Radny Henryk Odrozek przedstawia kilku uwag dotyczących funkcjonowania nowo wybranej Rady Miejskiej.
Komentarz niepolityczny: pierwsza merytoryczna sesja Rady Miejskiej w Wadowicach

Radny Henryk Odrozek przedstawia kilku uwag dotyczących funkcjonowania nowo wybranej Rady Miejskiej.

Z mojego punktu widzenia, wyraźnie określonego w programie wyborczym, pełnienie funkcji radnego to rodzaj zobowiązania społecznego wobec tych, którzy mi zaufali, powierzając mandat rajcy miejskiego. A jeśli tak, to także odpowiedzialność, by tego zaufania nie zawieść.

Dlatego też nie będę komentował pierwszych sesji Rady Miejskiej, bo było to momentami żenujące w formie zajmowanie „z góry upatrzonych stanowisk”. Pierwszą sesją merytoryczną stała się ta, kluczowa z punktu widzenia zarządzania gminą, tzw. budżetowa 30 grudnia w Kaczynie. Przygotowałem się do niej nie tylko uważnie studiując projekt budżetu, ale i – na co mało który radny zwrócił uwagę – tzw. prognozę budżetową na lata 2011-2018, a także poprzez przejrzenie wszystkich protokołów z sesji Rady poprzedniej kadencji (nie była to, prawdę powiedziawszy, zbyt obszerna lektura).

Zanim o interpelacjach, krótko o poprzedzającym je moim oświadczeniu, w którym wyraziłem nadzieję, że konkretna aktywność radnych pozwoli zakończyć „zabawę” frustratów i demagogów w „etykietkowanie” typu spychowy, suwnicowy, obrotowy, lewicowy, prawicowy, zaś w dobie Internetu każdy będzie mógł porównać różne punkty widzenia i relacje związane z tymi samymi wydarzeniami i wyciągnąć własne wnioski. Tak, moim zdaniem, zacznie się nareszcie, choć pewnie powoli i z oporami, realizować idea społeczeństwa obywatelskiego i przejrzystości działania wybieralnych władz samorządowych. Przynajmniej taką mam nadzieję...

Interpelacje

Złożyłem łącznie 18 pytań, interpelacji i wniosków (sugestii, propozycji) zarówno dotyczących programu sesji, jak i bieżących spraw zgłoszonych przez internautów na blogu odrozek.blog.onet.pl i w bezpośrednich rozmowach. W związku z uogólniającym charakterem tego tekstu w tym miejscu zasygnalizuję jedynie najważniejsze sprawy, po szczegóły i odpowiedzi odsyłając na blog. Pytałem m.in. o przebudowę Rynku, budowę ścieżek rowerowych, kontynuację inwestycji wodociągowo - kanalizacyjnych na prawym brzegu Skawy, „łącznik” drogowy w kierunku Suchej w kontekście BDI, parkingi, place zabaw, priorytety w przydziale środków na sport, rekreację, kulturę, personalną odpowiedzialność za promocję miasta, reklamy telewizyjne, transmisję internetową obrad Rady. Na tej kanwie refleksja ogólniejsza – odniosłem dziwne wrażenie, że tak naprawdę mają coś do powiedzenia, interesują się tym, co dotyczy nas wszystkich, mieszkańców miasta i gminy ciągle te same osoby. Pozostali zastygli w maskach znudzenia, obojętności lub zniecierpliwienia. A przecież każdy z pozostałej piętnastki pełni jakieś funkcje: a to przewodniczącego, a to wiceprzewodniczącego Rady lub komisji. Czyżby to paraliżowało, krępowało ,uniemożliwiało? Nie wiem, mogę się tylko domyślać i mieć nadzieję, że w Nowym Roku z nową energią i pomysłami wrócą do PRACY w Radzie, czego im serdecznie życzę.

Budżet i prognoza budżetowa

Pamiętam jak w mojej poprzedniej kadencji 1998 – 2002 toczyliśmy w kilka osób długotrwały bój o to, by otrzymywać projekt budżetu w tzw. postaci zadaniowej, czyli ze szczegółowym rozpisaniem, na co będą przeznaczone pieniądze w poszczególnych działach. 8 lat nieobecności – i cóż się okazuje? Radnym poprzednich kadencji widocznie nie był on specjalnie do niczego potrzebny, bo ponownie wróciliśmy do budżetu głównie „finansowego”. Regionalnej Izbie Obrachunkowej taki wystarcza, by wydać pozytywną opinię, ale radni reprezentujący mieszkańców powinni mieć wgląd w szczegóły, w których, jak mówi przysłowie, często „tkwi diabeł”, by móc wyrobić sobie własną niezależną opinię i wnosić o ewentualne korekty. Projekt budżetu na 2011r. był przygotowywany jeszcze za kadencji poprzedniej, „spolegliwej” Rady i niewiele już, jeśli się nad nim wcześniej szczegółowo przez cały rok nie pracowało w komisjach, można w przyjętych proporcjach zmienić. O szczegóły wydatkowania trzeba się było upominać na jedynych spotkaniach poszczególnych komisji przed sesją budżetową ( ja tak uczyniłem i zdaje się Mateusz Klinowski), ale na dyskusje i ewentualne korekty właściwie już nie było czasu. Uwaga ogólna - zdecydowanie trzeba wystąpić o przedstawianie projektu budżetu w szczegółowym układzie zadaniowym, bo decydujemy o publicznych pieniądzach, a przypomnę: przysłowiowy diabeł często tkwi w szczegółach... i proporcjach. 

I wreszcie prognoza budżetowa na lata 2011 – 2018, o objaśnienie której prosiłem na sesji Panią Skarbnik. A jest się nad czym zastanawiać, bo obciążenie finansowe gminy w latach 2012 -2013 będzie dość gwałtownie narastało i przekroczy „progi ostrożnościowe”, ale w 2014r. te relacje nie mogą być ze znakiem „minus” i rzeczywiście prognozujemy jako samorząd, że będziemy już wtedy „nad kreską”. Co prawda Pani Skarbnik jak zwykle kompetentnie i rzeczowo wyjaśniła przyczynę narastania deficytu budżetowego: poręczenie kredytu na inwestycję WPWiK współfinansowaną z europejskiego „Funduszu Spójności”, ale moim zdaniem należy zachować czujność i monitorować sytuację i to już od następnego roku budżetowego. Uwagi te dedykuję w szczególności tym kilku radnym, którzy właśnie w trakcie mojego dialogu z Panią Skarbnik na ten temat musieli wyjść z sali.

Zamiast podsumowania

No cóż, ja po prostu staram się uczciwie wypełniać swój mandat, realizować program wyborczy i aktywnie włączać się w proces stanowienia decyzji przez organ samorządowy, jakim jest Rada Miejska. Stawiam na otwartość, zdrowy rozsądek i przede wszystkim ciągły kontakt z Państwem. Eksperyment pod tytułem „radny-NIEbezradny” ciągle trwa, choć utrudniony przez wypracowany przez lata i kontynuowany zdaje się przez tzw. „milczącą większość” inny model sprawowania mandatu. Ale piłka ciągle jest w grze, a jak napisał Czesław Miłosz: „Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach (…) Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny..."


(Henryk Odrozek, radny Rady Miejskiej w Wadowicach)
(zdjęcie: Mateusz Klinowski)



Blog Henryka Odrozka: www.odrozek.blog.onet.pl




NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+17 #1 m. 2011-01-01 21:31
Bardzo ładnie Panie Henryku. Podoba mi się, że coraz więcej osób związanych z polityką lokalną publicznie prezentuje na tym portalu swoje artykuły, rokuje to, że ta polityka będzie w końcu lepszej jakości.
Cytować
+13 #2 linus 2011-01-01 22:01
Panie Henryku. Pisze Pan o "spolegliwej" poprzedniej Radzie. Niestety, połowa tamtego składu zasiada również i w tej. Istnieje więc duża obawa, że działania Pańskie i osób, które chcą pracować dla dobra naszej gminy będą nieustannie torpedowane. A swiadczą o tym m.in. artykuły na drugim wadowickim portalu.
Cytować
+12 #3 obserwator 2011-01-02 10:40
Bardzo dobry pomysł z transmisja internetową obrad Rady. W Andrychowie już to stosują . My wyborcy, będziemy mieli jasność,kto jest czynnym i skutecznym radnym. Swiadomosc ta zaowocuje w następnych wyborach.
Cytować
-24 #4 Waldy 2011-01-02 12:08
Widzę, że na ten portal jest dla samych lewaków, a Odrozek będzie biedny jak go puszczą na żywo. Mogą mu odebrać uprawnienia nauczyciela / a podobno jest polonistą/. Chyba to prawda co mówi o nim moja córka.
Cytować
+11 #5 Freezyear ... 2011-01-02 16:31
Cytuję Waldy:
Widzę, że na ten portal jest dla samych lewaków, a Odrozek będzie biedny jak go puszczą na żywo. Mogą mu odebrać uprawnienia nauczyciela / a podobno jest polonistą/. Chyba to prawda co mówi o nim moja córka.

Przypuszczam, że Redaktor Naczelny nie będzie miał nic przeciwko opublikowaniu komentarza politycznego w wykonaniu przedstawicieli PO, PiS i Wspólnego Domu. Problemem może być tylko namówienie tych ludzi do napisania czegokolwiek. Nie chca? Nie potrafią? Trudno powiedzieć... W każdym razie nie wyglądaja na zwolenników otwartego dialogu:)
Cytować
+4 #6 zpFrLo 2011-01-02 16:50
Cytuję Freezyear:
Cytuję Waldy:
Widzę, że na ten portal jest dla samych lewaków, a Odrozek będzie biedny jak go puszczą na żywo. Mogą mu odebrać uprawnienia nauczyciela / a podobno jest polonistą/. Chyba to prawda co mówi o nim moja córka.

Przypuszczam, że Redaktor Naczelny nie będzie miał nic przeciwko opublikowaniu komentarza politycznego w wykonaniu przedstawicieli PO, PiS i Wspólnego Domu. Problemem może być tylko namówienie tych ludzi do napisania czegokolwiek. Nie chca? Nie potrafią? Trudno powiedzieć... W każdym razie nie wyglądaja na zwolenników otwartego dialogu:)


No jak to? Mateusza Klinowskiego ze Wspólnego Domu już namówiliśmy na pisanie :) Jak widać przedstawiciele Wspólnego Domu chętni są do dzielenia się swoimi opiniami :)
Cytować
+6 #7 Freezyear ... 2011-01-02 17:02
Cytuję marcinguzik:
Cytuję marcinguzik:
Cytuję Freezyear:
Cytuję Waldy:
Widzę, że na ten portal jest dla samych lewaków, a Odrozek będzie biedny jak go puszczą na żywo. Mogą mu odebrać uprawnienia nauczyciela / a podobno jest polonistą/. Chyba to prawda co mówi o nim moja córka.

Przypuszczam, że Redaktor Naczelny nie będzie miał nic przeciwko opublikowaniu komentarza politycznego w wykonaniu przedstawicieli PO, PiS i Wspólnego Domu. Problemem może być tylko namówienie tych ludzi do napisania czegokolwiek. Nie chca? Nie potrafią? Trudno powiedzieć... W każdym razie nie wyglądaja na zwolenników otwartego dialogu:)


No jak to? Mateusza Klinowskiego ze Wspólnego Domu już namówiliśmy na pisanie :) Jak widać przedstawiciele Wspólnego Domu chętni są do dzielenia się swoimi opiniami :)



No jak to? Mateusza Klinowskiego ze Wspólnego Domu już namówiliśmy na pisanie :) Jak widać przedstawiciele Wspólnego Domu chętni są do dzielenia się swoimi opiniami :)

Jedna jaskółka wiosny nie czyni;) Przypuszczam, że z resztą nie będzie tak łatwo, partyjny beton:)
Cytować
-1 #8 Wyborca 2011-01-02 18:31
Nie jestem radnym, ale czy aktywność radnego to są tylko interpelacje i to jeszcze nagłaśniane przez media. Przecież można bez rozgłosu jak jest problem do rozwiązania jako radny, iść do danego wydziału i temat załatwić. Zapomniałem, ale kto by wiedział że o to pytał radny X czy Y., a tak przynajmniej w prasie napiszą że jaki to aktywny.
Cytować
-2 #9 Paweł 2011-01-02 18:40
Cytuję Freezyear:
Cytuję marcinguzik:
Cytuję marcinguzik:
Cytuję Freezyear:
Cytuję Waldy:
Widzę, że na ten portal jest dla samych lewaków, a Odrozek będzie biedny jak go puszczą na żywo. Mogą mu odebrać uprawnienia nauczyciela / a podobno jest polonistą/. Chyba to prawda co mówi o nim moja córka.

Przypuszczam, że Redaktor Naczelny nie będzie miał nic przeciwko opublikowaniu komentarza politycznego w wykonaniu przedstawicieli PO, PiS i Wspólnego Domu. Problemem może być tylko namówienie tych ludzi do napisania czegokolwiek. Nie chca? Nie potrafią? Trudno powiedzieć... W każdym razie nie wyglądaja na zwolenników otwartego dialogu:)


No jak to? Mateusza Klinowskiego ze Wspólnego Domu już namówiliśmy na pisanie :) Jak widać przedstawiciele Wspólnego Domu chętni są do dzielenia się swoimi opiniami :)



No jak to? Mateusza Klinowskiego ze Wspólnego Domu już namówiliśmy na pisanie :) Jak widać przedstawiciele Wspólnego Domu chętni są do dzielenia się swoimi opiniami :)

Jedna jaskółka wiosny nie czyni;) Przypuszczam, że z resztą nie będzie tak łatwo, partyjny beton:)

(bez)partyjny beton
Cytować
+6 #10 pewex 2011-01-02 23:00
Cytuję Wyborca:
Nie jestem radnym, ale czy aktywność radnego to są tylko interpelacje i to jeszcze nagłaśniane przez media. Przecież można bez rozgłosu jak jest problem do rozwiązania jako radny, iść do danego wydziału i temat załatwić. Zapomniałem, ale kto by wiedział że o to pytał radny X czy Y., a tak przynajmniej w prasie napiszą że jaki to aktywny.


Po latach niewiedzy tylko w taki sposób można pokazać ułudę, niekompetencję, kolesiostwo i zakłamanie władzy. Klinowski jest jak Nicholas Angel w Hot Fuzz ->In a town where nothing much goes on, a whole lot it about to go down
Cytować
+8 #11 ancymon 2011-01-07 00:54
Boze moja dyrektorka z podstawowki....
ech co ta polityka robi z ludzi bardziej koscielna niz sam papiez teraz ....a kiedys!!
Cytować
+7 #12 Deemostenes 2011-01-08 21:16
Moje filipiki
Na podstawie wystąpień radnych M. Klinowskiego i H. Odrozka zakładam, że w końcu doczekaliśmy się przynajmniej śladów demokratyzacji UM w Wadowicach. Do jakiej takiej demokracji jeszcze bardzo daleka droga. Arystokracja folwarczna ( bo według mnie obecny UM Wadowice to folwark a osoby w nim uprzywilejowane to arystokracja) ) nie dopuści tak łatwo do pozbawienia jej nienależnych przywilejów, świadczonych kosztem gmin, czyli nas wszystkich. Ponownie więc ostrzegam H. Odrozka, a zwłaszcza M. Klinowskiego o ważenie każdego słowa ( zwłaszcza epitetów) w ich spontanicznych wypowiedziach. Krytykujący poczynania UM Wadowice pan Z. Jurczak dziwnym wyrokiem sądów stał się kryminalistą z byle powodu. Nazwał S. Kotarbę Saddamem Husajnem, dopatrując się między nimi podobieństwa fizycznego. Inna sprawa to fakt, że to zachowanie Z. Jurczaka bardziej pasowałoby do zachowania sprzątaczki i jest jednym z wielu argumentów pozwalających na stwierdzenie, że Z. Jurczak nie ma predyspozycji ani na burmistrza ani na lidera ugrupowania politycznego. Natomiast debilne podarowanie Francuzowi za nic, w ramach spółki „Termowad” w 1993 r. ówczesnych 2 i pół miliarda zł (po uwzględnieniu wymiany pieniędzy i inflacji dziś byłoby to około 0,5 miliona zł) policja i prokuratura nie uznały za kryminalną sprawę. Uchwalę o zawarciu spółki podjęła Rada Miejska w Wadowicach, w której dominował tzw. Klub Reform, któremu przewodził S. Kotarba. W skórę kozła ofiarnego tego bezmyślnego marnotrawstwa ( w obiegu medialnym) obleczono ówczesnego burmistrza pana K. Malczyka, który podczas formalnego podejmowania debilnej uchwały o zawarciu spółki mógł oddać zaledwie jeden , swój, głos. Zatem nazwanie p. Kotarby Husajnem to prawie zbrodnia a podarowanie Francuzowi pół miliona zł za nic to błahostka. Potem powołano , w moim przekonaniu, tak naprawdę Wielkiego Cenzora, chytrze nazywając rzecznikiem i od tego momentu żadna afera w UM nie ujrzała już światła dziennego a otumaniony lud do dziś głosuje jak na Białorusi lub Korei Północnej bo niby ufa „władzy bez afer”.
Również krytyka UM Wadowice E. Wyrobę skazano za to, że nieostrożnie zakpił z jakości „obrazu Chrystusa” (obraza uczuć religijnych), namalowanego przez kierownictwo UM Wadowice. Sąd nie dopatrzył się niczego niepoważnego i śmiesznego w tym, że pożałowania godni „artyści” z UM Wadowice, celem „pozyskania” miejscowego kleru (?), zdecydowali się na „święte chałturzenie”, a w moim przekonaniu właśnie to chałturzenie było profanacją wiary w Chrystusa i obrazą uczuć religijnych rozsądnych wierzących. . Oczywiście tak w ogóle to i E. Wyroba nie jest osobą wiarygodną i nie ma predyspozycji ani na burmistrza ani na lidera ugrupowania politycznego. Np. przed wyborami parlamentarnymi wynosił pod niebiosa zalety kandydatki na posła – Haliny Talagi, aby po wyborach nie zostawić na niej suchej nitki. Takie zachowanie to szczeniactwo.
Ustrój polityczny w Wadowicach jest kuriozalny od kilku kadencji dzięki temu, że większość radnych przyjmuje postawę słupów soli. Do tego zagadką jest kto jest opozycją w Radzie Miejskiej a kto ugrupowaniem rządzącym? PO (. Kotarba)? Wspólny Dom (E. Filipiak)? PiS (G. Ramos)? Po prostu cyrk!
Solidne stanowiska w UM i instytucjach i radach nadzorczych od UM zależnych, rozdzielono pomiędzy arystokrację Wspólnego Folwarku (za taki uważam obecny UM Wadowice) oraz dla ich rodzin i kumpli , do tego „do dorabiania” są różne fuchy, „pozyskani” kler i media. Spokój, „dolce vita” a „jakiś” tam M. Klinowski próbuje obnażyć, w moim przekonaniu, zwyczajną polityczną i moralną Stajnię Augiasza w UM. Oj będą kręcić na M. Klinowskiego kij.
Ciekawe byłoby zestawienie składu osobowego poszczególnych komisji Rady Miejskiej w Wadowicach i problematyki tych komisji oraz kwalifikacji osób w komisjach zasiadających. Np. interesującym jest czy radny od 21 lat, którego nazwijmy panem H. , kiedyś magazynier a potem emeryt , w tej kadencji będzie w komisjach ekspertem w sprawach remontu i budowy dróg, oświaty, ochrony środowiska, oczyszczania ścieków, architektury itp. To niestety nie jest pojedynczy przypadek takich „ekspertów”, którzy rzekomo wyrokują o wydawaniu pieniędzy w naszej gminie. Faktycznie oni nie wyrokują bo nie potrafią. Oni są słupami soli a wyrokuje arystokracja.
PS. Najbardziej spektakularną a jednocześnie debilną uchwałą Rady Miejskiej w Wadowicach było uznanie urzędującego Prezydenta RP , A. Kwaśniewskiego (ani nie skazanego ani nie oskarżonego), za „persona non grata” w Wadowicach (sic!!!) . Czyste warcholstwo.
Cytować
+1 #13 Do Deemostenes 2011-01-16 11:52
"Arystokracja folwarczna ( bo według mnie obecny UM Wadowice to folwark a osoby w nim uprzywilejowane to arystokracja) ) nie dopuści tak łatwo do pozbawienia jej nienależnych przywilejów, świadczonych kosztem gmin, czyli nas wszystkich. Ponownie więc ostrzegam H. Odrozka, a zwłaszcza M. Klinowskiego o ważenie każdego słowa ( zwłaszcza epitetów) w ich spontanicznych wypowiedziach. Krytykujący poczynania UM Wadowice pan Z. Jurczak dziwnym wyrokiem sądów stał się kryminalistą z byle powodu. Nazwał S. Kotarbę Saddamem Husajnem, dopatrując się między nimi podobieństwa fizycznego.(... ) Natomiast debilne podarowanie Francuzowi za nic, w ramach spółki „Termowad” w 1993 r. ówczesnych 2 i pół miliarda zł (po uwzględnieniu wymiany pieniędzy i inflacji dziś byłoby to około 0,5 miliona zł) policja i prokuratura nie uznały za kryminalną sprawę."
W zasadzie należałoby zacytować całą Twoją wypowiedź, ale trochę za długa. Co więc możemy zrobić, aby Klinowski czy Odrozek, i inni, nadal publikowali swoje komentarze, bez obaw, że staną się przestępcami, de facto za pisanie prawdy? Co zrobić, aby Kotarba i jemu podobni nie niszczyli życia normalnym ludziom, chcącym zrobić coś dobrego dla społeczeństwa? Co zrobić, aby nie udawało się pozyskiwać fałszywych świadków w zamian za pieniądze i stanowiska? Co zrobić ze skorumpowanym sądem? Czy to prawda, że teraz Szkutnik ma sprawę w sądzie, że Kotarba maczał w tym palce i przebieg całej sprawy jest podobny do spraw opisywanych przez Ciebie?
Cytować
0 #14 Do Mateusza 2011-01-17 21:57
Panie Mateuszu, czekamy na dalsze wieści. Cieszymy się, że mamy Pana :)
Cytować
+3 #15 opos 2011-02-11 08:50
Heniek, co tam słychać z twoimi śmietnikami ? A kiedy doczekamy się "konsultacji" w sprawie remontu Rynku ?
Weź się chłopie do roboty, a nie chrzań !
Cytować