Pisemne przepychanki między posłem Markiem Sową (PO) a wójtem Tadeuszem Łopatą (PiS). Poszło o prz
Przepychanki wójta i posła. Poszło o przywrócenie praw miejskich Lanckoronie

Pisemne przepychanki między posłem Markiem Sową (PO) a wójtem Tadeuszem Łopatą (PiS). Poszło o przywrócenie praw miejskich Lanckoronie.

Jak już informowaliśmy, niedawno w gminie  Lanckorona odbyły się konsultacje społeczne w formie pisemnej (ankiety konsultacyjnej) w których mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy chcą, by nadać Lanckoronie status miasta. Zdecydowana większość osób była przeciwko takiemu pomysłowi. Uprawnionych do udziału w konsultacji było 4 892 osób, w głosowaniu wzięło zaś udział 729 osób. Oddano 725 głosów ważnych i 4 nieważne. 634 osoby były przeciwko nadaniu Lanckoronie praw miejskich, 79 osób było "za", 12 osób wstrzymało się od głosowania.

Wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, mimo, że wynik przeprowadzonych konsultacji społecznych w tej sprawie jest jednoznaczny, nie zamierza odpuszczać i złożył wniosek do Rady Ministrów o zmianę statusu gminy i przekształcenie Lanckorony w miasto.

Spotkało się to ze sporą krytyką części mieszkańców, którzy są mocno zaniepokojeni tym, że włodarz działa wbrew woli większości. Wójt ma jednak swoje argumenty o czym pisaliśmy TUTAJ. Uważa on m.in., że ci, którzy poszli oddać głos w konsultacjach to jego opozycja, zaś większość tych, która nie poszła, ma pewność, że włodarz przywróci miejskie prawa dla ich dobra...

Tymczasem o sprawę postanowił zapytać poseł z naszego okręgu okręgu wyborczego Marek Sowa (PO), który zapytał wójta w przesłanym do niego piśmie, czy faktycznie złożył wniosek do MSWiA i jednocześnie zauważył, że pełniąc funkcję publiczną, wójt powinien z należytym szacunkiem odnosić się do osób mających odmienne od niego stanowisko, bez względu czy pełnią funkcję publiczną (radni) czy są "tylko" mieszkańcami gminy.

 

Odpowiedz wójta była szybka: potwierdził on, że złożył taki wniosek a dalej większość pisma w odpowiedzi na pytania posła zajęła ocena postepowania Marka Sowy, któremy pryz okazji trochę się dostało za inne sprawy.

Co o tym myślicie i czy faktycznie wójt ma rację?

Malownicza Lanckorona, w której mieszka około 2 tysięcy mieszkańców, ma obecnie status wsi. Co ciekawe, miała już prawa miejskie w latach 1366-1933. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki m.in. doprowadzeniu kolei do Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Lanckorony a także walorom krajobrazowym było to popularne letnisko, z wieloma cennymi zabytkami, chętnie odwiedzane przez artystów, poetów czy zwykłych turystów. Potem zaczęła tracić na popularności by dokładnie 13 lipca 1933 roku ostatecznie utracić prawa miejskie. Próby ich przywrócenia w ostatnich latach zakończyły się kilkukrotnym niepowodzeniem. Tym razem się uda?

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-16 #1 Mieszkaniec 2022-10-25 13:02
Brawo dla Wójta Tadeusza Łopaty krótko, konkretnie i na temat sprowadził na ziemię Pana Marka Sowę :-) takich ludzi jak obecny Wójt to potrzeba więcej - stanowczy konkretny facet, a nie rozmemłany zadymiarz.
+17 #2 Rozumowanie Wójta 2022-10-25 13:12
Idąc tym tokiem rozumowanie Jaśnie Panującego Wójta - jeżeli w najbliższych wyborach przegra PiS, a frekwencja wyniesie - dajmy na to - 60%. To jednak PiS nie odda władzy, bo Ci co nie głosowali na pewno głosowaliby na PiS i tym samym w ich imieniu i z ich mandatu - będą dalej rządzić? Poważnie?
+12 #3 Maja 2022-10-25 14:05
Prawa miejskie są niekorzystne dla mieszkańców, Łopata niech idzie do szkoły bo to wstyd takie marne wykształcenie na stanowisku Wójta. Facet jest typowym prostakiem, który się nie liczy z mieszkańcami... typowy pisowski aparatczyk.
-6 #4 Dobry ziomek 2022-10-25 16:24
Cytuję Maja:
Prawa miejskie są niekorzystne dla mieszkańców.


To wyjaśnij dlaczego, bo to dosłownie jedyny znany mi przykład w kraju, gdzie ludzie sprzeciwiają się nadaniu praw miejskich. To w innych miastach te prawa są dla ludzi korzystne, a w Lanckoronie nie?
-11 #5 țiul zlaczan 2022-10-25 17:07
Lanckoronem przed działalnoscia której autorem jest Łopat może uratować tylko postawienie przez dr nauk prawnych mostku bez pozwolenia w miejscowości Rokuf. Każdy mieszaniec gminy Lanckoroan musi poznać smak mostu bez pozwolenia. Stawiać ile wlezie i zrobić betonierką gruszką. Zabudować mostami bez Pozwolenia całą Polskę - od morza do tatr. Lać zimnym betonem.
-8 #6 PopieramKlimowskiego 2022-10-25 18:05
brawo Łopat\!!1!11!11 !!! Lanckoronei i wiochą do nie jprzyległym potrzebna jest tward ręka. Łopat i Koaliński to najlepsi burmistrzowic powiatu wadowickeigo .
+9 #7 Rumun ze Skawinek 2022-10-25 19:25
Cytuję Maja:
Prawa miejskie są niekorzystne dla mieszkańców .

To zróbcie Wadowice, Andrychów i Kalwarię wsiami!!!
-1 #8 parch 2022-10-26 08:57
Cytuję Rumun ze Skawinek:
Cytuję Maja:
Prawa miejskie są niekorzystne dla mieszkańców .

To zróbcie Wadowice, Andrychów i Kalwarię wsiami!!!

A nie są?!!!
+1 #9 Gość 2022-10-26 14:08
Cytuję Rozumowanie Wójta:
Idąc tym tokiem rozumowanie Jaśnie Panującego Wójta - jeżeli w najbliższych wyborach przegra PiS, a frekwencja wyniesie - dajmy na to - 60%. To jednak PiS nie odda władzy, bo Ci co nie głosowali na pewno głosowaliby na PiS i tym samym w ich imieniu i z ich mandatu - będą dalej rządzić? Poważnie?


Idź lepiej po reklamówki bo może braknąć:
"Minister poinformował, że prokuratura czeka na "bardzo ważne opinie z zagranicy" dotyczące środków technicznych, których odtworzenie przekracza możliwości polskich biegłych. Dopytywany, czy chodzi o film, na którym rzekomo zarejestrowano moment wręczenia łapówki synowi byłego premiera, odparł: "Między innymi"."
https://wiadomosci.wp.pl/jest-nagranie-ziobro-zabral-glos-ws-syna-tuska-6827072368044992a
+1 #10 Noszak 2022-10-26 15:08
Daleko mi do pana wójta i wielu jego pomysłów, ale poseł Sowa, ostatnimi czasy to zwykły aferowicz, chyba wybory coraz bliżej i trzeba o sobie przypomnieć, żeby źródełko z łatwymi pieniądzmi podatników nie wyschło.
0 #11 Cxx 2022-10-30 14:52
Sowa lepiej żeby się nie mieszał bo dość dziadostwa narobił jak był marszałkiem województwa małopolskiego

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.