Podczas połączonych komisji inicjatyw gospodarczych i rozwoju Rady Miejskiej w Wadowicach burmistrz ora
Przewoźnicy spotkali się z radnymi i burmistrzem w sprawie transportu

Podczas połączonych komisji inicjatyw gospodarczych i rozwoju Rady Miejskiej w Wadowicach burmistrz oraz radni rozmawiali z przewoźnikami o transporcie w gminie. Projekt bezpłatnej komunikacji miejskiej i likwidacja przystanków w centrum miasta wywołała prawdziwą burzę.

W piątek (11.12) na połączone komisje inicjatyw gospodarczych i rozwoju Rady Miejskiej w Wadowicach zaproszono przewoźników i ich przedstawicieli, którzy realizują usługi transportu publicznego w gminie Wadowice.

Jak już pisaliśmy, 1 marca przyszłego roku roku zgodnie z pomysłem burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego porządkującym komunikację zbiorową w gminie, który poparli praktycznie jednogłośnie radni Rady Miejskiej, przystanki na placu Kościuszki oraz ulicy Szpitalnej nie będą już dostępny dla przewoźników przejeżdżających przez miasto. Będą oni korzystać odpłatnie z dworca autobusowego i kolejowego przy wadowickiej obwodnicy. Niezmienione zostaną dotychczasowe przystanki: przy ulicy Lwowskiej, Sikorskiego i Mickiewicza. Pozwalają one wsiadać i wysiadać pasażerom w centrum miasta.

Zgodnie z przyjętą przez Radę Miejską w Wadowicach uchwałą, stawki opłat za korzystanie przez przewoźników z dworca autobusowego i przystanków komunikacyjnych będą wynosić: 0,03 zł za jedno zatrzymanie na przystanku komunikacyjnym busa o ilości miejsc siedzących nie przekraczającej 23, 0,04 zł za jedno zatrzymanie na przystanku komunikacyjnym busa o ilości miejsc siedzących powyżej 23, 0,30 zł za za jedno zatrzymanie na dworcu autobusowym busa o ilości miejsc siedzących nieprzekraczającej 23 oraz 0,40 zł za jedno zatrzymanie na dworcu autobusowym busa o ilości miejsc siedzących powyżej 23.

Gmina zaplanowała równolegle wprowadzenie bezpłatnej komunikacji autobusowej dla mieszkańców, która od 1 marca przyszłego roku będzie dowozić mieszkańców i pasażerów z dworca PKS do centrum miasta.  Urząd Miejski w Wadowicach przygotował już wstępne koszty i analizy takiej komunikacji.

Linia o długości około 3,2 obsługiwana będzie przez pojazdy niskopodłogowe, nie starsze niż z 2005 roku, przystosowane do przewozu co najmniej 40 osób, także niepełnosprawnych i matek z wózkami dziecięcymi. Zaplanowano 44 kursy dziennie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) oraz 30 w sobotę i 30 w niedzielę (60 kursów w weekend).

Zmiany spowodowały spore poruszenie wśród przewoźników którzy realizują usługi transportu publicznego w gminie Wadowice. Stąd propozycja spotkania i rozmów w tej sprawie.

Przewoźnicy i ich przedstawiciele obawiają się m.in. o brak równości między przewoźnikami, podniesienie opłat za postoje na przystankach. Ich wątpliwości budzi również likwidacja przystanków, bezpłatna komunikacja miejska, jej rozkład i synchronizacja z ich kursami a także pociągami przejeżdżającymi przez Wadowice. Obawy budzi również sposób wyłonienia przewoźnika obsługującego miejską linię a także dodatkowe koszty licencji.

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski a także kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Paweł Polak odpowiadali na pytania i nie ukrywali, że uporządkowanie spraw z busami i wolną amerykanką w tym temacie jest dla gminy priorytetem.

Klinowski jako przykład transportowej patologii podał brak przestrzegania rozkładu jazdy przez przewoźników, brak wspólnego rozkładu jazdy i zrywanie rozkładów przez konkurencję,  czy "podkradanie" sobie wzajemnie pasażerów poprzez wyprzedzanie się na trasie. Zmiany związane z przeniesieniem ruchu na dworzec autobusowy przy wadowickiej obwodnicy mają właśnie zapobiec takim sytuacją. Na dworcu zostaną uruchomione dwa etaty dla dyspozytorów, którzy zajmą się pilnowaniem porządku, udzielaniem informacji czy sprzedażą biletów. Ma tam być również wprowadzony monitoring.

Jeden z przewoźników zwrócił również słuszną uwagę na problem wynajmu przez prywatne osoby miejsc przystankowych w okolicach dworca autobusowego dla przewoźników, przez co cała sprawa z likwidacją przystanków i przeniesieniem ruchu w okolice ulicy Piłsudskiego może w ogóle nie zmienić sytuacji z uporządkowaniem transportu: pasażerowie zaczną korzystać z podstawionych busów zamiast miejskiej komunikacji. Klinowski przyznał, że gmina póki co nie ma rozwiązanie tego problemu ale pracuje nad tym.

Również Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Wadowicach Paweł Garzeł nie krył, że transport realizowany przez busy w Wadowicach jest jednym z najgorszych w powiecie i po tylu latach trzeba coś z nim zrobić.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+27 #1 ??? 2015-12-11 18:30
Humor ludziom psujecie pokazując fałszywca z 9
Cytować
-25 #2 if 2015-12-11 18:33
niepełnosprawny ch i matek z wózkami dziecięcymi.
Ojców z wózkami już to nie dotyczy? A dziadków? Wójków? Cioć?... Kiedy wreszcie przestanie się przypisywać wózek dziecięcy do jedynie matek?...
Cytować
+60 #3 I Am The Passanger 2015-12-11 18:34
Bardzo dobry pomysł. Nie po to gmina ma wyrąbany w kosmos dworzec za który zapłacono kupę kasy, żeby busiarstwo robiło fikimiki w centrum, zatrzymywało się gdzie chciało i smrodziło tymi w większości, złomami.

Przypomnijcie sobie, ze to właśnie dzięki nim uwaliliśmy Wadowicki PKS: podjeżdząnie przed autobusami, obniżka cen poniżej progu opłacalności, zatyrmywanie się nie na przystankach ale tam gdzie Kaziowi z siatami wygodniej i mamy to co mamy.

W ogóle mi nie żal busiarstwa. Albo wspólny rozkład, którego się mają trzymać, normalny tabor i kultura albo wypad.
Cytować
+49 #4 He? 2015-12-11 18:38
I bardzo dobrze. Zobaczcie jak to funkcjonuje w Kalwarii, Andrychowie czy Kętach. Jets jeden dworzec dla wszystkich a nie paradoks, gdzie miasto dysponuje potężnym, doskonale logistycznie położonym dworcem autobusowym przy kolejowym, a złomy zatrzymują się w centrum miasta gdzie chcą i jak chcą. Jesteś młody, przejdziesz się 8 minut z Piłsudskiego. Nie chce ci się, jesteś stary i niedołężny? Wsiądziesz w bezpłątnego busa. W czym problem?
Cytować
+34 #5 He? 2015-12-11 18:43
To co mówi naczelnik ruchu drogowego wadowickiej policji mnie przekonuje.
Cytować
+40 #6 Obserwator 2015-12-11 19:09
Dzisiejsze spotkanie pokazało właśnie jak przewoźnicy umieją rozmawiać z władzą, a także osobami decyzyjnymi. Głos zawierały non stop jedne i te same osoby, a co gorsze nie mówiły One nic konkretnego. Argumenty Pana Burmistrza, a także Pana Pawła Polaka (swoją drogą u konkurencji przybrał imię Piotr) udowodniły, że nie jest to decyzja nieprzemyślana, zaś przemówienie Pana Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że najwyższy czas na zmiany. Mamy w Wadowicach piękny i co ważne bardzo duży Dworzec,który tak naprawdę stoi nieużywany od czasu, gdy firmy busiarskie wykończyły PKS (pszczyński, ale mający swoje korzenie w Wadowicach). Wadowice są znanym miastem, przyciągającym rzesze pielgrzymów i turystów. Aż wstyd, że ten Dworzec (w którego włożono niemałe pieniądze) stoi pusty. Dlaczego? Bo prywatni przewoźnicy urządzili sobie prowizoryczny dworzec w centrum miasta. Mało kto ma chyba świadomość, że to miejsce pełni jedynie funkcję przystanku przelotowego (jak choćby przystanki na Lwowskiej, czy Mickiewicza). Busiarze jednak nic sobie z tego nie robili, a za czasów poprzedniej władzy ta samowolka nie przeszkadzała nikomu. Jeśli ktoś będzie chciał szybko dostać się do rynku to wysiądzie na Lwowskiej, czy Prochowni. Dla osób starszych, czy wygodniejszych będzie autobus kursujący co 20 minut. Będzie to autobus, a nie pseudo "bus" przerobiony z dostawczaka. Być może jeśli KM w Wadowicach się sprawdzi, to uruchomione zostaną kolejne linie (o szerszym zasięgu kursowania). Jeśli nie- cóż. Zawsze będzie można tą jedną linię zlikwidować. Prywaciarzy nie jest mi w ogóle szkoda, bo sami sobie zgotowali taki los...
Cytować
+36 #7 olo 2015-12-11 21:11
Brawo Klinowski za odwagę i postawienie sprawy transportu publicznego jako priorytet!!! Busy na dworzec Piłsudskiego!!!
Cytować
-27 #8 dert 2015-12-11 22:38
klinowski nie wie kto go wybrał i komu ma służyć !!!!!!! gdzie konsultacja z mieszkancami ?
Cytować
-19 #9 dert 2015-12-11 23:17
dziwne jest jedno ..... tam gdzie mozna zarabiac gmina traci ......
Cytować
+14 #10 ka 2015-12-12 08:08
Nareszcie. W centrum miasta, obok dawnego Dworca PKS, znajduje się teraz pseudo "centrum komunikacyjne", obskurne, brudne, bez żadnych udogodnień dla pasażerów. Brak skomunikowania tego "centrum" z Dworcem PKP. O jakości przewozów busami nie piszę, bo to temat wielokrotnie już omawiany. Nadmienię jedynie, że kursy busów do Krakowa co 10 - 20 minut, gdzie każdy bus zabierze najwyżej 20 osób, to dramat dla środowiska. W miejsce kilku busów powinien jechać jeden autobus, a jeszcze lepiej pociąg. Swoją drogą, panie Brynkus, dobrze pamiętam, jak na wadowiceonline obiecywał pan, zanim pan pokazał drugą twarz, że zrobi pan porządek z pociągami i będzie walczył o ich utrzymanie i poprawę funkcjonowania na trasie Wadowice - Kraków. Co pan robi w tej sprawie? W nowym rozkładzie są bardzo dogodne połączenia z Krakowa do Wadowic, natomiast jest dużo gorzej, niż było, z podróżą w odwrotnym kierunku, to znaczy z Wadowic do Krakowa. Wygląda na to, że w ciągu dnia nie będzie pociągów z Wadowic do Krakowa. Pociągi są tylko wcześnie rano i późno wieczorem. Oby to tylko była pomyłka w nowym rozkładzie jazdy. W przeciwnym razie dramat.
Cytować
+7 #11 AM 2015-12-12 08:43
Cytuję ka:
Nareszcie. W centrum miasta, obok dawnego Dworca PKS, znajduje się teraz pseudo "centrum komunikacyjne", obskurne, brudne, bez żadnych udogodnień dla pasażerów. Brak skomunikowania tego "centrum" z Dworcem PKP. O jakości przewozów busami nie piszę, bo to temat wielokrotnie już omawiany. Nadmienię jedynie, że kursy busów do Krakowa co 10 - 20 minut, gdzie każdy bus zabierze najwyżej 20 osób, to dramat dla środowiska. W miejsce kilku busów powinien jechać jeden autobus, a jeszcze lepiej pociąg. Swoją drogą, panie Brynkus, dobrze pamiętam, jak na wadowiceonline obiecywał pan, zanim pan pokazał drugą twarz, że zrobi pan porządek z pociągami i będzie walczył o ich utrzymanie i poprawę funkcjonowania na trasie Wadowice - Kraków. Co pan robi w tej sprawie? W nowym rozkładzie są bardzo dogodne połączenia z Krakowa do Wadowic, natomiast jest dużo gorzej, niż było, z podróżą w odwrotnym kierunku, to znaczy z Wadowic do Krakowa. Wygląda na to, że w ciągu dnia nie będzie pociągów z Wadowic do Krakowa. Pociągi są tylko wcześnie rano i późno wieczorem. Oby to tylko była pomyłka w nowym rozkładzie jazdy. W przeciwnym razie dramat.


Będzie jeden pociąg w stronę Krakowa przesunięty z 13:36 na bodajże 14:00 do tego tak jak piszesz dwa pociągi rano i później jeszcze po 16 i nowe połączenie o 20:00. Przed wyborami to każdy obiecuje złote góry, gdy już zostanie "wybrańcem narodu" to całujcie go w...
Cytować
+6 #12 ka 2015-12-12 08:51
Aha. Ufff...To dobrze. Czyli będzie pociąg do Krakowa w środku dnia. Jaka ulga. Dziękuję za tę wiadomość.
Cytować
-30 #13 cynik 2015-12-12 09:46
jestem busiarzem ,wszyscy mozecie mnie cmoknac w pompe
Cytować
+16 #14 tiki 2015-12-12 12:23
Co tam był kudłaty rumun śmierdziel?
Cytować
-14 #15 takim sytuacją 2015-12-12 14:18
Naczelnik Ruchu Drogowego roztoczył wizję przyszłości wadowickiej nieudolności urzędników miejskich w uporządkowaniu bałaganu, który przysparza naszemu miastu opinii Najgorszego w Powiecie. Wizja ta dziwnym trafem oparta jest na krytyce bez uzasadnień. Czy pustosłowie naczelnika wynika z braku umiejętności planowania? Tak oto traci się czas na komisjach rady miasta. Ktoś wczoraj powiedział mi, że komisja to istny cyrk. Czy policja wpisuje się w kategorie cyrkowe? To nie lada ważna kwestia, z którą musimy sobie poradzić w najbliższej przyszłości.
Cytować
-3 #16 łopata 2015-12-12 19:52
Dla Pani ze zdjęcia nr 5 zgodziłbym się na wszystkie uwagi dotyczące przewozu osób.
Nawet na zmianę uchwały :lol:
Ideał kobiecości :-) :-) :-)
Cytować
+5 #17 dert 2015-12-13 12:06
Jak już sprawiedliwie to taxi koło dworca.
Cytować
0 #18 jrbynkus 2015-12-13 13:13
@ ka
- proszę mi przypomnieć kiedy pisałem na wadowiceonline o pociągach
Cytować
+3 #19 Ela 2015-12-13 13:49
Jak ktos powie,że w Kalwarii jest dobrze , bo Dworzec jest tak daleko, to niech chodzi na nogach pod górę do Rynku a potem jeszcze dalej do sklepów na ul. Targowej. Takie bzdury ,że to jest dobre dla ludzi, to chyba pisze tylko ten co jeżdzi wszędzie samochodem i jest młody. Ale to przewaznie ludzie starsi jeżdżą busami i mają problemy z dojściem do dworca. Ale wy mło9dzi tez bedziecie kiedyś staruszkami nie ominie Was to napewno.
Cytować
-15 #20 dert 2015-12-13 19:58
Klinowski z Polakiem zapomnieli dodać ze w wypadku zalania czyli wystapienia rzeki choczenki wszystkie busy beda przeniesione na dworzec w krakowie do odwolania .Wprawdzie nie cierpie kudłatego ale on przynajmiej udostepnil nagranie z kabaretu gdzie jak ja mówie to tak ma być i bASTA.JA OCENIAM KLINOWSKIEGO NA KTOREGO GŁOSOWAŁEM ZE JEST GORSZY NIŻ FILIPIAKOWA.i BARDZO SPODOBAŁO MI SIE OKRESLENIE FIDEL cASTRO :P BARDZO TRAFNIE UJĘTE I DOSADNIE.dŁUGA WYPOWIEDŻ ZA PIENIADZE pODATNIKÓW I NIC KONKRETNEGO.
Cytować
+12 #21 podłota 2015-12-13 20:50
Kudłaty saddam oszust cygan i lawirant pisze kryminogenne artykuły na zlecenie jednej osoby za 20-30 złotych? Doczeka się sprawiedliwości za swe podłe kłamstwa wobec Burmistrza.
Cytować
-3 #22 dert 2015-12-13 21:57
Kudłaty saddam tez fajne okreslenie :lol:
Co tam pisze to nie czytam ale z sesji wyszło że Klinowski nie posiada kultury .W wypowiedzi padło ze mecenas dobra kase bierze .Klinowski tez kase bierze ale mecenas na to sie uczył by zarabiać dobrze. A kultura Mecenasa w wypowiadanych slowach jest bardzo wysoka . O ile dobrze pamietam byl tez radca prawnym urzędu. Jezeli sie mylę prosze mnie poprawić .
pare miesiecy temu bodajze piszący pod nickiem Tyz staszek napisał że doktor Nowakowski z racji wykształecenia odstaje troche od rzeczywistosci i tutaj jest podobnie. Wracając do dni młodżiezy w Krakowie to moze być najazd na kalwarie ,Wadowice gdzie nikt nie mysli gdzie samochody bedą parkowac tylko mysli jak wstawic zakaz do 3,5 tony.wiekszośc wynajmuje w krakowie busy i jedzie zwiedzać .Mentalność młodziezy jest inna i stac ich na wynajem jak jadą na wakacje .tutaj na siłe chcą zmieniać by zdążyć przed dniami mlodziezy.Franc iszek którego bardzo lubie zapewne też zawita do Wadowic .
I Co wtedy ?pewnie bedzie tak jak z dniem niepodleglości :lol: :lol: :lol:
Cytować
+9 #23 kika 2015-12-14 19:35
łachy nie robią busiarze nie chcą jeżdzić to niech się cmokną w d.... przyjdzie inny przewoznik i zastąpi złomy i nie będzie mu przeszkadzało jezdzić na dworzec PKS palmusowi jakoś nie przeszkadza jezdzić obwodnicą tylko śmierdziele mają jakiś problem
Cytować
+4 #24 Poprostu Ja 2015-12-14 21:16
Wszyscy jakoś kulturalnie ubrani a NOGAWICA w rozciągniętej podkoszulce lub pidżamie siedzi obok ojca hahaha.
Cytować
+9 #25 reks 2015-12-15 04:50
cud w wadowicach busiarstwo nagle marwi sie o pasazerow e robia co chca co boicie sie konkrencji bo na dworcu pks jest wiecej przewoznikow do krakowa oraz kolej i nie opowidajcie glupot ze bedzie monopol a co teraz jest w rynku janisco mk i gk urwie sie wam kasa moze w koncu zaczniecie szanowac klientow
Cytować
0 #26 tiki 2015-12-15 10:14
Dlaczego nie ma żadnej wzmianki o drugiej części obrad komisji na temat supermarketu po BUMARZE?????
Cytować
+1 #27 Poprostu Ja 2015-12-15 11:48
Tu chodzi tylko o kase z korzystania z dworca PKS.
Władzy nie interesuje czy pasażerowie będą mieć lepiej czy gorzej. Przewoźnicy dalej będą przewozić tę samą ilość ludzi. To jest taka sama farsa jak w sejmie. Nic innego.
Cytować
-5 #28 Chcę to widzieć. 2015-12-15 15:07
Cytuję reks:
cud w wadowicach busiarstwo nagle marwi sie o pasazerow e robia co chca co boicie sie konkrencji bo na dworcu pks jest wiecej przewoznikow do krakowa oraz kolej i nie opowidajcie glupot ze bedzie monopol a co teraz jest w rynku janisco mk i gk urwie sie wam kasa moze w koncu zaczniecie szanowac klientow

Napisz jeszcze co Janiso łączy z wyborem Burmistrza?
Cytować
0 #29 k. 2016-03-04 00:55
"zapobiec takim sytuacją"? Analfabeci.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.