Na terenach Jeziora Mucharskiego i korony zapory odbyło się posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarząd
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował nad Jeziorem Mucharskim

Na terenach Jeziora Mucharskiego i korony zapory odbyło się posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wśród szczegółowych tematów, które zostały przedstawione na posiedzeniu, była m.in. ocena stanu infrastruktury przeciwpowodziowej.

Małopolska już wiele razy musiała zmagać się ze skutkami silnych opadów deszczu. Ukształtowanie terenu w naszym województwie powoduje, że często mamy do czynienia
z tzw. powodziami błyskawicznymi. Niewątpliwie i w tym sezonie takie dynamiczne zjawiska pogodowe się pojawią. Służby są gotowe do niesienia pomocy i usuwania skutków silnych opadów - zarówno od strony posiadanego sprzętu, jak i doświadczonych kadr.

W czwartek (15.06) na terenach Jeziora Mucharskiego i korony zapory odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wśród szczegółowych tematów, które zostały przedstawione na posiedzeniu, była m.in. ocena stanu infrastruktury przeciwpowodziowej. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita odebrał także meldunki dotyczące realizacji zadań w zakresie usuwania skutków powodzi oraz gotowości sił i środków ochrony przeciwpowodziowej do realizacji zadań w sytuacji zagrożenia powodziowego i powodzi. Jednym z tematów była także osłona meteorologiczna i hydrologiczna województwa małopolskiego z wykorzystaniem funkcjonalności Monitora IMGW-PIB.

W posiedzeniu WZZK udział wzięli: dyrektor Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – RZGW w Krakowie Małgorzata Sikora, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariusz Łaciak, zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak, zastępca dowódcy 11MBOT ppłk Andrzej Sioła, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie IMGW – Państwowy Instytut Badawczy Małgorzata Gori oraz przedstawiciele Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, „TAURON” Dystrybucji – Spółki Akcyjnej w Krakowie. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych – wójtowie gmin Mucharz, Stryszów oraz Zembrzyce.

 

Takie zbiorniki jak Świnna Poręba zapewniają bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców niżej położonych miejscowości. To jeden z elementów systemowych, które składają się na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Małopolski. W ubiegłym roku Polacy otrzymali łącznie 86 alertów RCB. Aż 65 z nich dotyczyło warunków pogodowych. Niemal co trzeci obowiązywał Małopolskę. Musimy się liczyć z dynamicznymi zjawiskami pogodowymi, które skutkować będą lokalnymi podtopieniami czy nawet powodziami. Jesteśmy gotowi. Proszę wszystkie służby o dokładne monitorowanie sytuacji i ścisłą współpracę. Apeluję zarazem do mieszkańców o poważne traktowanie alertów pogodowych, jeżeli takowe będą wydawane – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak poinformowano, RZGW w Krakowie prowadzi intensywne działania na rzecz ochrony przeciwpowodziowej w Małopolsce.  Realizujemy działania inwestycyjne na łączną kwotę ponad 820 milionów złotych.  Są to zadania związane z modernizacją wałów, budową polderów, zbiorników retencyjnych czy wielozadaniowych. Zbiorniki pełnią kluczową rolę w trakcie powodzi, chroniąc mieszkańców.  Zbiornik Świnna Poręba uchronił przed powodzią mieszkańców Krakowa w 2010 i 2014 roku, redukując falę wezbraniową na Skawie.

Po posiedzeniu odbył się pokaz sprzętu strażackiego na zaporze w Świnnej Porębie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 Morwa 2022-06-15 23:05
Czy dokonano obliczeń jak wysoka będzie fala powodziowa w Rynku w Wadowicach w przypadku przerwania tamy?
-3 #2 Gg 2022-06-16 08:35
Tak a wały budowane za Hitlera albo wcale ich nie ma poniżej zapory.
0 #3 Anna 2022-06-16 21:06
Nie mogę się powstrzymać. Brakuje mi pana w sukience. Co za niedopatrzenie.
+2 #4 Mariolka@ 2022-06-23 15:18
Dlaczego mówicie i piszecie o pierdołach , a nie próbujecie zmusić tych *&^%$#$#@przybł ędów tzw . "Wód polskich " ale nie polskich , bo takowe są z nazwy ,a zarządzają)(#&^ %$#@#@ nimi żydzi. Dlaczego nie pozwalają na rozwinięcie infrastruktury turystycznej ? *UY^%$# Jaki mają w tym cel ? W Międzybrodziu też nędza , chodniki zarastają trawą , kawiarni i restauracji brak ( no - jest jedna nad zalewem , ale wygląd i wnętrze to typowy PRL . Płakać się chce , ze nic tu się nie robi ,żeby przyciągnąć turystów . W Wadowicach jak zwykle wszystko na NIE !Wszystkie gminy wkoło powinny zacząć działać , a nie liczyć na to, że miejscowi sami wszystko zrobią np: plażę co już się dzieje. Czy czyny społeczne nadal są w modzie ? SKANDAL !

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.