Zaostrza się konflikt między gminą a mieszkańcami ulicy Kościelnej w Choczni, którzy nie chcą zapl
Zaostrza się konflikt o ulicę Kościelną w Choczni

Zaostrza się konflikt między gminą a mieszkańcami ulicy Kościelnej w Choczni, którzy nie chcą zaplanowanej przebudowy tej ulicy, która nigdy nie byłą z nimi uzgadniana. Uważają, że burmistrz Bartosz Kaliński unika z nimi konfrontacji i zapowiadają powiadomienie RIO i pikiety.

Jak już informowaliśmy, rok temu burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński, jak to ma w swoim zwyczaju, pochwalił się na swoim "fejsiku" planami przebudowy ulicy Kościelnej w Choczni. Według planów ulica miała zostać poszerzona, powstać miał chodnik, oświetlenie ledowe oraz ścieżka rowerowa. To jedna z ulubionych i bardziej obleganych tras tej miejscowości: powstało tutaj w ostatnim czasie sporo nowych domów, nie brakuje spacerowiczów a także rowerzystów, bo droga łączy Zawadkę z Chocznią do tego przez malowniczą okolicę Księżego Lasu. Niestety wąska i dziurawa ulica coraz gorzej to znosi.

Już wtedy pojawiło się sporo głosów zdziwienia wśród mieszkańców, bo nikt ich o planach przebudowy nie pytał, dowiedzieli się o tym... z mediów i właśnie z burmistrzowego Facebooka. Zwracali już wtedy uwagę, że gmina niewiele ma w tej sprawie do zarządzania, bo spora część trasy, obecnie podzielona na trzy odcinki,  przebiega po terenach prywatnych i wypadałoby wcześniej poinformować i skonsultować sprawę z nimi.

W połowie lutego tego roku burmistrz Kaliński  poinformował z kolei, że gmina podpisała umowę z firmą Fdelita na zaprojektowanie rozbudowy ulicy. Zgodnie z podpisaną umową, sporządzenie kompleksowej dokumentacji projektowej i uzyskanie wszelkich pozwoleń budowlanych miało potrwać do końca przyszłego roku i  kosztować 210 tysięcy złotych.

To jeszcze bardziej oburzyło mieszkańców, którzy zaprotestowali przeciwko tej inwestycji, wysyłając do magistratu stanowcze pismo, pod którym podpisało się kilkadziesiąt osób, żądając wycofania się gminy z tego projektu.

Jak podkreślali, nie mają nic przeciwko remontowi nawierzchni czy wykonaniu dodatkowego chodnika ma tej ulicy, jednak na poszerzenie drogi do szerokości 11 metrów, zmienienie jej tonażu do 30 ton i wyburzeniu części ogrodzeń, murów i przydomowej infrastruktury nie wyrażają zgody. Twierdzą też, że burmistrz chce tym remontem przy okazji zrobić ich kosztem obwodnicę, bo nie da się ukryć, że już spora grupa kierowców jadących w stronę Suchej Beskidzkiej od Andrychowa korzysta z tego łącznika aby uniknąć korków.

Pierwsze planowane spotkanie z mieszkańcami burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński odwołał, tłumacząc chorobą projektanta. Na kolejnym, które odbyło się w połowie lipca, również się nie pojawił, obecni byli tylko gminni urzędnicy. Mieszkańcy jednak jednoznacznie pokazali, co myślą o tej inwestycji.

Tymczasem w ostatnim czasie sporo mieszkańców tej okolicy twierdzi, że w tej sprawie dzieją się dziwne rzeczy, pojawiła się koncepcja remontu części drogi,  uważają oni, że gmina ich nawet szantażuje, że w wypadku braku zgody na przebudowę, pozostała część nie bedzie objęta zimowym utrzymaniem. "Za karę" wyłączono też oświetlenie drogi. Zwracają też uwagę, że dziwnym trafem zwiększyły się na ulicy Kościelnej w ostatnim czasie interwencje Straży Miejskiej dotyczące kontroli gospodarki ściekowej i spalania w piecach. Włodarz w dalszym ciągu unika zaś konfrontacji z wściekłymi właścicielami działek i domów, zaś urzędnicy twierdzą "że rozmowy są prowadzone od dawna".

Wielu uważa, że gmina po cichu chce dalej robić swoje stąd uniki włodarza. Jak się dowiadujemy, protestując wynajęli pełnomocnika i będą zgłaszać sprawę do Regionalnej Izby Obrachunkowej aby ta zbadała zasadność wydanych, mimo protestów, pieniędzy na poczet koncepcji i projektów przebudowy drogi, mimo nieuregulowanego statusu prawnego praw własnościowych. Protestujący zapowiadają nawet pikiety i blokadę ulicy,

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+28 #1 Kierowca bombowca 2022-08-02 12:12
Piękny skrót mi tam wybudują.Teraz to tylko poszerzyć na porządne 2 pasy + chodnik i będzie ok.
Jestem ZA.
Cytować
-22 #2 mieszkaniec 2022-08-02 12:16
Jak wieśniaki nie chcą drogi to im nie robić. Ale niech nie jeżdżą innym po drogach jeżeli nie chcą remontu ponieważ boją się, że będą mieli większy ruch samochodów. Najwięcej szumu chyba robi "wielki" kolega tego całego śmiesznego Klina. Obaj siebie warci. Niech stoją Klinu z Bonkim na końcach drogi i robią za szlabany w czasie protestu.
Cytować
+13 #3 Widze 2022-08-02 13:43
Skoro gmina położyła asfalt na tej drodze to wydała nielegalnie pieniądze publiczne nie będąc właścicielem .
Cytować
+2 #4 Ironia 2022-08-02 14:44
Och cóż za ironia z ta chocznia która sama wspierała działania ciula z łaczan
chocznia została sprzedana przez józka który już teraz w piekle sie z tego wała śmieje :P
A ciul z łaczan no cóż poraz kolejny działa przeciw ludziom nawet tym którzy głosy na niego oddali haha
Ironia ironia a może po prostu żenada !!!
Cytować
+19 #5 Widze 2022-08-02 19:22
A czy ktoś wie czy pani Filipiak oddała pieniądze za przegraną sprawę w sądzie na temat fontanny ?wiem narazie ma immunitet lecz trzeba o tym pamiętać .
Cytować
-13 #6 123 2022-08-02 21:25
Tak róbcie drogi tylko nie kolo mnie bo będę miał ruch.
Cytować
+24 #7 De facto 2022-08-02 21:43
Kaliński to tchórz, który kpi z Mieszkańców bezczelnie pokazując im środkowy palec. Karma wraca i sprawiedliwość za przekręty go dopadnie.
Cytować
+32 #8 Obiektywny 2022-08-03 10:08
Nie jestem stroną sporu ale wydaje mi się iż pomysł z przestawianiem komuś płotu i skracaniem działki jest zły. Tam niestety szczególnie w okolicach cmentarza zabudowa jest bardzo blisko drogi. W moim odczuciu drogę trzeba zrobić nową, poszerzyć na tyle na ile się da by nikomu nic nie burzyć, a ścieżkę rowerową połączyć z chodnikiem jak jeszcze będzie miejsce ( zrobić ją wąską i tyle ). Nikt z nas nie chciałby aby ktokolwiek mu burzył płot i przestawiał - myślmy nieco o dobru wzajemnym bo w obecnych czasach potrzeba budowania jedności, a nie siania dodatkowych konfliktów.

Z tego co czytałem wcześniej to jeżeli ktoś nie zgadza się na taką zmianę to może nie wyrazić zgody i wówczas nikt mu na siłę płotu nie przestawi - to powinno być w tekście wyraźnie zaznaczone.
Cytować
+25 #9 Pomyśl 2022-08-03 10:30
Cytuję 123:
Tak róbcie drogi tylko nie kolo mnie bo będę miał ruch.

A gdyby tobie tak tuż przy domu wybudować drogę np. ekspresową? Nie widzisz różnicy między jakąś drogą dojazdową, wewnętrzną, gminną a drogą, która już obecnie zaczyna częściowo odciążać krajówkę na odcinku z Wadowic?
A dużo działek jest małych nie ma co udostępnić pod ROZBUDOWĘ drogi, domów nie ma jak przesunąć.
Cytować
+6 #10 Prawda 2022-08-03 11:27
Prawda jest tylko jedna i prawdziwa
Dopóki jest kaliński ze swoją świtą zawsze bedą problemy
A miasto będzie niszczone co raz bardziej
Dlaczego wszyscy razem równo krzyczymy na ulicy o każdej porze "precz z ciulem "
Cytować
+2 #11 Greg0 2022-08-03 17:09
chyba "przez niegdyś malowniczą, później zarośniętą a obecnie zabudowaną okolicę Księżego Lasu"
Cytować
-14 #12 Gość 2022-08-04 08:29
Cytuję De facto:
Kaliński to tchórz, który kpi z Mieszkańców bezczelnie pokazując im środkowy palec. Karma wraca i sprawiedliwość za przekręty go dopadnie.


Człowieku czy ty się urodziłeś w Polsce ? Nie ma czegoś takiego jak karma bo to pogańskie wierzenie wywodzące się z Indii. Naucz się raz i na całe życie jest tylko sprawiedliwość Boża której doświadcza człowiek.
Cytować
+13 #13 NoTak 2022-08-04 10:17
Cytuję Greg0:
chyba "przez niegdyś malowniczą, później zarośniętą a obecnie zabudowaną okolicę Księżego Lasu"

A będzie rozjeżdżona przez samochody przyjemnie zabetonowana bez drzewek. Ważne byle się dobrze jeździło.
Cytować
-20 #14 Obiektywny 2022-08-04 14:38
Co za kraj. Nic nie robią źle robią też źle. Gmina chce zrobić porządną drogę a ludzie nie chcą. Kiedyś to sie zabijali żeby "u mnie " była nowa droga. Gdyby przez te protesty inwestycja nie doszla do skutku to gmina powinna podjąć uchwałę o nieremontowaniu i utrzymaniu tego co jest przez najbliższe 100 lat
Cytować
+21 #15 Tak nas mamią 2022-08-04 16:13
Cytuję Obiektywny:
Co za kraj. Nic nie robią źle robią też źle. Gmina chce zrobić porządną drogę a ludzie nie chcą. Kiedyś to sie zabijali żeby "u mnie " była nowa droga. Gdyby przez te protesty inwestycja nie doszla do skutku to gmina powinna podjąć uchwałę o nieremontowaniu i utrzymaniu tego co jest przez najbliższe 100 lat

Jeśli jesteś "obiektywny" to pierwsze dowiedz się jaką naprawdę władza chcą sobie zrobić drogę, bo nie jest to droga dla mieszkańców. Różne są drogi, chcą zrobić inną drogę niż by z nazwy wynikało. Z nazwy jest gminna, dojazdowa do domów, w rzeczywistości pełnić będzie rolę małej obwodnicy dla Wadowic.
Cytować
-1 #16 Kochane PKP 2022-08-06 18:36
Powinni zrobić tam szlaban tak jak chciał Klinu na wszystkich przejazdach kolejowych w gminie, a radny BĄK z Choczni go popierał w tych działaniach,i żeby każdy przejezdżający sam sobie go za każdym razem otwierał dodatkowo korzystający musieli by podpisać z gminą umowe oczywiście za opłatą. Panie Bąk zrobić krzywdę innym to okej ale ty masz dojechać do domu po asfaltowej drodze a inni to mochery więc niech chodzą na nogach.
Cytować
0 #17 Shiela 2022-08-10 15:26
Everyone loves what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the fantastic works guys I've included you guys to
blogroll.

Feel free to visit my web site :: browse around this web-site
(Bernadette: https://devpost.com/davidvelazquez088)
Cytować
0 #18 Nannie 2022-08-10 15:29
My family always say that I am killing my time here at web, except I know I am getting
familiarity every day by reading such fastidious posts.


Feel free to surf to my web blog :: anchor (Quyen: https://www.princeclassified.com/user/profile/684187)
Cytować
0 #19 Kaylene 2022-08-10 15:31
Hi, I would like to subscribe for this website to obtain newest updates,
so where can i do it please help out.

Visit my web-site: browse around this site (Emilie: https://independent.academia.edu/MarcherDolan)
Cytować
0 #20 Dee 2022-08-10 15:31
Wow, that's what I was looking for, what a material!
present here at this web site, thanks admin of this website.


Look into my website; blog [Octavia: https://p3dm.ru/user/kaleradio60/]
Cytować
+2 #21 JJ 2022-08-14 12:15
Nikt nie mówi o tym, że projekt zakłada wycinkę prawie 300 drzew! Nie robi się dróg rowerowych na lokalnych uliczkach dojazdowych, gdzie jest dodatkowo ograniczeniem prędkości do 40-50 km/godz. Zrobić tu trzeba wąski chodnik i oświetlenie jak jest faktycznie to potrzebne mieszkańców, odnowić nawierzchnię i wystarczy.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.