O północy rozpoczęła się cisza wyborcza i referendalna, obowiązuje ona także w sieci. Za jej złam
Trwa cisza wyborcza i referendalna. Za jej złamanie grożą wysokie kary

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza i referendalna, obowiązuje ona także w sieci. Za jej złamanie grożą wysokie kary.

W piątek (13.10) rozpoczęła się cisza wyborcza i referendalna, obowiązuje ona także w Internecie. Potrwa do niedzieli (15.10) do godziny 21:00 kiedy zakończą się wybory parlamentarne.

Do zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej oraz kampanii referendalnej w jakiejkolwiek formie, w szczególności: zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych czy rozdawanie ulotek.

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej w rozumieniu przepisów Kodeksu wyborczego. Jak wskazuje PKW, działania o takim charakterze mogą więc być prowadzone po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej. Podejmowanie takich działań przez uczestniczące w wyborach komitety wyborcze lub partie polityczne w czasie ciszy wyborczej narusza zakaz prowadzenia w tym czasie agitacji wyborczej.

Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tak zwanej ciszy referendalnej – podkreśla PKW.

W czasie ciszy wyborczej i referendalnej zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży dotyczących zarówno przewidywanych zachowań wyborców oraz głosujących w referendum, wyników wyborów oraz referendum, jak i sondaży prowadzonych w dniu głosowania.

Przepisy Kodeksu wyborczego i ustawy o referendum ogólnokrajowym nie wymagają usunięcia z przestrzeni publicznej, z chwilą zakończenia kampanii wyborczej i referendalnej, wcześniej rozpowszechnionych materiałów wyborczych i referendalnych. Materiały te nie mogą być jednak przemieszczane ani modyfikowane. Ze względu na zakaz agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w siedzibach komisji wyborczych materiały znajdujące się w tych siedzibach muszą być usunięte przed rozpoczęciem głosowania. W razie stwierdzenia, że na terenie nieruchomości, na którym mieści się lokal wyborczy, znajdują się materiały wyborcze lub referendalne, obwodowa komisja wyborcza obowiązana jest je usunąć.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna, nawet od 500 tysięcy  do miliona złotych grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej. Tym zajmują się  organy ścigania i sądy. O wszelkich przypadkach prowadzenia niedozwolonej kampanii wyborczej lub referendalnej należy informować policję lub prokuraturę.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Anty 2023-10-14 19:16
Jakie zaś kary? Może znowu nielegalne 30tys? Po za tym co za głupol wprowadza takie coś. Jeśli cisza wyborcza to czemu te śmieci zwane banerami wyborczymi wiszą w miastach
Cytować
-2 #2 Tuareg 2023-10-14 19:52
Jaka cisza? W dzisiejszych czasach? Śmiechu warte!
Cytować
-2 #3 Wrr 2023-10-14 20:17
Cytuję Zzzzzz:
Cytuję Tuareg:
Jaka cisza? W dzisiejszych czasach? Śmiechu warte!

Ma być cisza, no to niech będzie, poczytajcie trochę, to nie będziecie się odzywać neon24. pl

Jeszcze lepsze są na prisonplanet. pl
Cytować
-3 #4 v 2023-10-15 10:32
kończy się dojna zmiana,nadchodz i radosna Polska!
Cytować
-2 #5 Jeż 2023-10-15 21:14
Czas rozliczeń nadchodzi pisowcy!
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.