Wadowice już od września wypłacą Bon Edukacyjny 500+, mający być pomocą finansową na dodatkowe za
Wadowice też wypłacą w tym roku bon edukacyjny. Propozycje opozycji upadły

Wadowice już od września wypłacą Bon Edukacyjny 500+, mający być pomocą finansową na dodatkowe zajęcia dla uczniów. Tak zdecydowała Rada Miejska. Pomysł Klubu Radnych Inicjatywa Wolne Wadowice aby zmienić zasady wypłacania nie przeszedł.

W środę  (23.08) podczas sesji Rady Miejskie w Wadowicach radni przegłosowali uchwałą w sprawie Wadowickiego Bonu Edukacyjnego 500+ na nadchodzący rok szkolny. Będzie on wypłacany już od września. Bon to pomysł sprzed kilku lat obecnego burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego, który zachwalał go w swoim programie wyborczym. Krytykowany był za to, że nie przysługuje wszystkim uczniom tylko podstawówek  oraz nie mogły go otrzymać rodziny zastępcze i dzieci sieroty, które mają opiekunów prawnych lub faktycznych. Ostatnie dwa ograniczenia szybko zostały naprawione przez Radę Miejską w Wadowicach.

W założeniu to pomoc dla rodziców w pokryciu kosztów poniesionych na zajęcia dodatkowe dla swoich pociech. Czy to będą korepetycje, zajęcia sportowe, artystyczne, rehabilitacyjne itp. to zależy od rodziców i ich dzieci. Magistrat nie  weryfikuje tych wydatków. Świadczenie to nie jest też w żaden sposób  opodatkowane. Wynika to bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym, która zwalnia z opodatkowania wszystkie świadczenia wypłacane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych. W ubiegłym roku bon w postaci przelewu o wartości 500 złotych trafił do 3245 uczniów z gminy Wadowice, co dało łączną kwotę 1 622 500 złotych.

Uchwala nie precyzuje, w jaki sposób mają być wydane przyznane pieniądze. Zawiera tylko bardzo ogólne stwierdzenie, że są one przeznaczone na częściowe pokrycie wydatków na potrzeby edukacyjne uczniów. To nie podobało się opozycyjnym radnym z klubu Wolne Wadowice, którzy krytykowali pomysł burmistrza Kalińskiego od początku. Chcieli bezskutecznie, aby wprowadzić do projektu uchwały w tej sprawie poprawkę, która pozwoli sprawdzać, jak rodzice korzystają z tych pieniędzy, a nawet wyegzekwować ich zwrot w przypadku, gdyby wydali je niezgodnie z przeznaczeniem.

I tym razem złożyli taką poprawkę, aby zapewnić, że pieniądze rzeczywiście szłyby  na edukację dzieci, zostawały w instytucjach edukacyjnych na terenie gminy Wadowice, czyli trafiałyby tam, gdzie powinny trafiać pieniądze publiczne gminy Wadowice. Opozycyjni radni uważają, że bez tych poprawek to zwykłe rozdawnictwo pieniędzy na potrzeby kupowania poparcia w wyborach.

Poprawki opozycji zostały odrzucone przez większość w radzie, tak więc bon będzie wypłacany dokładnie na takich samych zasadach jak w roku ubiegłym.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-1 #1 Andree 2023-08-24 13:36
Uwalać wszystkie pomysły opozycji. Wszystkie. Oni mają nie mieć nic do powiedzenia w mieście. Żądam od władz torpedowania wszystkich wyskoków opozycji. Wszystkich bez wyjątku. Oni mają czuć, że są pod butem.
Cytować
+14 #2 Stop głupocie 2023-08-24 14:01
Lewactwo już dość naszkodziło. Niech spadają.
Cytować
+10 #3 XDD 2023-08-24 14:49
Cytuję Andree:
Uwalać wszystkie pomysły opozycji. Wszystkie. Oni mają nie mieć nic do powiedzenia w mieście. Żądam od władz torpedowania wszystkich wyskoków opozycji. Wszystkich bez wyjątku. Oni mają czuć, że są pod butem.


Co nie będzie korków z angielskiego dla syna tylko 2 skrzynki harnasia? Oczywiście że każde publiczne pieniądze "dawane" obywatelom na konkretne rzeczy powinny być kontrolowane i wydawane zgodnie z ich przeznaczeniem. Ja nie daje z podatków na takich jak ty, tylko na tych co potrzebuja pomocy. Co to ma znaczyć że na typowe "mi sie należy" daja 500zl, niech mi też dadzą 500zł na edukacje, dołożę sobie do jakiegoś kursu, w czym moja "edukacja" jest gorsza od edukacji uczniów skoro "MI TEŻ SIĘ NALEŻY".
Cytować
+9 #4 Zenek 2023-08-24 15:06
Kto za to płaci?
Cytować
+3 #5 Wrr 2023-08-24 16:02
Cytuję Zenek:
Kto za to płaci?

To się dowiesz... Niedługo i będzie to szok dla niektórych, nasi najchętniej rozpetaliby zawieruche wojenna bo już tyle maja za uszami. Teraz BRICS rządzi Putin wyeliminował dolara, więc jankesy teraz będą przec do zawieruchy aby sojusznicy ginęli za nich, do ostatniego ukra i Polaka. Wstyd co te polskojezyczni w Warszawie wyprawiaja. Te wszystkie rządy to korporacje zarejestrowane bynajmniej nie w naszej ojczyźnie. Oni chcą zrobić referendum, a sejm 17 sierpnia przepchnal ustawę 3815 o prawie geologicznym jak Duda to podpisze, to 2/3polakow może być wysiedlona bez odszkodowania!! !
Cytować
+10 #6 dokąd to zmierza? 2023-08-24 16:05
kaliński kto cię upoważnił szastać nie swoimi pieniędzmi, czy wam pisiorom dupło na dekiel ponownie.Radni bezradni zacznijcie wreszcie myśleć i inwestować w coś mądrego i szanujcie pieniądze ciężko pracujących podatników.
Cytować
-8 #7 Gość 2023-08-24 19:42
Cytuję dokąd to zmierza?:
kto cię upoważnił


GŁOSY WYBORCÓW ! Więc zamilcz...
Cytować
+9 #8 Poko 2023-08-24 20:20
Cytuję Gość:
Cytuję dokąd to zmierza?:
kto cię upoważnił


GŁOSY WYBORCÓW ! Więc zamilcz...

Wyborców????? Ucha cha, sztuczna inteligencja wie kto ma wygrać!!! Już nie w jednym kraju namieszala.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.