W Wadowicach nie będzie nocnego zakaz sprzedaży alkoholu. Pomysł zaproponowany przez opozycje, upadł
W Wadowicach nie będzie nocnej prohibicji. Tak zadecydowali radni

W Wadowicach nie będzie nocnego zakaz sprzedaży alkoholu. Pomysł zaproponowany przez opozycje, upadł podczas głosowania Rady Miejskiej w Wadowicach.

Opozycyjny Klub Wolne Wadowice złożył pod koniec lipca  projekt uchwały o wprowadzeniu nocnej prohibicji alkoholowej.  Taka  prohibicja obowiązuje w wielu miastach Polski, m.in. w Katowicach czy w Chrzanowie, czy w powiecie wadowickim w Andrychowie. Możliwość wprowadzenia zakazy sprzedaży  alkoholu w sklepach w godzinach nocnych (od 22:00 do 6:00) daje samorządom ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jest więc wygodny instrument dla samorządowców.

Jak uważają radni Mateusz Klinowski, Maciej Mąka, Paweł Krasa, Robert Balik, Tomasz Bąk i Łukasz Błasiak, picie alkoholu w miejscach publicznych okazuje  się wielkim problemem w Wadowicach. Libacje w wielu miejscach, czy pijane osoby zaczepiające mieszkańców zwłaszcza w okolicach "wódopojów" czyli sklepów z alkoholem, zaniedbani pijaczkowie "leżakujący" w odmiennych stanach świadomości na ławkach czy chodnikach wśród opróżnionych butelek i puszek to niestety smutna codzienność. Policja jak i Straż Miejska średnio sobie z tym radzi.

Były burmistrz Wadowic a obecnie radny Rady Miejskiej w Wadowicach Mateusz Klinowski , nie kryje przerażenia na to co pokazują badania i statystyki w papieskim mieście. Z alkoholem miał kontakt (spożywał go) już co trzeci uczeń wadowickich szkół podstawowych a regularnie spożywa go 9% uczniów. Dla porównania, w dorosłej populacji mieszkańców Wadowic codziennie po alkohol sięga 7%. Zatem dzieci piją go podobnie często jak dorośli.

Przeprowadzono konsultacje w sprawie prohibicji, jednak zbytniego zainteresowania nie było: 25 radach w konsultacjach brało udział 150 osób. Większość rad była przeciwna, w części nie uznano wyniku ze względu na zbyt małą ilość osób biorących udział w konsultacjach.

W środę (23.08) Rada Miejska w Wadowicach pochyliła się nad projektem uchwały. Głosowanie poprzedziła dyskusja. Przeciwko wprowadzeniu zakazu głosowało 13 radnych, 6 było za, a 1 się wstrzymał.

Tak więc nocnej prohibicji w Wadowicach nie będzie. Na osłodę radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali  projekt nowej uchwały, tym razem zmniejszającej  liczbę punktów sprzedaży alkoholu w gminie ze 130 do 115 w sklepach i z 80 do 70 w restauracjach i pubach.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+2 #1 Smutny 2023-08-24 09:15
Dobrze ze nie będzie... wolność rządzi, a zdjęcie manipuluje opinie. Z agresywnymi pijanymi ma sobie radzić straż miejska i policja. A jeśli spiacy pijak komuś przeszkadza psując wizerunek miasta to jest to zupełnie inny temat niż zakaz sprzedaży alko.
Cytować
+2 #2 Yanek 2023-08-24 09:46
Zmniejszyć liczbę punktów sprzedaży? Co to da? Ci ludzie to debile, nie kupi w jednym to kupi obok, to nie czasy na takie zakazy, tak jak już nie czas na PiS
Cytować
-6 #3 XDD 2023-08-24 10:19
I bardzo dobrze, jedyna dobra decyzja tego elektoratu ostatnimi laty. Świetny pomysł - prohibicja w wadowicach i równie odklejony zmniejsznie punktow z dostępem XDDDDDD Kurwa no jak można wgle pomyśleć że to cokolwiek da - chyba ze logika nie istnieje - tak, pojedzie sobie ktos do miasta obok kupic po 22, tak gowno do ograniczenie punktow bo sobie ktos podjedzie boltem w 6min z jednego na drugi koniec miasta - po co wgle takie gowno podeszlo pod glosowanie to ja nie mam pojecia, jak zwykla logika wskazuje ze to gowno da.
Cytować
-1 #4 Absurd 2023-08-24 11:16
Czujecie ten cringe kiedy "zadeklarowany zwolennik narkotyków" chce zakazania sprzedaży alkoholu w nocy? :)

Żenadometr mi wywaliło poza skalę

Jakoś mieszkam w tym mieście i problem pijaków jest nadzwyczaj marginalny. Może warto zainteresować się smrodem zielska "na pompach"? :)))
Cytować
+1 #5 Yanek 2023-08-24 13:02
Cytuję Yanek:
Zmniejszyć liczbę punktów sprzedaży? Co to da? Ci ludzie to debile, nie kupi w jednym to kupi obok, to nie czasy na takie zakazy, tak jak już nie czas na PiS


"ci ludzie to debile" w sensie PiS a nie normalny człowiek co się napić chce
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.