Sejm przegłosował ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów. Burmistrzowie, wójtowie i radni porzą
Burmistrzowie, wójtowie i radni porządzą dłużej. Termin wyborów samorządowych przesunięty

Sejm przegłosował ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów. Burmistrzowie, wójtowie i radni porządzą dłużej o kilka miesięcy dłużej.

W czwartek (29.09) Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów. Zakłada ona, że kadencje rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wybranych jesienią 2018 roku, zakończy się nie jesienią 2023 roku, a 30 kwietnia 2024 roku.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Przeciwko rozwiązaniu wspólnie głosowała cała opozycja. PiS wspierali tylko posłowie Kukiz'15 i posłowie niezrzeszeni.

Partia rządząca argumentuje, że przesunięcie wyborów jest konieczne, ponieważ jesienią przyszłego roku wybory samorządowe zbiegłyby się z wyborami parlamentarnymi. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości  to rodziłoby  problemy logistyczne a także z rozliczeniem obu kampanii.

Opozycja uważa, że to bzdury i Zjednoczona Prawica boi się wyborczej porażki w wyborach lokalnych, które według kalendarza wyborczego, powinny odbyć się przed wyborem posłów i senatorów, więc z tego powody zmienia kolejność. Pozwala to przegranym politykom przygotować strategię i "spadochronowanie" w przypadku porażki na inne polityczne samorządowe stołki: poseł, który nie dostanie się do Sejmu ma czas i możliwość przygotowania kampanii do samorządu.

Nie da się ukryć, że notowania partii Jarosława Kaczyńskiego w ostatnim czasie spadają, według obecnych sondaży PiS nie będzie miał już większości w Sejmie stąd takie nerwowe polityczne ruchy. Sytuacji nie poprawi ciągle rosnąca inflacja, drożyzna w sklepach, wzrost stóp procentowych kredytów czy widmo marznięcia w domach i mieszkaniach w właśnie rozpoczętym sezonie grzewczym z powodu braku i cen opału.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+13 #1 Widzę 2022-09-30 10:05
Politycy za bardzo się rozkręcili bo internet im w tym pomógł że ludzie zamiast obalić niesłusznych polityków wychodząc na ulicę wolą dodawać komentarze w mediach internetowych, a wiadomo jest że media udostępniają taką rzecz bo wolnych mediów już nie ma tylko każde są posłuszne jakimś politykom.
Politycy są od tego żeby jednoczyć kraj i dążyć do tego by w tym kraju było obywatelom jak najlepiej i za to dostają od obywateli wynagrodzenie . A teraz polityka polega na tym żeby dzielić ludzi po to że jak jedni ukradną to zawsze mają swoich zwolenników którzy ich będą bronić , a jak by była jedność to do takich sytuacji by nie dochodziło bo naród zjednoczony ,by takich rządzących wywiózł na taczce . No ale mamy podobno demokrację ( na papierze i w myślach obywateli )
Cytować
+15 #2 Kot Maciej 2022-09-30 10:07
Przesowanie wyborow jest wedlug teorii PiS zawsze konieczne. W 2018 zostaly przesunite z 2022 na 2023 teraz na 2024 Wszystko sie teraz tylko POSOWA! nowa doktryna panstwowa
Cytować
+14 #3 Widzę 2022-09-30 10:13
Konstytucja zna instytucję przedłużenia kadencji tylko w jednym przypadku: art. 228 ust. 7 przewiduje to na wypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej). Wybory organów samorządu terytorialnego nie mogą być wówczas przeprowadzone, +a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu+, co wynika z wyraźnego brzemienia cytowanego przepisu. Gdyby więc do zapowiadanego wydłużenia kadencji doszło, parlament złamałby Konstytucję, a Prezes Rady Ministrów, decydując się na wyznaczenie innego terminu wyborów, niż wynikałoby to z wcześniejszego kalendarza, musiałby stanąć w obliczu konieczności wykonania decyzji parlamentu, podjętej z naruszeniem konstytucji” - zaznaczono
Cytować
+19 #4 Stefan 2022-09-30 10:30
No i kaliński będzie niszczył Wadowice o pół roku dłużej. Tyle w temacie
Cytować
+5 #5 Kot Maciej 2022-09-30 10:32
Cytuję Widzę:
Konstytucja zna instytucję przedłużenia kadencji tylko w jednym przypadku: art. 228 ust. 7 przewiduje to na wypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej). Wybory organów samorządu terytorialnego nie mogą być wówczas przeprowadzone, +a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu+, co wynika z wyraźnego brzemienia cytowanego przepisu. Gdyby więc do zapowiadanego wydłużenia kadencji doszło, parlament złamałby Konstytucję, a Prezes Rady Ministrów, decydując się na wyznaczenie innego terminu wyborów, niż wynikałoby to z wcześniejszego kalendarza, musiałby stanąć w obliczu konieczności wykonania decyzji parlamentu, podjętej z naruszeniem konstytucji” - zaznaczono

Nie zapominaj ze zyjesz w kraju gdzie prawo dyktuje zakompleksiony (.....) ktory cale zycie zajmowal sie WALAMI i PODKOPAMI PRZEKOPAMI i to wszystko dla dobra uciemiezonego narodu
Cytować
-26 #6 Wyborca 2022-09-30 10:56
Cytuję Stefan:
No i kaliński będzie niszczył Wadowice o pół roku dłużej. Tyle w temacie


Pan Kaliński niczego nie niszczy wręcz przeciwnie zrobił więcej niż ktokolwiek przed nim. Jestem pewien że w kolejnych wyborach wygra i to znaczącą przewagą.
Cytować
+16 #7 Kot Maciej 2022-09-30 11:29
Cytuję Wyborca:
Cytuję Stefan:
No i kaliński będzie niszczył Wadowice o pół roku dłużej. Tyle w temacie


Pan Kaliński niczego nie niszczy wręcz przeciwnie zrobił więcej niż ktokolwiek przed nim. Jestem pewien że w kolejnych wyborach wygra i to znaczącą przewagą.

Pewnosc siebie jest domena ludzi Durnych bo czlowiek madry watpi!!!
Cytować
+19 #8 Wszystko widąć 2022-09-30 12:48
Cytat:
No i kaliński będzie niszczył Wadowice o pół roku dłużej. Tyle w temacie
NO niestety Zresztą ta nowine nie tak dawno głosił sam jego pracownik Tom. mamca..
Cytat:
Pan Kaliński niczego nie niszczy wręcz przeciwnie zrobił więcej niż ktokolwiek przed nim. Jestem pewien że w kolejnych wyborach wygra i to znaczącą przewagą.
Przecież to widać w komentarzach i w tym co ludzie mówią na mieście
Kaliński ma tak pewną kadencje że dlatego wynajmuje ludzi do komentowania i obrażania ludzi w necie haha
NIkt tak nie zniszczył miasta jak kalus i nikt nie miał aż takiej niechęci mieszkańców jak kalus
Totalna zaraza z łaczan !!!
Cytować
+20 #9 referendum 2022-09-30 13:00
Czy warto zrobić referendum żeby ukrócić to niszczenie i okradanie miasta ?
BO jak tak dalej To następca nie wyrobi się z naprawianiem miasta !!!
Ludzie powinni wyjść na ulice
Cytować
+3 #10 Kot Maciej 2022-09-30 16:22
Cytuję referendum:
Czy warto zrobić referendum żeby ukrócić to niszczenie i okradanie miasta ?
BO jak tak dalej To następca nie wyrobi się z naprawianiem miasta !!!
Ludzie powinni wyjść na ulice

Zadajesz pytanie czy wrto zrobic referendum Uawzam ze TAK bo jak sam zauwarzyles zeby ukrucic to niszczenie i okradanie miasta !! Nalezy zrobic referendum nad zawieszeniem obecnego burmistrza w prawach do wykonywania tej funkcji. Wyslac go do domu wyplacac mu dalej pesie A w gminie wprowadzic zarzed komisaryczny skladajacy sie z mieszkancow gminy ktorzy pelnili by ta funkcje nieodplatnie. Zostal powolany przez mieszkancow i moze zostac tez zawieszont przez mieszkancow jezeli jest taka wola wiekszosci
Cytować
+6 #11 uwaga 2022-09-30 16:36
Cytat:
Zadajesz pytanie czy wrto zrobic referendum Uawzam ze TAK bo jak sam zauwarzyles zeby ukrucic to niszczenie i okradanie miasta !! Nalezy zrobic referendum nad zawieszeniem obecnego burmistrza w prawach do wykonywania tej funkcji. Wyslac go do domu wyplacac mu dalej pesie A w gminie wprowadzic zarzed komisaryczny skladajacy sie z mieszkancow gminy ktorzy pelnili by ta funkcje nieodplatnie. Zostal powolany przez mieszkancow i moze zostac tez zawieszont przez mieszkancow jezeli jest taka wola wiekszosci
Panie Macieju niech pan uważa bo zaraz przyjeleci matylda i zacznie pana obrażać i wyzywać
Aż dziwne że jeszcze nie zgłosił pan sprawy na policje skoro wszystko zostało udowodnione !!
I ja również jestem za referendum
Cytować
+3 #12 Kot Maciej 2022-09-30 16:48
Cytuję uwaga:
Cytat:
Zadajesz pytanie czy wrto zrobic referendum Uawzam ze TAK bo jak sam zauwarzyles zeby ukrucic to niszczenie i okradanie miasta !! Nalezy zrobic referendum nad zawieszeniem obecnego burmistrza w prawach do wykonywania tej funkcji. Wyslac go do domu wyplacac mu dalej pesie A w gminie wprowadzic zarzed komisaryczny skladajacy sie z mieszkancow gminy ktorzy pelnili by ta funkcje nieodplatnie. Zostal powolany przez mieszkancow i moze zostac tez zawieszont przez mieszkancow jezeli jest taka wola wiekszosci

Panie Macieju niech pan uważa bo zaraz przyjeleci matylda i zacznie pana obrażać i wyzywać
Aż dziwne że jeszcze nie zgłosił pan sprawy na policje skoro wszystko zostało udowodnione !!
I ja również jestem za referendum
To czeba bedzie pomyslec i cos zrobic. !!! Nie z matylda tylko z referendum !!!
Cytować
+2 #13 Widzę 2022-09-30 22:04
Cytuję Widzę:
Konstytucja zna instytucję przedłużenia kadencji tylko w jednym przypadku: art. 228 ust. 7 przewiduje to na wypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej). Wybory organów samorządu terytorialnego nie mogą być wówczas przeprowadzone, +a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu+, co wynika z wyraźnego brzemienia cytowanego przepisu. Gdyby więc do zapowiadanego wydłużenia kadencji doszło, parlament złamałby Konstytucję, a Prezes Rady Ministrów, decydując się na wyznaczenie innego terminu wyborów, niż wynikałoby to z wcześniejszego kalendarza, musiałby stanąć w obliczu konieczności wykonania decyzji parlamentu, podjętej z naruszeniem konstytucji” - zaznaczono

Ale to będzie podstawą jak wygra ten burmistrz obecny ( bo wiadomo jakie będzie liczenie głosów ) do unieważnienia takich wyborów
Cytować
-6 #14 Do Niewidzącego 2022-10-01 12:00
Cytuję Widzę:
Cytuję Widzę:
Konstytucja zna instytucję przedłużenia kadencji tylko w jednym przypadku: art. 228 ust. 7 przewiduje to na wypadek wprowadzenia stanu nadzwyczajnego (stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej). Wybory organów samorządu terytorialnego nie mogą być wówczas przeprowadzone, +a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu+, co wynika z wyraźnego brzemienia cytowanego przepisu. Gdyby więc do zapowiadanego wydłużenia kadencji doszło, parlament złamałby Konstytucję, a Prezes Rady Ministrów, decydując się na wyznaczenie innego terminu wyborów, niż wynikałoby to z wcześniejszego kalendarza, musiałby stanąć w obliczu konieczności wykonania decyzji parlamentu, podjętej z naruszeniem konstytucji” - zaznaczono

Ale to będzie podstawą jak wygra ten burmistrz obecny ( bo wiadomo jakie będzie liczenie głosów ) do unieważnienia takich wyborów


Masz i nie majacz:
"Większość Polaków nie chce, by Donald Tusk ponownie rządził krajem - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski."
https://wiadomosci.wp.pl/donald-tusk-powinien-zostac-premierem-nowy-sondaz-wp-daje-do-myslenia-6817428982614880a

ps. Kaliński nawet nie musi plakatów wyborczych rozwieszać bo jego wygrana to czysta formalność bo zarządza bardzo dobrze gminą i ma poparcie w mieszkańcach.
Cytować
-5 #15 jbrynkus 2022-10-01 12:27
PiS przedłużając kadencję samorządowców pod śmiesznymi powodami, kolejny raz dał POpapranej opozycji szansę na doraźne wykorzystanie legislacji, bo nie prawa.
Oczywiście ośmieszył się, że w obecnych warunkach technologicznyc h nie da się przeprowadzić wyborów łącznie.
Przecież można wybory zorganizować w sobotę i w niedzielę.
Ale cóż PiS jest w desperacji i nawet mając świadomość, że POpaprana opozycja będzie z takich sposobów manipulowania legislacją korzystać - ryzykuje, a nuż się uda wybory Sejmu wygrać. Nie, nie uda się, jeszcze parę głupich pomysłów ekonomicznych Sasina i macie po obiedzie.
Cytować
+7 #16 Wadowiczaniin 2022-10-03 19:49
Cytuję jbrynkus:
PiS przedłużając kadencję samorządowców pod śmiesznymi powodami, kolejny raz dał POpapranej opozycji szansę na doraźne wykorzystanie legislacji, bo nie prawa.
Oczywiście ośmieszył się, że w obecnych warunkach technologicznych nie da się przeprowadzić wyborów łącznie.
Przecież można wybory zorganizować w sobotę i w niedzielę.
Ale cóż PiS jest w desperacji i nawet mając świadomość, że POpaprana opozycja będzie z takich sposobów manipulowania legislacją korzystać - ryzykuje, a nuż się uda wybory Sejmu wygrać. Nie, nie uda się, jeszcze parę głupich pomysłów ekonomicznych Sasina i macie po obiedzie.

Byłeś w Sejmie i co zrobiłeś? Nic konkretnego. Odsunięcie od koryta na pewno boli...
Cytować
-7 #17 Antykomuch 2022-10-04 14:25
Cytuję Wadowiczaniin:
Cytuję jbrynkus:
PiS przedłużając kadencję samorządowców pod śmiesznymi powodami, kolejny raz dał POpapranej opozycji szansę na doraźne wykorzystanie legislacji, bo nie prawa.
Oczywiście ośmieszył się, że w obecnych warunkach technologicznych nie da się przeprowadzić wyborów łącznie.
Przecież można wybory zorganizować w sobotę i w niedzielę.
Ale cóż PiS jest w desperacji i nawet mając świadomość, że POpaprana opozycja będzie z takich sposobów manipulowania legislacją korzystać - ryzykuje, a nuż się uda wybory Sejmu wygrać. Nie, nie uda się, jeszcze parę głupich pomysłów ekonomicznych Sasina i macie po obiedzie.

Byłeś w Sejmie i co zrobiłeś? Nic konkretnego. Odsunięcie od koryta na pewno boli...

A powiedz może pojebie jeden, co Pan Brynkus miał zrobić skoro był w mniejszości i opozycji merytorycznej z garstką innych posłów. To tak jakbyś jednej kurze w kurniku pełnym lisów zarzucał, że nie obroniła kurnika. Pan poseł postulował wiele i apelował o wiele, ale większość sejmowa, której broni w ordynacji proporcjonalnej taki szmir jak choćby Klinowski przeciwnik JOW, sprawia że możesz mieć najlepsze pomysły, ale jak nie masz większości to masz gówno. Ale co taki cwel jak Ty może z tego kumać. Zaściankowy wadowicki pedzio i pewnie jeszcze wyznawca Klinowskiego.
Cytować