Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał zamknąć gminny parking przy ulicy Wojtyłów. Zosta
Gminny parking przy Wojtyłów to samowola użytkowa

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nakazał zamknąć gminny parking przy ulicy Wojtyłów. Został on uruchomiony z naruszeniem prawa budowlanego.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał gminie Wadowice zamknięcie uruchomionego na początku grudnia bezpłatnego parkingu dla mieszkańców. Po kontroli stwierdzono, że obiekt nie spełnia wymogów prawa budowlanego: jest samowolą użytkową. Gmina nie uzgodniła z policją ani wjazdu ani zjazdu z niego. Również miejsca parkingowe wyznaczone liniami zostały namalowane bez zachowania wymaganych przepisami prawa budowlanego parametrów.

PINB wezwał gminę do niezwłocznego usunięcia naruszenia prawa i przedstawienia ekspertyzy dotyczącej organizacji ruchu na parkingu. Miastu grozi również najprawdopodobniej grzywna a sprawą zajmuje się prokuratura. Istnieje bowiem podejrzenie, że gmina przekroczyła swoje uprawnienia i działała na szkodę interesu prywatnego i publicznego.

Przypomnijmy, że 6 listopada pracownicy magistratu podzielili metalowym ogrodzeniem dotychczasowy parking przy ulicy Wojtyłów. Jego część od gminy Wadowice dzierżawiła spółka JAF Inwestycje (prowadząca tuż obok Restaurację Ogrodowa), będąca również właścicielem drugiej części. Pojawiła się też policja, bo według właścicieli ogrodzenie ustawiono na gruncie spółki.

Jak mówił nam wtedy burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który podniósł stawki na wszystkich gminnych parkingach, zbliżając je do wycen rynkowych, właściciele nie zgodzili się na podniesienie o 100% czynszy za wynajem. Rozwiązano więc umowę a parking podzielono.

Od kilku tygodni spółka JAF Inwestycje korzysta ze swojej części, dalej prowadząc tutaj parking, co prawda mniejszy. Część gminy kilka tygodni stała pusta. Jakby tego było mało, w połowie listopada mocny wiatr przewrócił ustawione tutaj przez gminę ogrodzenie, które spadło na stojący tutaj samochód, lekko go uszkadzając. Jego właściciel wezwał policję. Od tego czasu zlikwidowano ogrodzenie a plac podzieliły kolorowe szarfy. 2 grudnia gmina Wadowice uruchomiła tutaj bezpłatny dla mieszkańców parking na 21 miejsc.

Zobacz: Rusza darmowy gminny parking na Wojtyłów

Wypowiedzenie umowy dotychczasowemu dzierżawcy wzbudziło sporo kontrowersji wśród opozycji burmistrza. Zarzuca ona włodarzowi niegospodarność: kiedy parking funkcjonował i był wynajmowany spółce, do gminnej kasy rocznie wpadało 90 tysięcy złotych z wynajmu. Teraz z tego tytułu nie wpływa nic, a do tego jak zauważają, parking wykorzystywany jest głównie przez pracowników ZUS i pobliskich handlowców, którzy zajmują miejsca parkingowe do popołudnia, blokując je dla innych.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+10 #1 Bolo 2015-12-28 13:17
To nie miasto (podatnik) powinno płacić tylko burmistrz z własnej kieszeni!!!!!
Cytować
+19 #2 pacjent 2015-12-28 13:30
A o miejscu do parkowania dla inwalidów to już zapomnieli,tym bardziej że na przeciw jest nowa przychodnia zdrowia!
Cytować
+25 #3 komendant 2015-12-28 13:32
Skoro teraz się nie da aby parking był za free to w takim razie jakim prawem wcześniejszy właściciel prowadził tam działalność? Czyli skoro klinowski chce dać za darmo mieszkańcom 21 miejsc parkingowych to się nie da? Ale jak był wcześniej płatny za 3 zł na godzinę to się dało? I Inspektorat budowlany nie miał przeciwskazań. Wtedy było ok?!
Cytować
+1 #4 gd6p3 2015-12-28 13:44
Kolejne idiotyczne i bezprawne działanie Klinowskiego jest prostą konsekwencją jego żądzy politycznej zemsty. Najpierw zakręcanie wody, teraz wypowiedzenie umowy najmu na parking i bezprawne, pod osłoną nocy malowanie parkingu. Co jeszcze zrobi Klinowski by się zemścić? Tyle że na tej zemście traci gmina konkretne kwoty.
Cytować
+6 #5 Dobry duszek 2015-12-28 14:15
W dodatku chce wprowadzić komunikację już widzę jak się mu to uda i jak te starsze Panie będą czekały na zimnie zanim przyjedzie burmistrza autobus.
Cytować
+2 #6 slawo33333 2015-12-28 15:09
BURMISTRZ NIE MA POJECIA O ZARZADANIU MIASTEM ,WIEC WYBORY TO BYLA PORAZKA DLA WADOWIC,,DZIEKU JEMY ZA ZYCZENIA SWIATECZNE KTORE OBRAZAJA NAS WADOWICZAN,JAK MOZNA COS TAKIEGO NAPISAC ,KOMPROMITACJA
Cytować
+2 #7 Max 2015-12-28 16:19
Klinowski to jest klasyczny nieuk z tytułem "doktora"
Cytować
+6 #8 Prawo 2015-12-28 17:15
Cytuję komendant:
Skoro teraz się nie da aby parking był za free to w takim razie jakim prawem wcześniejszy właściciel prowadził tam działalność? Czyli skoro klinowski chce dać za darmo mieszkańcom 21 miejsc parkingowych to się nie da? Ale jak był wcześniej płatny za 3 zł na godzinę to się dało? I Inspektorat budowlany nie miał przeciwskazań. Wtedy było ok?!

Parkin miał wszystkie uzgodnienia. Teraz to całkiem nowa inwestycja. I jak bez uzgodnieńi pozwoleń to jest samowolą budowlaną za którą powinien zapłacić Burmistrz a nie podatnicy.
Cytować
+14 #9 f 2015-12-28 17:38
Ja jestem zdania że powinny być PARKOMATY w Wadowicach i np pierwsze 30 min za darmo później płacisz bo ja Wadowiczan potrzebuję dosłownie na 10 min gdzieś się zatrzymać i coś załatwić i muszę zawsze płacić a inni przyjadą zostawiają samochody na cały dzień i jest ok!? Dodatkowo w końcu straż miejska miała by co robić i były by pieniądze z parkomatów np na tworzenie nowych miejsc parkingowych.
Cytować
+2 #10 wrewe 2015-12-28 18:06
Cytuję Prawo:
Cytuję komendant:
Skoro teraz się nie da aby parking był za free to w takim razie jakim prawem wcześniejszy właściciel prowadził tam działalność? Czyli skoro klinowski chce dać za darmo mieszkańcom 21 miejsc parkingowych to się nie da? Ale jak był wcześniej płatny za 3 zł na godzinę to się dało? I Inspektorat budowlany nie miał przeciwskazań. Wtedy było ok?!

Parkin miał wszystkie uzgodnienia. Teraz to całkiem nowa inwestycja. I jak bez uzgodnieńi pozwoleń to jest samowolą budowlaną za którą powinien zapłacić Burmistrz a nie podatnicy.

czyżby pan Kołek
Cytować
+4 #11 Piotr13021991 2015-12-28 18:20
Na placu Kościuszki też w takim razie jest nielegalny parking ponieważ są takie same wymiary pól parkingowych, brak miejsc dla niepełnosprawny ch!
Cytować
+6 #12 cabaka 2015-12-28 18:30
Cytuję f:
Ja jestem zdania że powinny być PARKOMATY w Wadowicach i np pierwsze 30 min za darmo później płacisz bo ja Wadowiczan potrzebuję dosłownie na 10 min gdzieś się zatrzymać i coś załatwić i muszę zawsze płacić a inni przyjadą zostawiają samochody na cały dzień i jest ok!? Dodatkowo w końcu straż miejska miała by co robić i były by pieniądze z parkomatów np na tworzenie nowych miejsc parkingowych.

Parkomaty bylyby najlepsze, tak jest na zachodzie wszedzie I wszyscy sa happy. Ale jak mamy klina burmistrza to raczej nie za jego kadencji...
Cytować
+8 #13 2komendant 2015-12-28 20:16
Cytuję komendant:
Skoro teraz się nie da aby parking był za free to w takim razie jakim prawem wcześniejszy właściciel prowadził tam działalność? Czyli skoro klinowski chce dać za darmo mieszkańcom 21 miejsc parkingowych to się nie da? Ale jak był wcześniej płatny za 3 zł na godzinę to się dało? I Inspektorat budowlany nie miał przeciwskazań. Wtedy było ok?!

Zrozum, baranie że wcześniej parking miał wytyczony wjazd i wyjazd na i z parkingu.
Cytować