Gmina Wadowice do tej pory wydała blisko 50 tysięcy złotych na projekt strzelnicy na terenach po stary
Nieistniejąca strzelnica kosztowała Wadowice blisko 50 tysięcy złotych

Gmina Wadowice do tej pory wydała blisko 50 tysięcy złotych na projekt strzelnicy na terenach po starym wysypisku odpadów. Obiektu do dziś nie ma, a okazuje się, że wybudować go ma stowarzyszenie z Wrocławia, któremu gmina ma przekazać tereny pod tą inwestycję.

Kilka dni temu ponownie wróciła sprawa budowy obiecywanej od kilku lat przez burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego strzelnicy. W w czerwcu ubiegłym roku okazało się, że miasto jest zmuszone wycofać się z jej budowy, bo  na terenach przy Skawie, na których do 1999 było miejskie wysypisko odpadów nie można niczego budować, nawet strzelnicy. Miasto musiałoby wcześniej wywieźć odpady znajdujące się w tym miejscu, co nie ma kompletnie sensu ze względu na potężne koszty, wyliczane nawet na 120 milionów złotych.

Zobacz: Wadowice nie wybudują strzelnicy na starym wysypisku śmieci
Zobacz: Wadowice chcą przekazać tereny przy starym wysypisku klubowi z Wrocławia. To nie podoba się byłemu burmistrzowi

Tymczasem w środę (28.02) odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Wadowicach, jedna z ostatnich w tej kadencji.  Jednym z jej punktów będzie decyzja o przekazaniu stowarzyszeniu  KS Amator z siedzibą we Wrocławiu  3 hektarów działki przy terenach starego wysypiska odpadów i rzeki Skawy. To właśnie to stowarzyszenie miałoby wybudować strzelnicę w tym miejscu.

Przekazanie jak twierdzi, za 1% wartości 3 hektarów terenów atrakcyjnej działki nie spodobało się byłemu burmistrzowi Wadowic a obecnie radnemu Mateuszowi Klinowskiemu.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zaproponował Radnym przekazanie 3 hektarów cennego terenu stowarzyszeniu KS Amator z Wrocławia, za zaledwie 1% jego rzeczywistej wartości w trybie bezprzetargowym! Co gorsza, decyzja ta została podjęta bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami, co budzi uzasadnione pytania dotyczące jej sensowności i przejrzystości. Teren ten położony jest w strategicznym miejscu, tuż przy niedawno wybudowanej drodze za firmą Maspeks i Beskidy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, możliwe jest wykorzystanie go dla celów sportowych, rekreacyjnych z infrastrukturą techniczną i parkingami. Patrząc na obecne ceny działek o takim przeznaczeniu, lokalizację i dogodną komunikację, wartość tego terenu szacowana na kilka grubych milionów złotych! Szczególnie niepokojące jest to, że burmistrz Kaliński, związany z partią PiS, dąży do przekazania tego atrakcyjnego terenu za symboliczną cenę tuż przed zbliżającymi się wyborami. Pytanie nasuwa się samo – dlaczego? Dlaczego gmina nie zdecydowała się na przekształcenie tego obszaru na cele przemysłowe, co mogłoby stworzyć miejsca pracy dla kilku lokalnych firm? – pyta były burmistrz Wadowice a obecnie radny Mateusz Klinowski.

Jak już informowaliśmy, wadowicki magistrat nie widzi w tym nic złego. Według ekspertyzy geologicznej na tej działce pod warstwą ziemi znajduje się dzikie wysypisko śmieci sięgające pięć metrów w głąb. Łącznie jest tam 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów komunalnych. Sama rekultywacja według urzędników tego wysypiska na powierzchni 3 hektarów to koszt rzędu około 120 milionów złotych, nie wliczając w to kosztów transportu śmieci.  Według planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren zieleni urządzonej  z dopuszczeniem utworzenia strzelnicy. Zatem zgodnie z MPZP nie mogą tam powstać żadne budynki. I właśnie dokładnie tak gmina Wadowice chce zagospodarować tę działkę.

Dlatego też nawiązaliśmy współpracę z Stowarzyszeniem KS Amator. Jest to największa w Polsce Organizacja Pożytku Publicznego skupiona na strzelectwie. Organizacja ta zrzesza ponad 63 tysiące aktywnych członków. I właśnie w partnerstwie z samorządami buduje takie strzelnice. Na terenie przekazanym przez samorządy zleca projekt i realizuje wykonanie strzelnicy na własny koszt. Stowarzyszenie utworzy strzelnicę, za której wykonanie gmina musiałaby zapłacić kilka milionów złotych. Co więcej stowarzyszenie prowadzi strzelnice nieodpłatnie. Tak więc mieszkańcy zyskają nowoczesną strzelnicę, gdzie będą mogli korzystać z bezpłatnych, otwartych zajęć, treningów oraz wielu imprez i wydarzeń. Zatem nie dość, że Gmina Wadowice nie będzie musiała płacić za rekultywację, to jeszcze nie zapłaci ani złotówki za strzelnicę – poinformował nasz Urząd Miejski w Wadowicach.

Tymczasem radny Klinowski przypomina, ze projekt strzelnicy, który odpuściła gmina Wadowice, kosztował dokładnie 47,724 złotych a strzelnicy jak nie ma tak nie ma i s to zmarnowane publiczne pieniądze. Były włodarz zastanawia się również, jak stowarzyszenie wybuduje taki obiekt, skoro wymagana rekultywacja terenu, który odpuściło miasto, ma kosztować 120 milionów złotych.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Gość 2024-02-26 11:03
Ten teren przez ogromne koszty rekultywacji nie ma absolutnie żadnej wartości inwestycyjnej dla biznesu komercyjnego. Można natomiast bez rekultywacji postawić strzelnicę otwartą czyli nie w obiekcie murowanym. Dlatego to co wypisuje Klinowski jest totalnymi bredniami, gość nie ma zielonego pojęcia.

Cytat:
Były włodarz zastanawia się również, jak stowarzyszenie wybuduje taki obiekt, skoro wymagana rekultywacja terenu, który odpuściło miasto, ma kosztować 120 milionów złotych.
Rekultywacja nie jest wymagana dla strzelnicy otwartej gdzie tory są usypane z ziemi po lewej i prawej stronie, wiec niech on już nie opowiada bredni !!!
Cytować
+1 #2 Duży Biznes 2024-02-26 11:13
Cytat:
Dlaczego gmina nie zdecydowała się na przekształcenie tego obszaru na cele przemysłowe, co mogłoby stworzyć miejsca pracy dla kilku lokalnych firm? – pyta były burmistrz Wadowice a obecnie radny Mateusz Klinowski.
Bo cena rewitalizacji tego to 120 BANIEK + koszty wywozu śmieci - dociera to do ciebie ?! Ten teren nie ma żadnej wartości bo pod ziemią jest wysypisko i chcący cokolwiek znaczącego tam budować trzeba zrobić rekultywację której koszt jest ATOMOWY i nawet studentka takiej kasy nie ma choćby ile gmin jeszcze wyrąbali na kasę tak jak naszą !

Natomiast bez rewitalizacji można tam bardzo niewiele, ale powstanie otwartej strzelnicy jest możliwe, zapytasz dlaczego, to poczytaj w Google lub zobacz jak taka strzelnica wygląda, to nie jest budynek !
Cytować
0 #3 CZYTAĆ !!! 2024-02-26 11:28
Czytać i nie bredzić:

Strzelnica otwarta to tzw. szczere pole z torami strzeleckimi usypanymi z ziemi która zabezpiecza tor na boki natomiast ma "otwarte" niebo. Na jednym końcu toru są tarcze do których strzelamy, a na drugim stanowisko strzeleckie. Tory zwykle mają długość 100 lub 50 metrów. Strzelnica otwarta to nie jest jakiś obiekt murowany !

i coś takiego może powstać tam bez rekultywacji czyli bez wywalania 120 mln zł.

Dlatego skończcie majaczyć że tam cokolwiek innego można postawić lub że to jest jakiś hiper och ach teren inwestycyjny BO NIE JEST ! To obszar martwy biznesowo i tylko taka "partyzantka" jest tam możliwa dlatego nie pieprzcie głupot o 2 moście, o terenie przemysłowym itp. bo nikt wam nie wywali 120 baniek + ATOMOWE koszty wywózki tysięcy ton opadu, bo to się nigdy nie zwróci.
Cytować
+3 #4 a 2024-02-26 11:57
Cytuję Gość:
Ten teren przez ogromne koszty rekultywacji nie ma absolutnie żadnej wartości inwestycyjnej dla biznesu komercyjnego. Można natomiast bez rekultywacji postawić strzelnicę otwartą czyli nie w obiekcie murowanym. Dlatego to co wypisuje Klinowski jest totalnymi bredniami, gość nie ma zielonego pojęcia.

Cytat:
Były włodarz zastanawia się również, jak stowarzyszenie wybuduje taki obiekt, skoro wymagana rekultywacja terenu, który odpuściło miasto, ma kosztować 120 milionów złotych.


Rekultywacja nie jest wymagana dla strzelnicy otwartej gdzie tory są usypane z ziemi po lewej i prawej stronie, wiec niech on już nie opowiada bredni !!!
Tak samo jak rekultywacja nie była by potrzebna pod tor BMX dla wadowickiego klubu. Tylko, że jak się o teren starała Aquila, to w mieście nikt nie chciał gadać, bo MPZP nie dopuszcza, a jak się znalazła przybłęda z Wrocławia, ekspresowo i po cichu miasto zmieniono dla nich MPZP.
Cytować
+1 #5 a 2024-02-26 12:00
a na dodatek praktycznie gotowa strzelnica marnieje pod Kopcem, a przybłędy wyciągają ręce po ostatni duży terem w mieście
Cytować
-2 #6 Julka 2024-02-26 12:02
Kolejny wałek przed wyborami. Precz z pisem, precz z kalińskim
Cytować
-1 #7 Wadowiczanin 2024-02-26 12:22
Cytuję a:
Cytuję Gość:
Ten teren przez ogromne koszty rekultywacji nie ma absolutnie żadnej wartości inwestycyjnej dla biznesu komercyjnego. Można natomiast bez rekultywacji postawić strzelnicę otwartą czyli nie w obiekcie murowanym. Dlatego to co wypisuje Klinowski jest totalnymi bredniami, gość nie ma zielonego pojęcia.

Cytat:
Były włodarz zastanawia się również, jak stowarzyszenie wybuduje taki obiekt, skoro wymagana rekultywacja terenu, który odpuściło miasto, ma kosztować 120 milionów złotych.


Rekultywacja nie jest wymagana dla strzelnicy otwartej gdzie tory są usypane z ziemi po lewej i prawej stronie, wiec niech on już nie opowiada bredni !!!

Tak samo jak rekultywacja nie była by potrzebna pod tor BMX dla wadowickiego klubu. Tylko, że jak się o teren starała Aquila, to w mieście nikt nie chciał gadać, bo MPZP nie dopuszcza, a jak się znalazła przybłęda z Wrocławia, ekspresowo i po cichu miasto zmieniono dla nich MPZP.
Ale jest już pumptruck oraz będzie skate park więc kolejny tego typu obiekt jest bez sensu. Ze strzelnicy będą korzystać starzy i młodzi, a z BMX tylko dzieciaki więc trzeba myśleć nie tylko o sobie. Strzelnica to nie tylko rozrywka ale także poprawa bezpieczeństwa, do granicy z Ukrainą mamy niewiele, a przyszłość może być różna i warto ludzi oswajać z bronią zwłaszcza że lewica zaczyna rozsadzać unię zielonym ładem i innymi bredniami co niszczy gospodarki krajów, destabilizuje sytuacje w EU itd.
Cytować
+3 #8 Roman 2024-02-26 12:57
Witam, mam pytanie do wszystkich zainteresowanyc h, co że Szczelińca wojskową która była w Wadowicach. Może ktoś mi odpowiedzieć. Pozdrawiam
Cytować
+1 #9 Mówisz A ja mówię B 2024-02-26 13:17
Cytuję a:
a na dodatek praktycznie gotowa strzelnica marnieje pod Kopcem, a przybłędy wyciągają ręce po ostatni duży terem w mieście

Nie ma czegoś takiego jak praktycznie gotowa ( bo jak by tak było to by już dawno działała ) to raz, dwa sprawdziłeś czy to należy w ogóle do gminy ?
Cytować
0 #10 Mieszkaniec Gminy 2024-02-26 13:21
Cytuję a:
Cytuję Gość:
Ten teren przez ogromne koszty rekultywacji nie ma absolutnie żadnej wartości inwestycyjnej dla biznesu komercyjnego. Można natomiast bez rekultywacji postawić strzelnicę otwartą czyli nie w obiekcie murowanym. Dlatego to co wypisuje Klinowski jest totalnymi bredniami, gość nie ma zielonego pojęcia.

Cytat:
Były włodarz zastanawia się również, jak stowarzyszenie wybuduje taki obiekt, skoro wymagana rekultywacja terenu, który odpuściło miasto, ma kosztować 120 milionów złotych.


Rekultywacja nie jest wymagana dla strzelnicy otwartej gdzie tory są usypane z ziemi po lewej i prawej stronie, wiec niech on już nie opowiada bredni !!!

Tak samo jak rekultywacja nie była by potrzebna pod tor BMX dla wadowickiego klubu. Tylko, że jak się o teren starała Aquila, to w mieście nikt nie chciał gadać, bo MPZP nie dopuszcza, a jak się znalazła przybłęda z Wrocławia, ekspresowo i po cichu miasto zmieniono dla nich MPZP.
Ludzi jeżdżących na BMX jest garstka, Wadowice to nie tylko BMX. Jest już pomptruck, są ścieżki teraz pora na projekt z którego mogą korzystać także inni mieszkańcy którzy nie koniecznie lubią rowery ale np. lubią strzelanki i sporty precyzyjne.
Cytować
+2 #11 Masakra 2024-02-26 13:34
Cytat:
atrakcyjnej działki
Jak można stare wysypisko nazywać atrakcyjną działką. Sterta syfu przysypana tylko ziemią, a on smęci coś pod nosem o atrakcyjności. Chciałbyś jakiś fundament tam postawić troszku kopiesz i od razu wysypisko :D

Przypomnijmy że ten ekspert budował most bez pozwoleń i przetargu, o koszcie 120 mln zł też wam wcześniej nic nie mówił ale hasłami to rzucał na lewo i prawo. Dobrze że on już nie może startować bo dramat.
Cytować
+1 #12 Mieszkaniec 2024-02-26 17:11
Kaliński odejdź już , nie niszcz tego miasteczka dłużej.Weź ze sobą swoich propagandzistów , bo aż żal czytać to co wypisują tutaj.
Cytować
+2 #13 Pol 2024-02-26 17:21
Jak wiadomo Rosja chce poszerzyć swoje imperium,więc wszystko co zwiększa obronność Polaków w tym strzelnice będzie blokowane...
Cytować
+1 #14 Ola 2024-02-26 17:43
ludzie na litość boską... Jakie stowarzyszenie w tym kraju, czy nawet na świecie wywali 120 mln na rekultywację po to żeby usypać wał z ziemi i zrobić strzelnicę? Po co? i za co? A Kaliński pisze odpowiadając Klinowskiemu że tam się nie da nic budować, bo wie, bo zapłacił za ekspertyzę 47 ooo! A mieszkańcom mówi że stowarzyszenie może tam zbudować ową strzelnicę. Tylko PiSowiec może cisnąć taką propagandę ludowi oddając 3 ha ziemi za 1 % nie podając w ogóle wartości tej działki - To was nie zastanawia? Kłamstwo na kłamstwie...
Cytować
+1 #15 Helios 2024-02-26 18:39
Cytuję Ola:
ludzie na litość boską... Jakie stowarzyszenie w tym kraju, czy nawet na świecie wywali 120 mln na rekultywację po to żeby usypać wał z ziemi i zrobić strzelnicę? Po co? i za co? A Kaliński pisze odpowiadając Klinowskiemu że tam się nie da nic budować, bo wie, bo zapłacił za ekspertyzę 47 ooo! A mieszkańcom mówi że stowarzyszenie może tam zbudować ową strzelnicę. Tylko PiSowiec może cisnąć taką propagandę ludowi oddając 3 ha ziemi za 1 % nie podając w ogóle wartości tej działki - To was nie zastanawia? Kłamstwo na kłamstwie...


Czy Tyś w ogóle czytała artykuł ? Przeczytaj że zrozumieniem. Otwarty obiekt nie wymaga rekultywacji. Według takich jak ty to lepiej krzaki zostawić niż coś pożytecznego zrobić.
Cytować
+3 #16 INFORMACYJNIE 2024-02-26 21:27
Cytuję Ola:
ludzie na litość boską... Jakie stowarzyszenie w tym kraju, czy nawet na świecie wywali 120 mln na rekultywację po to żeby usypać wał z ziemi i zrobić strzelnicę? Po co? i za co? A Kaliński pisze odpowiadając Klinowskiemu że tam się nie da nic budować, bo wie, bo zapłacił za ekspertyzę 47 ooo! A mieszkańcom mówi że stowarzyszenie może tam zbudować ową strzelnicę. Tylko PiSowiec może cisnąć taką propagandę ludowi oddając 3 ha ziemi za 1 % nie podając w ogóle wartości tej działki - To was nie zastanawia? Kłamstwo na kłamstwie...


Kobieto

Chciano początkowo wybudować strzelnicę ZAMKNIĘTĄ ( budynek ) ale analiza wykazała że wymaga to rekultywacji która kosztuje 120 milionów plus koszty wywiezienia tysięcy ton odpadu ALE jak zostanie postawiona strzelnica OTWARTA ( nie w budynku ) to wówczas nie trzeba ponosić kosztu rekultywacji.

CZEGO NIE ROZUMIESZ IGNORANTKO ?!
Cytować
+5 #17 Lolo 2024-02-26 21:41
A czy któryś z obrońców obecnej władzy zastanawia się nad hałasem jaki będzie słychać w okolicy szum samochodów i jeszcze odgłosy strzelania
Cytować
+3 #18 Wojkowice *** 2024-02-26 22:39
Najwyższy czas , aby prokuratura przyjrzała się działanią burmistrza i jego urzędników. Strzelnica ,Campus Bemke to tylko niektóre sprawy budzące wątpliwości...
Cytować
0 #19 Snajper 2024-02-27 09:54
Cytuję a:
Cytuję Gość:
Ten teren przez ogromne koszty rekultywacji nie ma absolutnie żadnej wartości inwestycyjnej dla biznesu komercyjnego. Można natomiast bez rekultywacji postawić strzelnicę otwartą czyli nie w obiekcie murowanym. Dlatego to co wypisuje Klinowski jest totalnymi bredniami, gość nie ma zielonego pojęcia.

Cytat:
Były włodarz zastanawia się również, jak stowarzyszenie wybuduje taki obiekt, skoro wymagana rekultywacja terenu, który odpuściło miasto, ma kosztować 120 milionów złotych.


Rekultywacja nie jest wymagana dla strzelnicy otwartej gdzie tory są usypane z ziemi po lewej i prawej stronie, wiec niech on już nie opowiada bredni !!!

Tak samo jak rekultywacja nie była by potrzebna pod tor BMX dla wadowickiego klubu. Tylko, że jak się o teren starała Aquila, to w mieście nikt nie chciał gadać, bo MPZP nie dopuszcza, a jak się znalazła przybłęda z Wrocławia, ekspresowo i po cichu miasto zmieniono dla nich MPZP.
Tor BMX to lipa, dość już tych rowerowych projektów, tu mieszkają też ludzie z innymi zainteresowania mi.
Cytować
-1 #20 Uuuu…. 2024-02-27 10:16
Cytuję Wojkowice ***:
Najwyższy czas , aby prokuratura przyjrzała się działanią burmistrza i jego urzędników. Strzelnica ,Campus Bemke to tylko niektóre sprawy budzące wątpliwości...

Chcesz się znowu ośmieszyć…nic tu nie budzi wątpliwości tylko 99,9% z was nie potrafi czytać ze zrozumieniem prostego tekstu. Teren jest praktycznie bezużyteczny bez rekultywacji i można tam niewiele ale akurat strzelnica otwarta jest możliwa.
Cytować