W najbliższych dniach odbędą się konsultację, podczas których mieszkańcy będą mogli zabrać gło
We wrześniu konsultacje. Wójt Lanckorony wyjaśnia, co daje odzyskanie praw miejskich

W najbliższych dniach odbędą się konsultację, podczas których mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie przywrócenie Lanckoronie utraconych 89 lat temu praw miejskich. Gmina przygotowała stosowny dokument, w którym odpowiada na istotne pytania z tym związane.

Jak już informowaliśmy, w lipcu radni Rady Gminy Lanckorona rozpatrywali wniosek wójta Tadeusza Łopaty w sprawie przeprowadzenia konsultacji w sprawie nadaniu Lanckoronie praw miejskich. Radni zgodzili się na takie konsultacje wśród mieszkańców: 9 radnych było za, 1 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Urząd Gminy w Lanckoronie opublikował  dokładny kalendarz z rozpiską miejsc i dat. Odbędą się one w nadchodzących dniach wrzesnia w pięciu sołectwach

 

Konsultacje zostaną przeprowadzone w formie pisemnej (ankiety konsultacyjnej). Jeśli wynik będzie pozytywny, otwiera to władzom gminy możliwość wszczęcia procedury związanej z uzyskaniem przez Lanckoronę praw miejskich. Ostateczna decyzja należy do Rady Ministrów.

Wójt Tadeusz Łopata przygotował dokument, w którym zebrano wyjaśnienia dla mieszkańców w postaci istotnych odpowiedzi na pytania co daje mieszkańcom Lanckorony uzyskanie praw miejskich. Zapewnia on m.in., że status miasta może przyczynić się do wzrostu prestiżu miejscowości i podniesienia jej znaczenia, co jest ważne chociażby w kontekście planów związanych z turystyką. Według urzędników koszty zmiany statusu będą niewielkie (to praktycznie koszty wymiany szyldów (tablic) z nazwami organów gminy oraz pieczęci urzędowych i pieczątek pracowników urzędu) i nie powinny przekroczyć 5 tysięcy złotych. Wyczytać możemy również, że zmiana statusu nie wpłynie również na stawki podatku od nieruchomości, podatku rolnego, czy stawki za dzierżawę terenów gminnych a także na dopłaty rolnicze, wzrost opłat za wodę i śmieci, wysokość subwencji oświatowych dla gminy czy na wymianę dokumentów takich jak dowody osobiste czy prawa jazdy a także zwiększenie zatrudnienia w urzędzie gminy. Podkreślono, że umożliwi ona większy dostęp do funduszy z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że malownicza Lanckorona, w której mieszka około 2 tysięcy mieszkańców, ma obecnie status wsi. Miała już prawa miejskie w latach 1366-1933. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki m.in. doprowadzeniu kolei do Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Lanckorony a także walorom krajobrazowym było to popularne letnisko, z wieloma cennymi zabytkami, chętnie odwiedzane przez artystów, poetów czy zwykłych turystów. Potem zaczęła tracić na popularności by dokładnie 13 lipca 1933 roku ostatecznie utracić prawa miejskie. Sprawa odzyskania praw miejskich powraca od kilku lat, i takie konsultacje były już, z wynikiem negatywnym, przeprowadzane. Jednak większość osób, które wzięły w nich udział, były przeciwko.

W powiecie mamy trzy miejscowości z prawami miejskimi: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Andrychów. Lanckorona mogła by być czwartą.

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+3 #1 Wprost 2022-09-10 13:19
Wszędzie po za wadowicami sa prowadzone konsultacje z mieszkańcami w jakikolwiek sprawach
w wadowicach od 4 lat panuje samowolna z łaczan bezkarność i niszczenia miasta i kultury
I każde działania ciula z łaczan przeciw woli ludu miasta
Cytować
-3 #2 ivo 2022-09-12 15:49
Cytuję Wprost:
Wszędzie po za wadowicami sa prowadzone konsultacje z mieszkańcami w jakikolwiek sprawach
w wadowicach od 4 lat panuje samowolna z łaczan bezkarność i niszczenia miasta i kultury
I każde działania ciula z łaczan przeciw woli ludu miastaprawdziwy z Ciebie kalafior..... :)
Cytować
+1 #3 ssij 2022-09-13 09:10
Cytat:
prawdziwy z Ciebie kalafior..... :)
a z ciebie pizda kalusia ;)
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.