  było konsultowane wspólnie z rodzicami, którzy uznali je za najbardziej wygodne.

Kolejnymi zmianami jest utworzenie dwóch oddziałów przedszkolnych w miejscowych szkołach w Choczni: w Zespole Szkół Publicznych nr 1 i Zespole Szkół Publicznych nr 2. Powód to fatalny stan budynku przedszkola przy ulicy Kościelnej, na remont którego nie ma środków. Stąd taka decyzja. Dyrektorzy mają przygotować osobne sale dla przedszkolaków aby te miały jak najmniejszy kontakt ze starszą młodzieżą, podobnie jak jest w niektórych placówkach powiatu wadowickiego, gdzie takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem. Te zmiany radni poparli jednogłośnie.

Marzeniem naszym było wybudowanie nowego przedszkola, ale wiem ze jest to niewykonalne, podobnie jak remont starego budynku Były możliwości pozyskania pieniędzy z Unii ale nie zostały w poprzednich latach wykorzystane. Stąd takie rozwiązania. Najmłodsi będą się uczyć wychowywać w lepszych warunkach — mówił na sesji radny Tomasz Bąk, jeden z pomysłodawców takiego rozwiązania w Choczni.

Jak zapewniają magistraccy urzędnicy, pracownicy zlikwidowanych placówek mają znaleźć zatrudnienie w nowo otwartych przedszkolach.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-5 #1 Belfer 2017-02-10 10:06
Po jakiego wała w ogóle likwidowali lata temu podstawówki? Rozwiązanie funkcjonowało tyle lat i jaki PiS jest durny to powrót do tego jest jak najbardziej sensowny.
Cytować
-5 #2 Konrad 2017-02-10 10:07
Czyli faktycznie nic nie jest likwidowane jak z obłędem w oczach niektórzy próbują nam wmówić, tylko przekształcane do tego co już było, bo dokładnie o ile pamiętam taki system funkcjonował w przypadku 8 letnich podstawówek, przed utworzeniem gimnazjów?
Cytować
+1 #3 oszczędności 2017-02-10 10:42
Oszczędności kosztem dzieci i ich rodziców.
Zamknięcie szkoły i przedszkola poszło sprawnie.
Trzy i czterolatki z piętnastolatkam i w jednym budynku.
Brawa dla Całusa, urzędasów i radnych.
Cytować
0 #4 @oszczędności 2017-02-10 11:02
1. trzeba te obiekty przygotować do przyjęcia dzieci w przedszkolach - więc będą koszty
2. I najważniejsze, gdyby miłóśnik maryśki nie ładował w bezsensowne woonerfy i remonty dworców kolejowych to byłaby kasa na niejedno przedszkole
Cytować
+5 #5 łopata 2017-02-10 12:10
Nic nie zostanie zlikwidowane ani przekształcone.
Na zmiany musi wyrazić zgodę kuratorium oświaty, a wiadomo od dawna, że decyzja będzie negatywna.
W Krakowie, Woj. Kurator Oświaty nie zgodził się nawet na czysto formalną likwidację 14 szkół, które istnieją tylko na papierze, a żadnego ucznia lub nauczyciela nie ma w nich już od dawna.
To takie nowe pomysły "dobrej zmiany" :lol: Nie wolno likwidować nawet gdy tego już nie ma ;-)
Cytować
+10 #6 absolwent 2017-02-10 13:24
A jedynka na Sienkiewicza zostanie zapomniana? pierwsza szkoła w historii Wadowic.
Cytować
+9 #7 @absolwent 2017-02-10 14:25
Cytuję absolwent:
A jedynka na Sienkiewicza zostanie zapomniana? pierwsza szkoła w historii Wadowic.


"Jedynka" zostanie wchłonięta przez SP nr 2, i już nie będzie "jedynką" - tą będzie szkoła SP nr 1 /koło basenu/.

Niestety reforma niszczy też, niejako "przy okazji", historię i tradycję wielu szkół. "Jedynka" to bezdyskusyjnie ważny punkt na oświatowej mapie Wadowic,punkt, który będzie powoli "wygaszany", aż w końcu zniknie. Bo w swojej retoryce zwolennicy reformy zapominają, że "wygaszanie" prowadzi w końcu do likwidacji. Nie można w nieskończoność czegoś "wygaszać" - kiedyś trzeba to w końcu "wygasić", czyli doprowadzić do zaniku.

I tak zniknie nam "Jedynka", która właśnie teraz zaczęła chyba "wstawać z kolan" (określenie zaczerpnięte od wiadomych). Wraz z nią zniknie jej historia, zniknie jej klimat, atmosfera. Zniknie chyba też najstarsza szkolna gazeta w okolicy - "Nowinki Jedynki" /założona w 1990r./...
Cytować
+2 #8 szkoda Choczni 2017-02-11 08:31
Woonerfy zamiast przedszkola. Bąk cóż żeś ty uczynił?

Jak można wydawać miliony na niepotrzebne mieszkańcom projekty i "promocję" burmistrza Klinowskiego, a nie zapewnić dzieciom w Choczni nowoczesnego i bezpiecznego przedszkola?

Klinowski ze swoimi bezradnymi zapomnieli o mieszkańcach. Wstyd.
Cytować
+3 #9 kolorowe 2017-02-12 05:51
Ludzie, wybieraliście PiS to teraz nie narzekajcie. Ci co nie byli na wyborach też nie mają wymówki - to dzięki ich siedzeniu w domu PiS doszedł do władzy (wybrani 37% głosów spośród 50% uprawnionych do głosowania - jak to jest bezwzględna większość ludu to wybaczcie). Miliony, miliardy złotych zainwestowane w modernizację idiotycznego pomysłu wprowadzenia gimnazjów (za którym zresztą wówczas był Jarosław K.), wreszcie coś powoli zaczynało działać, a teraz wszystko zostało spuszczone w toalecie. Nie łudźmy się. Będziemy tęsknić, bo przez następne 20 lat będziemy mieć pretensje i problemy z programami edukacji i samymi szkołami. Przez następne 25 lat natomiast będziemy spłacać niezbalansowany i nie przemyślany program 500+ i każdy inny przez rząd wymyślony. Przy czym jeszcze 500+ miałby rację bytu gdyby był normalnie pomyślany.
Cytować
-1 #10 system 2017-08-20 01:55
Napiszcie o sieci szkół w gminie i koniecznie o unieważnieniu przetargu „Modernizacja w budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Choczni”. Nudne wiem ale ... :lol:
Cytować
-1 #11 system 2017-08-20 01:59
o unieważnieniu przetargu „Modernizacja w budynku Zespołu Szkół Nr 2 w Choczni” tez napiszcie :-) 8)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.