Do godziny 21:00 potrwają wybory parlamentarne i referendum. Wybieramy posłów i senatorów. Również
Trwają wybory parlamentarne i referendum. Polacy wybierają posłów i senatorów

Do godziny 21:00 potrwają wybory parlamentarne i referendum. Wybieramy posłów i senatorów. Również do tej godziny obowiązuje cisza wyborcza.

W niedzielę (15.10) o godzinie 7:00 otwarto lokale wyborcze i rozpoczęły się wybory parlamentarne. W ich trakcie Polacy wybierają swoich przedstawicieli w Sejmie i Senacie:  460 posłów oraz 100 senatorów. W naszym okręgu wyborczym nr 12 (obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) do wzięcia jest 8 mandatów poselskich.  Zarejestrowano ogółem 110 kandydatów. W okręgu wyborczym nr 30 (obejmującym powiaty chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski i wadowicki) do wzięcia jest 1 mandat poselski. Zarejestrowano 5 kandydatów do Senatu.

W powiecie wadowickim utworzono 115 obwodowych komisji wyborczych. Przy obsłudze wyborów pracuje w nich  1035 osób.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Wyborca w lokalu może otrzymać trzy jednostronicowe karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Nie ma obowiązku wzięcia wszystkich kart do głosowania. O odmowie przyjęcia którejś z trzech kart należy poinformować komisję. Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce "uwagi" na spisie wyborców odmowę przyjęcia danej karty do głosowania. Taka adnotacja musi znaleźć się na spisie, ponieważ tylko w ten sposób obwodowa komisja wyborcza będzie mogła rozliczyć się z otrzymanych kart.

Aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych, na jednej karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. W referendum należy odpowiedzieć na poszczególne pytania, stawiając znak X przy odpowiedzi TAK lub NIE.

Koniecznie sprawdź, czy na karcie do głosowania są pieczęcie. Zgodnie z przepisami dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymanie się od czynienia takich dopisków.

Karty do głosowania nie można wynosić poza lokal wyborczy ani też komukolwiek odstępować. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Platfus 2023-10-15 19:41
W miejscowości Wysoka członkowie komisji pytali czy wydać kartę referendalna.
Cytować
-1 #2 Jeż 2023-10-15 20:17
Koniec złodziei, nadchodzi Radosna Polska!!!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.