Kampania w pełni i jak to bywa niestety w naszym regionie w tym gorącym okresie, już pojawiają się p
Drukuj
Kampania przed wyborami samorządowymi w pełni. Już zaczeło się niszczenie plakatów

Kampania w pełni i jak to bywa niestety w naszym regionie w tym gorącym okresie, już pojawiają się pierwsze akty wandalizmu materiałów wyborczych.

7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe.  W powiecie wadowickim wybierzemy trzech burmistrzów: w Andrychowie, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Wadowicach, a także 7 wójtów w gminach Brzeźnica, Lanckorona, Mucharz, Spytkowice Stryszów, Tomice, Wieprz. Do tego 27 radnych Rady Powiatu a także radnych Rad Miejskich i Rad Gmin, w sumie blisko 200 radnych. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Kampania wyborcza w pełni. Okolice zalały banery kandydatów i licytacje na wielkość i ilość. Jak to niestety bywa w tym gorącym okresie, już zaczynają się pierwsze akta wandalizmu. Na ulicy Źródlanej na wadowickim Zaskawiu nieznany sprawca bądź sprawcy pomalowali plakaty Sebastiana Mlaka, kandydata do Rady Powiatu w Wadowicach

Warto pamiętać, ze zgodnie z  artykułem 67§1 kodeksu wykroczeń, kto uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną (np. partię polityczną)  podlega karze aresztu albo grzywnie (sąd może nałożyć grzywnę wysokości  do 5000 złotych a mandat nałożony przez policjanta za to wykroczenie może wynieść 500 złotych). Jeśli straty poniesione przez uszkodzenie baneru wyborczego przekraczają 800 złotych, sprawca może odpowiedzieć za przestępstwo (zniszczenie mienia) i może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat a w wypadku tzw. mniejszej wagi podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wyborczy normuje też ograniczenia  w rozpowszechnianiu materiałów związanych z agitacją wyborczą. Mogą być one umieszczane na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych i  telekomunikacyjnych - wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy lub właściciela tych obiektów. Plakaty wyborcze muszą być umieszczone w taki sposób, by można je było usunąć bez powodowania szkód. Ustawianie  własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej nie może naruszać obowiązujących przepisów  porządkowych.  Złamanie tych zasad  stanowi wykroczenie  i grozi za to grzywna do 5000 złotych. Sąd orzeka także przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, lub nawiązkę w wysokości do 1500 złotych.

Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Policja przypomina równie, że w niektórych przestrzeniach obowiązuje zakaz agitacji wyborczej. Są to tereny szkół, budynki lokali wyborczych, urzędy administracji rządowej i samorządu terytorialnego, sądy, jednostki wojskowe.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Z okazji 20 lat Polski w Unii, na rynku wybrzmiała "Oda do radości"

Biało-czerwone święto. Co przygotowano w Andrychowie, Kalwarii i Wadowicach?

Żona posła postawiona do pionu przez wójta Spytkowic

Były burmistrz uniewinniony za rzekomą samowolę budowlaną w parku

20 lat w Unii Europejskiej. Na wadowickim rynku zbiorowe śpiewanie "Ody do radości.